Oczyszczacze powietrza. Sprawdź, ile kosztuje wolność od smogu i czyste powietrze w domu

Czy oczyszczacz powietrza się opłaca? Ile kosztują urządzenia, wymienne filtry i zużycie prądu? Sprawdzam