Panele słoneczne – czy to się opłaca?

Fot. CC by Oregon Department of Transportation / Flickr.com

Tym razem proponuję Wam „cięższy” temat, ale mam wrażenie, że trzeba nieco uporządkować wiedzę na temat tak zwanej „darmowej energii słonecznej”. Już od kilku lat w naszym kraju trwa moda na montowanie na dachach charakterystycznych rurek lub szklanych płyt. Nic dziwnego – szukając sposobu na oszczędności potrafimy sięgać po najróżniejsze rozwiązania. Mnie jednak cały czas nurtuje tytułowe pytanie – czy panele słoneczne są opłacalną inwestycją? Ponieważ mam wiernych czytelników, chwyciłem klawiaturę i przygotowałem dla Was szczegółowe wyliczenia. Zapraszam!

Solary – moda czy realne oszczędności?

Bycie „eco” jest dziś już niemal rolą społeczną, dlatego rozwiązania przekładające się na wyższą jakość środowiska naturalnego są bardzo chwalone. A co z naszymi portfelami? Tu sprawa wygląda nieco inaczej.

Nie chciałbym oczywiście wchodzić w polemikę z osobami propagującymi proekologiczne technologie, bo nie o to tu chodzi. Opieram się tylko na konkretnych wyliczeniach. Oto moje dane potrzebne do stwierdzenia, czy panele słoneczne są opłacalną inwestycją:

 • dom o powierzchni około 150-200 metrów kwadratowych
 • 4-osobowa rodzina
 • tradycyjny system ogrzewania oparty na gazie ziemnym

To nam już daje bazę do dalszych obliczeń. Poszperałem po portalach aukcyjnych i sklepach internetowych, w efekcie znalazłem rozsądnie skalkulowany zestaw solarny, który zdaniem producenta idealnie sprawdzi się właśnie w podanych wyżej warunkach. Jego koszt wynosi nieco ponad 10000 złotych. Sporo.

Przy dobrych umiejętnościach negocjacyjnych jesteśmy w stanie wywalczyć rabat od ceny wyjściowej, albo przynajmniej zapewnić sobie darmowy montaż zestawu. Polecam o to popytać, bo koszt obsługi ze strony profesjonalnego hydraulika wyniesie nawet 800 złotych. Bazuję na cenach z centralnej Polski.

Czy warto inwestować takie środki? Przede wszystkim musimy wiedzieć, ile pieniędzy wydajemy na podgrzewanie wody – w polskich warunkach pogodowych solary mogą bowiem służyć jedynie do zapewnienia CWU (centralnej wody użytkowej). 4-osobowa rodzina zużywa dziennie około 200 litrów wody o temperaturze 45 stopni. Jeśli tę wodę podgrzewa kocioł gazowy (jak w naszym przykładzie), to będzie nas to kosztować około 800-1000 złotych rocznie. Oczywiście cena będzie zupełnie inna, jeśli weźmiemy pod uwagę podgrzewanie wody grzałką elektryczną (bardzo drogie rozwiązanie), a jeszcze inna w przypadku węgla. Uśrednijmy jednak, że kosztuje to 800 złotych.

Nasze warte 10000 złotych panele słoneczne latem gwarantują nam do 100% pokrycia na zapotrzebowanie ciepłej wody w instalacji. Niestety, w Polsce lato trwa w porywach 2 miesiące, a jesienią i zimą (szczególnie, gdy spadnie śnieg) solary nie wykorzystają już takiej ilości energii. Szacunkowa roczna sprawność tego układu sięga więc 60%. A to diametralnie zmienia postać rzeczy. W praktyce oznacza to, że zimą i tak trzeba podgrzewać wodę w konwencjonalny sposób. Oszczędność jest bardzo wątpliwa. W przypadku naszej 4-osobowej rodziny wyniesie maksymalnie 400-500 złotych rocznie. Teoretycznie sporo, ale…

Czy panele słoneczne są tanie w utrzymaniu?

No właśnie. Największym mitem dotyczącym energii słonecznej wykorzystywanej w domu jest nazywanie jej „darmową”. Na tym etapie pomijam fakt gigantycznego wydatku na sam zestaw solarny. Musimy jednak pamiętać również o kosztach obsługi.

Ranking najlepszych: Lipiec 2020

Najlepsze lokaty, konta i oferty - lipiec 2020

Panele co roku musi przejrzeć fachowiec – zgarnie za to minimum 100 złotych. Do tego co około 5 lat trzeba wymienić ciecz solarną – to wydatek rzędu 200-300 złotych. A na deser – pompa obiegowa pracuje dzięki tradycyjnemu prądowi. Jeśli jest mocna (a musi być w przypadku dużego domu), zużyje energię o wartości minimum 100-150 złotych rocznie. Nasze oszczędności topnieją w oczach – czy raczej w słońcu.

Musimy również brać pod uwagę możliwe i niestety dość prawdopodobne awarie. Sprzedawcy chwalą się nawet 15-letnimi gwarancjami, ale nie dodają, że ten czas dotyczy jedynie wybranych, bardzo trwałych elementów. W polskich warunkach pogodowych zepsuć mogą się przede wszystkim panele – szczególnie rurowe. Wystarczy solidny grad. Zimą sporą uciążliwością jest odśnieżanie zestawu, czego w praktyce nikt nie robi czekając na odwilż. Jak widać ekologiczna postawa wymaga poświęceń i… grubego portfela.

Kiedy zwróci się kupno solarów?

Przepraszam za tak kategoryczny osąd, ale moje wyliczenia są jednoznaczne – nie zwróci się nigdy. Albo nawet tego zwrotu nie zauważymy. W naszym przykładzie roczna oszczędność na podgrzewaniu wody może wynieść w porywach 500 złotych. To oznacza, że zakup zestawu za 10000 (a tyle trzeba minimum zainwestować) powinien się nam zwrócić w ciągu 20 lat. To żaden zwrot. Przede wszystkim taki zestaw trzeba po 15 latach pracy wymienić – tego wymaga po prostu zużycie materiału. Oczywiście, nie potrafimy przewidzieć, w jakim tempie będą rosły ceny energii. Ale nie potrafimy też ocenić, czy za 10 lat naszego nieba na trwałe nie przysłonią chmury. Nie lubię wróżenia z fusów, dlatego solarny interes mnie nie przekonuje.

W Polsce w teorii istnieje system preferencyjnych dopłat do zakupu zestawu solarnego. W praktyce jednak nie są to żadne dopłaty, tylko zwykłe kredyty (tyle że dość korzystnie oprocentowane). Od tej maksymalnie 45% dotacji trzeba zapłacić podatek dochodowy (sic!) i ponieść wysokie koszty obsługi kredytu. To w moich oczach dyskwalifikuje taką formę pomocy, zwłaszcza że procedury są dość skomplikowane.

Popieram szukanie alternatywnych rozwiązań energetycznych. Ale wspieram też Waszą zaradność finansową i jeśli w tym artykule szukaliście konkretnej odpowiedzi na pytanie: „Czy panele słoneczne się opłacają”, to chyba ją uzyskaliście. Według mnie – nie. Nie teraz. Nie przy takich cenach i polityce państwa. Nie w domu jednorodzinnym bez basenu.

A jakie jest Wasze zdanie w tej sprawie? Może jednak żyjecie pod dachem ozdobionym solarami? Jesteście zadowoleni i rzeczywiście oszczędzacie? Czekam na komentarze!

Znajdź najlepsze oprocentowanie:


33 komentarzy

 1. Uczę się na ten temat no i niestety to racja. Aż tak drastycznych opinii nie słyczałdm. Ale faktycznie mija się to zcelem. Bardzo jestem za odnawialnymi źródłami energii ale przy takiej technologi jaką posiadamy ten sposób jest mało opłacalny. Słyszałem także, że w wypadku jakieś awarii, wybuchu pożaru przy solarach mamy taką temperaturę, że jest na prawdę problem z gaszeniem.

 2. Robert

  Z całym szacunkiem ale nie ma czegoś takiego jak panele słoneczne, są kolektory słoneczne lub panele fotowoltaiczne. Tak samo jak „solary” używane w tekscie co to jest?

  Po drugie obecnie funkcjonują dotację które refundują koszty instalacji. Fakt ze najczęściej wybieramy wtedy droższe modele ale jest oszczednośc. I najważniejsze czy jak masz ogrzewanie gazowe nie masz opłat rocznych? serwisu itd? Czy zwykły piec nie musisz wymienić po x latach?

  Kolektory to przede wszystkim wygoda, w momencie kiedy ktoś ogrzewa wodę zwykłym piecem. A wygodę cięzko wyliczyć :)

  • Rafał

   Ok, ale ten piec już masz i on również ogrzewa Ci dom. A panele trzeba jednak dokupić.
   Ja się zgadzam z tezą postawioną w artykule. Ta technologia jest obecnie za droga i zbyt niepewna. Gdyby było inaczej, każdy by te solary montował – skoro dają dotacje tym bardziej. Tylko np. w mojej wsi ani solarów, ani dopłat nie widzę :)
   Pozdrowienia!

  • Kuba

   No ja się nie zgodzę z tą opinią. O ile zgodzę się co do nazewnictwa poszczególnych systemów to ta wygoda jest co najmniej fantomowa. O takie systemy trzeba super dbać więc co to za wygoda….Np. rodzina sobie jedzie na wakacje i z przyczyn różnych zapomną zasłonić takie kolektory i cały glikol się przegrzeje i go szlag trafi. I trzeba płacić krocie za wymianą. No chyba że ktoś sobie zainstaluje jakiś odbiornik ciepła na zewnątrz…np. grzejnik (tylko po co komu grzejnik na zewnątrz) Kolektory słoneczne są całkowicie bez sensu w mojej opinii. Co innego fotowoltaika. W moim odczuciu jest o niebo rozsądniejsza tylko chyba nie można z tego sobie wesoło korzystać tylko trzeba wyprodukowaną energię sprzedać do dostawcy, ale mogę się mylić.

 3. Agnieszka

  Mój ojciec pracuje w firmie zajmującej się tego typu rzeczami i jeżeli pozyska się dotację i dobrze wszystko rozplanuje to się naprawdę opłaca.

 4. mariusz

  sory ale po pierwsze nie wiem o jakich panelach pan pisze, a po drugie skąd taka cena; za swoje kolektory słoneczne wraz z instalacja po wszystkich dopłatach( dotacjach) zapłaciłem 7800 zł to nie rozumiem jak to może się nie oplacać

 5. Piotrek

  Autor piszę że 10000 to cena bez dotacji.
  Twoje 7800 podzielić przez 15 lat (wg autora po tylu latach trzeba wymienić panele) daje 520 zł rocznie
  Co rok przegląd 100 zł
  Wymiana cieczy co 5 lat – koszt 200 zł co daje rocznie 40 zł
  Koszt zużycia prądu przez pompę 100 zł
  Podsumowując:
  koszt instalacji – 520 zł
  przegląd – 100 zł
  ciecz – 40 zł
  prąd – 100 zł
  suma = 760 zł
  wg autora roczny koszt podgrzewania wody w sposób „tradycyjny” to około 800 zł a roczny koszt ogrzewania wody przez panel słoneczne to 760 zł. A do tego może dojść jeszcze podgrzewanie zimą metodą tradycyjną bo panele są wtedy mniej wydajne, do tego są narażone na uszkodzenia przez warunki atmosferyczne, więc na podstawie tego artykułu wychodzi na to się niezbyt opłaca.

 6. Miki

  Po pierwsze trzeba przestać myśleć że gaz jest i musi być. Mam instalację solarną w domu z buforem ciepła
  i do tego kominek i nie mam gazu. I teraz powiecie przepłaciłem itd. a odpowiedzcie sobie ile płacicie
  za gaz, za zbiornik na ciepłą wodę bo pewnie go macie, ile kosztuje piec gazowy bo za darmo chyba
  nie jest a przeglądy tego pieca. I jeśli liczycie że piec będzie działać do końca waszych dni to się mylicie………
  Jak ktoś ma instalację już zrobioną to panele solarne niekoniecznie się opłacają ale jak
  ktoś jest na etapie budowy to warto się zastanowić w którą stronę pójść bo to że wszyscy
  idą w gaz nie znaczy że jest to takie tanie poprostu jest wygodne ale wcale nie jest tanie.

 7. Jaro

  Robiłem podobne wyliczenia. Robił je również znajomy, również inżynier. Konkluzja: w naszej strefie klimatycznej panele słoneczne się nie opłacają. Ale podkreślę: w przypadku rodziny kilkuosobowej. Być może, że ma to sens dla większych obiektów – hoteli, pensjonatów.
  W naszych sytuacjach dochodzi koszt modyfikacji istniejącej instalacji, wstawianie zbiornika buforowego, itd.

 8. Kacper

  Od pewnego czasu obserwuje trend odchodzenia od paliw stałych na rzecz gazu i coraz częściej prądu. Inwestorzy wybierający prąd jako źródło energii, albo idą w tania instalację, czyli akumulacja + zwykły kocioł elektryczny + prąd dwutaryfowy, lub opcja druga, czyli pompa ciepła gruntowa lub powietrzna + akumulacja + prąd dwutaryfowy. Wszystko ładnie i pięknie ale jakoś jestem jednak za innowacyjną drogą wyjścia czyli ogrzewaniem w postaci panel słonecznych, osobiście używam paneli z ozebiomaru i jestem zadowolony kosztami jak i jakością usługi. Rzeczywiście dla domu jednorodzinnego dochodzi modyfikacja instalacji, ale akurat u nas ta kwestia była wliczona w cenę więc nie było to istotnym problemem.

 9. Na zdjęciu jest panel fotowoltaiczny czyli tzw. bateria słoneczna, a w artykule jest analiza kolektora słonecznego. Jedno ma się nijak do drugiego. Opłacalność ogrzewania światłem w naszej strefie klimatycznej jest żadna, natomiast opłacalność pozyskiwania prądu nawet na biegunie wciąż istnieje. Z drugiej strony ciepło bardzo łatwo i tanio pozyskiwać z paliwa tradycyjnego takiego jak ropa, gaz, benzyna, węgiel, drewno. Z kolei uzyskiwanie z tych paliw prądu jest bardzo nieefektywne. Rozwiązanie nasuwa się samo. Tradycyjne paliwo do ogrzewania i panele fotowoltaiczne dla uzyskiwania energii elektrycznej. I tu jest powód dla którego panele takie umieszcza się w dużych ilościach na jachtach i kamperach. W tym drugi wypadku ewentualnie ogrzewanie i awaryjne ładowanie prądu zapewnia diesel, natomiast bieżące używanie zapewniają panele foto z niewielką baterią akumulatorów. Również jazda na prądzie tak uzyskanym ma wysoką sprawność bo silnik elektryczny to 99% sprawności, akumulatory to jakieś 10-15%, a panel ok. 10%. Tyle, że panel może stać i ładować do akumulatora tyle ile czasu trwa dzień – byle było do czego magazynować.

 10. Stan13a

  Dużo lepsze i nie kłopotliwe są panele fotowoltaiczne do grzania cwu. Zwrot inwestycji przy samodzielnym założeniu ok. 6-7 lat.Koszt ok. 7 tys. zł. Koszty eksploatacji brak. Zainstalować trzeba min.2000W dla 2-3 osobowej rodziny. Od kwietnia do września ciepła woda za darmo. Czas eksploatacji minimum 25 lat.

 11. Tomek

  Panele fotowoltaiczne produkują w lato dużo więcej prądu, który operator ma obowiązek od nas odkupić po stawce gwarantowanej. Dzięki temu w zimę gdzie wydajność jest mniejsza mamy sporą nadwyżkę pieniędzy z lata co spokojnie pozwala ogrzewać wodę prądem i jeszcze zostaje. Przy kolektorach nikt straconego ciepła nam nie odda.

  • Thomas

   wg, nowych przepisów nie ma odkupywania (stawki gwarantowanej) i to już było od 2018r.
   Po nowemu od 2018r 1000 Wh oddajesz, 800Wh odzyskujesz i masz na to 1 rok.

 12. Krzysiek

  Ja zainstalowałem w kwietniu 2018r panele PV o mocy 1350W do podgrzewania CWU. Uruchomienie nastąpiło 7 kwietnia. Do dziś tj. 12.10.2018r licznik pracy zsumował wytworzenie łącznie 1048 kWh. Licząc więc średnią cenę jednej kWh w okolicach 60gr dostałem z paneli energię za 628zł co stanowi dokładnie 10% ceny jaką zainwestowałem w cały układ.
  Od tego 7 kwietnia do początku października w kotle węglowym na potrzeby przygotowania CWU paliłem może 8-10 razy – tylko w pochmurne dni kiedy wydajność PV praktycznie jest zerowa – kiedyś było to codziennie. Nie wyceniam tu zaoszczędzonego paliwa (drewna) do kotła węglowego powiedzmy, że niech to będzie z grubsza oszacowany ryczałt 200zł/pół roku. Czyli w ciągu pół roku pracy instalacji zwróciło mi się 10% ceny zakupu i zaoszczędziłem te 200zł na paliwie stałym do kotła.
  Temperatura CWU w zasobniku oscyluje cały czas miedzy 50-70 stopni w zależności od intensywności rozbioru wody. W weekendy gdy wszyscy są w domu bywały sytuacje, że temperatura nie przekraczała 45-50 stopni ale rozbiór trwał systematycznie cały dzień. W tygodniu przy braku rozbioru w ciągu dnia temperatura wody często podbija do max ustawionej temperatury 75 stopni.
  Zasobnik ma 140 litrów, oczywiście bywały sytuacje, że dzieciaki 2x napuściły pełną wannę do kąpieli i zużyły prawie cały zasób. Musiałem niestety usankcjonować sprawy i wprowadzić „przydział” wody ;).
  Moim zdaniem inwestycja jak najbardziej opłacalna finansowo w pełni zaspokaja zapotrzebowanie CWU dla 4 osób. Czasami były sytuacje, że dzieciaki napełniły wannę

 13. paweł

  Witam wszystkich i mogę powiedzieć o swoich doświadczeniach związanymi z panelami słonecznymi rurowymi ogrzewającymi CWU z komputerem sterującym dość rozbudowanym. Dom jednorodzinny wyposażony w instalację na etapie budowy oraz bufor wody 350l (koszt 8 tyś zł. zakup razem z całą instalacją c.o. jako wystawowy) Rodzina 5 osobowa. Rozpoczęcie eksploatacji 2008 roku . Do chwili obecnej bezawaryjnie działa. Jestem hydraulikiem z zamiłowania i sam dokonuję przeglądów, na które się składają jedynie wymiana czynnika grzewczego raz na 5 lat. Dom wyposażony jest w ogrzewanie z tradycyjnego pieca węglowego najnowszej generacji z komputerem i elektrycznym zaworem 3 drożnym (z górnym spalaniem wsadu). Przez ten cały czas w okresie wiosenno jesiennym nie brakowało mi ciepłej wody która jest wyłącznie podgrzewana przez te „solary”. Dopiero po tygodniu pogody bez słońca pojawia się chłodna woda zamiast gorącej. Ostatnie kilka lat w
  Polsce jest super pogoda dla tych instalacji. Żadna rura nie została uszkodzona pomimo gradu czy innych nawałnic. Jedynym problemem są ptaki które wydziobują izolację i trzeba ją uzupełniać przed zimą. Trzeba również zapewnić dostawę prądu i tu moja instalacja jest wyposażona w UPS połączony z agregatem.

  • ryszard

   Witam. Mogę powiedzieć o swoich doświadczeniach dotyczących oszczędzania energii. Mam domek jednorodzinny ok 250 m2 powierzchni użytkowej. Rodzina obecnie 2 osobowa. 7 lat temu założyłem pompę ciepła powietrze-woda ze zbiornikiem 220 l. Pompa wysokotemperaturowa ogrzewała cały dom i cwu. Rachunki za prąd. 5000 – 5500 zł. za 1 rok.
   Trzy lata temu zainstalowałem 28 ogniw fotowoltaicznyych – 6,72 kWp. Produkcja energii w poszczególnych latach 6MW (6000KW), 5,5MW i w 2018 7,2 MW. Rachunki za całkowitą energię zmniejszyły się do 1500,-zł w 2017 i 860,- zł w 2018 r. Woda ciepła cały rok, temperatura w domu 22-23 C. (ciepłolubna żona).
   Dom ocieplony styropianem 10 cm. Wymieniam okna na energooszczędne.

  • Thomas

   „Dom wyposażony jest w ogrzewanie z tradycyjnego pieca węglowego ”
   Ty się zgodzę. W twoim przypadku instalacja była słuszną decyzją

 14. Adam

  Artykuł i same wyliczenie jest beznadziejne.
  Autor w ogóle nie postarał się o zgłębienie tematu. Co najgorsze myli pojęcia!! Z artykułu wynika, że dla autora kolektor słoneczny i panel fotowoltaiczny to jedno i to samo. Nie wiadomo skąd wziął dane nt awaryjności tych „solarów” (bo już nie wiem o czym mowa). W artykule śmieszne jest już chociażby coś takiego:
  cyt. „będzie nas to kosztować około 800-1000 złotych rocznie (…) Uśrednijmy jednak, że kosztuje to 800 złotych”. Ja zawsze sądziłem, że jak jest przedział 800-1000 to średnia będzie 900 :D
  Artykuł jak i wyliczenia zrobione niechlujnie, bez minimalnej wiedzy i znajomości tematu a więc totalnie nieprofesjonalnie.
  Szkoda – trafiłem na tego bloga przez artykuł porównujący koszty użytkowania kuchni gazowej a indukcyjnej.
  Z racji znajomości tematu OZE z ciekawości chciałem zobaczyć co autor ma do powiedzenia w tym temacie no i się tak bardzo zawiodłem, że aż piszę ten komentarz (czego zwykle nie robię).
  Przez coś takiego dla mnie artykuł o płytach grzewczych również stracił moc jakiejkolwiek rzetelności.

 15. Marek

  Tematem kolektorów solarnych rurowych (wyższa sprawność) interesowałem się 2 lata temu. Myślałem o przewartościowaniu powierzchni by móc w okresie przejściowym (wiosna, jesień) dogrzewać dom ok. 120m2 ocieplony. Ale wtedy bym musiał w upały albo wchodzić na dach i zasłaniać część kolektorów, albo upuszczać nagrzaną wodę do kanalizacji (marnowanie wody) – by nie dopuścić do przegrzania kolektorów.
  W okresie przejściowym jest już więcej dni pochmurnych, a co za tym idzie sprawność niższa, to i na dogrzanie domu mogła by być za niska temperatura. Wyszło mi, że rozwiązanie jest mało praktyczne, nie pamiętam czy robiłem dokładniejsze obliczenia.
  Obecnie myślę nad panelami fotowoltaicznymi – energia elektryczna zawsze jest potrzebna. Do tego bojler z pompą ciepła powietrze-woda i klimatyzacja na upały. Bojler można by wpiąć do instalacji c.o. i w okresie przejściowym dogrzewać dom. Skracając tym sposobem okres grzewczy (c.o. z piecem węglowym).
  Jeszcze nie robiłem obliczeń, ale wydaje się to rozwiązanie mieć sens. COP pompy powietrze-woda jest opłacalny od +5*C (a czasem i od 0*C).
  W największe upały bez ryzyka przegrzania panelu, gdy sprawność instalacji jest największa energię wykorzystam do klimatyzacji – schłodzi pomieszczenia, bez dodatkowego obciążania elektrowni.

  • Thomas

   W twoim przypadku (tak jak u innych) w okresie letnim zamiast wytracać ciepło ,możesz postawić basen lub Jacuzzi :(

 16. Artykułowi przydałaby się solidna aktualizacja. Od 1 stycznia jest również możliwość odliczenia instalacji fotowoltaicznej / kolektorów słonecznych od podatku. Ceny znacznie spadły (i w artykule są znacznie zawyżone), a wydajność instalacji wzrosła.

 17. Krzysiek

  Moja instalacja solarna została zainstalowana w 2004 roku będąca nowością na rynku – Panele o pow 5m2 + zasobnik 300L. Wcześniej CWU na potrzeby 4-5 osobowej rodziny pochodziła z niewydajnej piecokuchni.
  W tym roku podczas remontu nastąpiła pierwsza awaria – zgnił krocic wylotowy z zasobnika CWU, co skutkowało wymianą zasobnika CWU – koszt wymiany wraz z płukaniem instalacji, zalaniem glikolem tj 6200zł. Powodem awari był brak wymiany anody ochronnej, czyli z naszej winy….:-/ Wcześniej glikol w układzie został wymieniany tylko raz, po około 7 latach eksploatacji. Nigdy nie były dokonywana jakotakie przeglądy czy inne serwisu urządzenia.
  Szczerze ujmując po 15 latach eksploatacji, wymianie zasobnika instalacja nadal świetnie się sprawuje. W przyszłości wymianie panele z funkcja ochrony przed przegrzaniem – odbijają promienie słoneczne podczas braku odbioru ciepła, gdy mamy już max tem w zasobniki i stremowanik z funkcja urlopową. Jeśli ktoś ma możliwości finansowe wyłożyć kilkanaście tys na inwestycje, sadze że warto :)

 18. Jan

  Warto pamietac, ze glikol wymienia sie w kolektorach slonecznych, ktore grzeja wode. Panele sloneczne to zupelnie co innego

 19. Strus

  Ten artykuł niestety jest mało wartościowy. Po pierwsze żadne przeglądy roczne nie są potrzebne. Jak użytkownik ma choć trochę pojęcia, to rzuci okiem na ciśnienie glikolu, czy czujniki temperatury dobrze wskazują, a do pilnować rozbioru wody i glikol nawet po 8 latach dalej będzie dobry, bo nie będzie dochodziło do tzw. stagnacji.
  Trzeba pamiętać o kosztach alternatywnych przygotowania cwu. Może to być kocioł gazowy, węglowy, na drewno, grzałka albo pompa ciepła. Kotły węglowe mają podłą sprawność, jak służą tylko do podgrzania cwu i koszt wcale nie jet mały. W sezonie grzewczym jest inaczej
  Miałem pompę ciepła ale ze względu na korzystną dotację z gminy (ok 85%) przeszedłem na kolektory słoneczne. Obie pracują w podobnym okresie roku.Pompa ciepła jest super wygodna, bo raz ustawia się temperaturę i sama wszystko robi. Przy kolektorach trzeba pilnować i w razie potrzeby dogrzać zbiornik grzałką albo wodą kotłową. Przez ostatnie 2 sezony użyłem grzałek maksymalnie 5x w okresie używania zbiornika z kolektorów od kwietnia do października -za każdym razem brało z 5kWh w nocnej taryfie :P

  • Ignacy

   bardzo dobry komentarz, ja korzystam z polaczenia pompa ciepla + panele foto + kolektory (bylo dofinansowanie w gminie, mam 4 rok). Glikol wymienialem raz, koszt jest stosunkowo niewielki, a ciepla wode mam caly sezon – w tym roku dogrzewalem 3x w okresie maj – pazdziernik

   • ja podobnie – montowalem solary jak bylo dofinansowanie, teraz montowałem panele, bo jest dotacja. Nie wiem jak jeszcze wyjdzie ze zwrotem drugiej, ale solary dzialaja pelna para – minimum 5 miesiecy w roku ciepla woda za darmo.

 20. Thomas

  Autor artykułu ma słuszną rację. Kiedyś robiłem podobne wyliczenie i ten sam rezultat.
  Nawet przy dopłatach nie ma to sensu. W najlepszym układzie wychodzi na zero przy założeniu że nic się z nimi nie stanie, nie ulegną awarii. W tym najlepszym układzie wyjdę za zero i mam coś co zajmuje miejsce, uwagę itp. itd…
  Jest jedno ale…. jeżeli miałbym w domu piec ( węgiel, miał węglowy, ekogroszek itp ) to bym się na te kolektory słoneczne zdecydował, bo w lato nie musiałbym chodzić do pieca i go rozpala. Co jest bezcenne, Dodatkowo wydłuży żywotność pieca, co nie jest bez znaczenia gdyż on też kosztuje,
  Zresztą podobna sytuacja jest z pompami ciepła. Sprzedawcy zawyżają temp. gruntu aby zwiększyć COP i przybliżyć okres zwrotu. Pompa zanim się zwróci to trzeba ją wymienić (tak to wygląda). Dla prostego rachunku koszt pompy i montażu + jej zużycie prądu przez 10 lat. Podzielić przez 10 lat. Wyjdzie że taniej będzie ogrzewać prądem i tanimi grzejnikami olejowymi i za tę kasę będę nimi ogrzewał 14 lat.

 21. Jan Zimny

  Od r. 2012 eksploatuję układ solarno-węglowy wg własnego projektu. Ok. 90% ciepła zużywam dla ogrzewania domu, a 10% na cwu (2 osoby). Potwierdzam, że korzyści z „solaru” są wątpliwe, ale tylko wtedy, gdy dotyczą wyłącznie cwu. Przy użyciu dla c.o. powiem krótko: 2 razy większe nakłady, ale 4 razy większe efekty. Przez siedem lat 33-34% ciepła uzyskuję ze słońca, a resztę – z węgla. Mój okres grzewczy trwa 4-4,5 mies.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *