Oczyszczacze powietrza. Sprawdź, ile kosztuje wolność od smogu i czyste powietrze w domu

Czy oczyszczacz powietrza się opłaca? Ile kosztują urządzenia, wymienne filtry i zużycie prądu? Sprawdzam i prezentuję mini ranking oczyszczaczy.

Oczyszczacz powietrza
Fot. C by Xiaomi / ZF

Na pewno znacie te wszystkie dane dotyczące śmiertelności z powodu zanieczyszczonego powietrza – nie będę więc ich ponownie przywoływać. Faktem jest, że Polska, obok Bułgarii, ma najgorsze powietrze w całej Unii Europejskiej i to się jeszcze bardzo długo nie zmieni. Przed smogiem na ulicy częściowo chronią dobre maski antysmogowe, ale przecież nikt rozsądny nie będzie ich nosić w domu. Tymczasem cząsteczki smogu bez trudu dostają się do naszych mieszkań. Do tego dochodzą powszechne alergeny, kurz etc. Nic dziwnego, że w naszym kraju bardzo szybko rośnie sprzedaż elektronicznych oczyszczaczy powietrza. Przyjrzałem się kosztom zakupu i użytkowania takiego sprzętu. Czy jest drogo? 

Jak działa oczyszczacz powietrza? 

„Pojadę” przedstawicielem handlowym: oczyszczacz powietrza to zdecydowanie najskuteczniejszy z dostępnych dla przeciętnego Kowalskiego sposobów na to, aby realnie ograniczyć kontakt z truciznami, jak pył zawieszony (PM 2.5, PM 10), benzo[a]piren czy inne świństwa. 

Oczyszczacz jest wyposażony w filtr wstępny odseparowujący stałe zabrudzenia (włosy, sierść etc.) oraz dodatkowe filtry, których zadaniem jest wyłapywanie z powietrza cząsteczek zagrażających zdrowiu człowieka. Jakość powietrza w pomieszczeniu jest stale badana przez specjalne czujniki, które automatycznie uruchamiają lub wyłączają urządzenie w zależności od potrzeb. Zasada działania jest bardzo prosta: wentylator zasysa powietrze z pomieszczenia, to przepływa przez filtry, a następnie jest oddawane na zewnątrz już po oczyszczeniu. 

Najważniejszym elementem każdego dobrego oczyszczacza jest filtr HEPA, który potrafi „wyłapać” do 99,99% zanieczyszczeń, w tym roztoczy kurzu domowego, bakterii, wirusów i innych drobnoustrojów, pyłków roślinnych oraz składników smogu. 

Same filtry to oczywiście za mało, aby oczyszczacz zapewnił domownikom choćby przyzwoity poziom ochrony. Ważna jest również wydajność urządzenia, którą podaje się w m3 na godzinę (jest wyrażona współczynnikiem CADR). 

Warto zapamiętać: Przyjmuje się, że na każde 10 m2 powierzchni pomieszczenia powinno przypadać minimum 80 m3/h wydajności oczyszczacza. 

Czyli: jeśli chcemy filtrować powietrze w pokoju o powierzchni 20 m2, potrzebny będzie oczyszczacz o wydajności przynajmniej 160 m3/h. 

Ile kosztuje oczyszczacz powietrza?

Rozpiętość cen jest bardzo duża, co oczywiście nie ułatwia podjęcia decyzji. Swego czasu mocno interesowałem się zakupem takiego sprzętu i po wstępnej analizie doszedłem do wniosku, że oczyszczacze do kwoty 500 złotych nie są warte brania ich pod uwagę. Zbyt niska wydajność, spora głośność, a do tego drogie filtry. 

Ranking najlepszych: Sierpień 2021

Najlepsze lokaty, konta i oferty - sierpień 2021

Zauważyłem, że w przypadku oczyszczaczy powietrza często sprawdza się ta sama zasada, co przy drukarkach. Czyli: tanie urządzenie = wysokie koszty eksploatacji. 

Duży wpływ na cenę oczyszczacza ma również to, czy posiada on funkcję nawilżania powietrza. Oczyszczacze 2w1 zawsze są droższe, choć niekoniecznie muszą być lepsze – radzę policzyć, czy nie lepiej będzie kupić dwa osobne urządzenia, jeśli rzeczywiście w domu potrzebny jest też nawilżacz. 

Co odróżnia oczyszczacze za np. 300-400 złotych od tych za kilka tysięcy złotych? Przede wszystkim:

 • Jakość zastosowanych filtrów – najdroższe oczyszczacze, poza filtrem wstępnym, HEPA i węglowym, posiadają również m.in. filtr antybakteryjny czy filtr formaldehydowy. 
 • Wydajność urządzenia – oczyszczacze do około 600 złotych radzą sobie z filtrowaniem powietrza w pomieszczeniach o powierzchni do 20 m2. Jeśli więc mamy do dyspozycji większy salon czy np. biuro, trzeba będzie sięgnąć głębiej do kieszeni (1000 złotych powinno wystarczyć na oczyszczacz „ogarniający” około 30 m2). 
 • Funkcjonalność – nie ma się co oszukiwać, tutaj także dopłacamy za różnego rodzaju bajery, np. inteligentną ocenę jakości powietrza i automatyczne dobieranie mocy, informowanie użytkownika o tym, że powietrze jest już dostatecznie czyste czy komunikację przez smartfona. Trzeba więc indywidualnie ocenić, czy i jakie funkcje są nam właściwie potrzebne. 

Mini ranking oczyszczaczy powietrza

Przeanalizowałem aktualną ofertę rynkową i zrobiłem taki mini ranking polecanych oczyszczaczy powietrza w cenie do 800 złotych, do 1000 złotych i do 1500 złotych. Od razu zaznaczam, że wybór ten jest całkowicie subiektywny i nie mam nic wspólnego z producentami tych urządzeń. Linki prowadzą do Ceneo.

Oczyszczacze do 800 złotych

 1. Xiaomi Air Purifier 2s
 2. Klarta Forste 3
 3. Panasonic F-VXR35G

Oczyszczacze do 1000 złotych 

 1. Rowenta PU6020
 2. Samsung AX40R3030WM
 3. Sharp KC-930EUW

Oczyszczacze do 1500 złotych

Znajdź najlepsze oprocentowanie:


 1. Winix U300
 2. Klarta Stor 
 3. Daikin MC70L

Sam od kilku lat mam w domu dwa oczyszczacze Xiaomi Air Purifier 2 (jak na zdjęciu do artykułu), z których jestem zadowolony.

Ile rocznie kosztuje używanie oczyszczacza powietrza?

Wiemy już, na co zwrócić uwagę wybierając oczyszczacz powietrza, ale nie powiedzieliśmy sobie jeszcze nic na temat kosztów użytkowania tego sprzętu. Trzeba się tutaj liczyć z trzema kategoriami wydatków: filtry, prąd oraz ewentualnie woda, jeśli decydujemy się na zakup oczyszczacza z funkcją nawilżania. Sprawdźmy więc po kolei, ile to wszystko kosztuje. 

Filtry

Koszt wymiany filtrów w oczyszczaczu jest ściśle uzależniony od klasy i tym samym wydajności urządzenia. W przypadku najprostszych, ale też w praktyce nieszczególnie przydatnych oczyszczaczy, producenci stosują jedynie filtr wstępny, który wymaga tylko okresowego przemywania. 

Jeśli chcemy zapewnić sobie choćby przyzwoity poziom ochrony przed szkodliwymi składnikami powietrza i alergenami, konieczny będzie zakup oczyszczacza wyposażonego w minimum filtr HEPA i filtr węglowy. Producenci deklarują różne częstotliwości ich wymiany, jednak w większości przypadków okres eksploatacji obu filtrów wynosi maksymalnie rok (faktycznie może to być nawet pół roku, jeśli filtrowane powietrze jest bardzo zanieczyszczone). 

Standardowy koszt kompletu filtrów (HEPA + węglowy) to od około 150 do 250 złotych, w zależności od marki oczyszczacza. Spotkałem się jednak także z zestawami za około 400-500 złotych, choć fakt, że producenci deklarują wówczas znacznie dłuższy okres eksploatacji filtrów (nawet 3 lata). Ja w moich oczyszczaczach, płacę za jeden filtr Xiaomi ok. 120 – 150 zł, a wymieniam go mniej więcej raz na pół roku.

Przyjmijmy więc, że średni koszt wymiany filtrów – ale tylko HEPA i węglowego – w oczyszczaczu powietrza wyniesie rocznie 300 złotych

Energia, czyli ile prądu zużywa oczyszczacz powietrza? 

To oczywiście zależy od konkretnego modelu, jednak już mogę Was uspokoić: nie będzie drogo. Oczyszczacz powietrza na pewno nie znajdzie się w pierwszej piątce najbardziej energochłonnych urządzeń w domu. Nawet najgorzej wypadające pod tym względem modele dostępne na rynku zużywają w fazie szczytowej do 100 W energii, przy czym trudno sobie wyobrazić, aby ktokolwiek utrzymywał urządzenie wciąż na najwyższych obrotach. Z reguły oczyszczacz pracuje w trybie ekonomicznym lub optymalnym.

Aby mieć oparcie w konkretach, weźmy sobie na tapet jeden z najpopularniejszych modeli oczyszczaczy powietrza w naszym kraju, czyli Xiaomi Air Purifier 2s. Średni pobór energii dla tego urządzenia wynosi 12 W. Jeśli więc sprzęt miałby pracować 24 godziny na dobę przez cały miesiąc, to koszt jego użytkowania nie przekroczy 5 złotych (zakładam stawkę za 1 kWh energii na poziomie 0,55 zł). 

Roczny koszt zużycia energii przez oczyszczacz powietrza wynosi więc 60 złotych. 

Zużycie wody 

Jeśli decydujemy się na zakup oczyszczacza 2w1, czyli oferującego również funkcję nawilżania powietrza, to do kosztów jego eksploatacji trzeba doliczyć zużycie wody. Urządzenie średniej klasy potrzebuje około 450 ml wody na godzinę. Znów: zakładając, że będziemy korzystać z funkcji nawilżania przez okrągły miesiąc, łączne zużycie wody wyniesie 324 litry. W Warszawie cena 1 m3 wody ze ściekami wynosi 9,85 zł. Oznacza to, że miesięczny koszt korzystania z funkcji nawilżania to około 3 złote. 

Roczny koszt zużycia wody przez oczyszczacz powietrza wynosi zatem 36 złotych

Podsumowanie kosztów:

 • Filtry – 300 zł 
 • Prąd – 60 zł
 • Woda (opcjonalnie) – 36 zł

Razem: 396 złotych lub 360 złotych, jeśli wybierzemy oczyszczacz powietrza bez funkcji nawilżania. 

Czy to dużo? Jak zwykle: wszystko zależy od podejścia i indywidualnych oczekiwań. Jeśli ktoś jest alergikiem, mieszka w miejscowości (lub okolicy) z wyjątkowo niską jakością powietrza lub po prostu bardzo obawia się skutków wdychania smogu, to te prawie 400 złotych może być dobrą ceną. 

Oczyszczacz powietrza: dla kogo?

Zakup oczyszczacza powietrza jest sporym wydatkiem, a odczuwalne będą również koszty jego eksploatacji (przede wszystkim filtry). Trzeba się więc dokładnie zastanowić, czy aby na pewno takie urządzenie jest nam w domu niezbędne. Nie można przecież ocenić, w jakim stopniu oczyszczacz zmniejszy ryzyko np. zachorowania na choroby dróg oddechowych, a tym bardziej nowotwór. 

Z mojej perspektywy zakup oczyszczacza powietrza powinny poważnie rozważyć osoby, które:

 • Są alergikami – zwłaszcza uczulone na alergeny, których trudno jest się całkowicie pozbyć ze swojego środowiska, jak roztocza kurzu domowego. 
 • Mieszkają w regionie z wyjątkowo niską jakością powietrza – chodzi o to, że oczyszczacz do ochrony przed smogiem nie będzie szczególnie przydatny mieszkańcom Gdyni (najczystsze powietrze w Polsce), ale już takiego Nowego Targu, Suchej Beskidzkiej czy Rybnika – jak najbardziej (wielokrotne przekroczenie dopuszczalnego poziomu benzo[a]pirenu). 
 • Mają dzieci cierpiące na alergie wziewne. 
 • Są astmatykami. 
 • Intensywnie ogrzewają pomieszczenia, przez co notorycznie walczą z kurzem na podłogach i meblach. 
 • Chcą ograniczyć częstotliwość sprzątania w domu (mniej kurzu). 

Oczyszczacz powietrza to z pewnością bardzo interesujący sprzęt, którego zakup trudno jest uznać za fanaberię. Koszt jego użytkowania jest do przyjęcia (30-33 złote miesięcznie, czyli patrząc inaczej – 1 zł dziennie), dlatego jeśli znajdujecie się w wyżej wymienionej „grupie docelowej” producentów oczyszczaczy, weźcie taki zakup pod uwagę. 

Są wśród nas użytkownicy oczyszczaczy powietrza? Jak sprawują się te urządzenia w praktyce? Czy odczuwacie koszty ich użytkowania? A może dopiero po przeczytaniu tego artykułu zastanowicie się nad zakupem oczyszczacza? Komentujcie! 

10 komentarzy

 1. Jakub

  Nie czytałem dokładnie artykułu ale widziałem że w zestawieniu było Xiaomi Air Purifier 2S które akurat posiadam.
  Ogólnie jestem zadowolony z tego oczyszczacza, ale ma niestety swoje wady.
  Plusy: Na rynku nie znajdziecie innego oczyszczacza w takiej cenie z takim filtrem. Ogólnie cena do jakości jest tu chyba na pierwszym miejscu. Dobrze filtruje. Daje on dużo możliwości programowania (włączaj przy danej wartości zanieczyszczeń, o określonej godzinie, a jak się doinstaluje pewne programy i pokombinuje to i się da zrobić by się włączał jak twój telefon znajdzie się w mieszkaniu)
  Minusy: Niestety ustawienia fabryczne są ustawione pod normy chińskie, czyli wyższe biegi oczyszczacza włączają się dopiero kiedy naprawdę jest kiepskie powietrze. Można to niby skonfigurować ręcznie ale to wtedy nie będzie zmieniał tak płynnie prędkości działania jak by mógł (a w nocy byśmy nie chcieli raczej by tak nagle włączył się na pełne obroty)

  • 100% zgody. Zarówno co do plusów, jak i minusów. Choć w moim przypadku mówię o starszej wersji (bez „S” na końcu i wyświetlacza). Dzięki za komentarz :)

 2. Strus

  Użytkuję już prawie 2 lata Dainkin MC70L. Miał w sobie zestaw filtrów do wymiany. Jeden filtr starcza na około 6 miesięcy. Do tego warto czytać instrukcję i czyścić okresowo inne filtry, które nie podlegają wymianie.
  Ten dołączony zestaw filtrów to ogromny plus w stosunku do konkurencji

 3. Mateusz

  Od grudnia 2019 mam w 75 metrowym mieszkaniu 3 x Klarty Forste 3. Bardzo ciche i wrażliwe na zanieczyszczenia. Zbierają sporo kurzu. Z racji tego, że są aż 3 – salon + 2 sypialnie – , to filtry HEPA nie wyglądają źle. Sądzę, że posłużą jeszcze w przyszłym sezonie. Nie brakuje mi apki, bo oczyszczacz robi wszystko za nas, a sam wolę włączyć i zapomnieć. Minusów jako takich nie dostrzegam.

 4. Monika

  Również uważam, że posiadanie oczyszczacza powietrza jest coraz bardziej potrzebne (przynajmniej w miastach, na obrzeżach może mniej). Od trzech lat mamy w domu Sharpa KC-A40EUW (albo jakąś wcześniejszą wersję) z nawilżaniem i jonizacją. Polecam. Nigdy się nie psuł, filtr niedługo do drugiej wymiany. Bardzo wydajny.

  • Monika, wszystko zależy od miasta i okolicy. Są miasta, gdzie w centrach jest OK, a na obrzeżach w osiedlach domków jednorodzinnych wszyscy palą w piecach. Dzięki za Twój komentarz i rekomendację! :)

 5. Mira

  O, mój oczyszczacz! Klartę Froste kupiłam na promocji i bardzo polecam, choć teraz ciężko testować, bo nie ma smogu. W tej kwocie nie ma lepszego oczyszczacza bezobsługowego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *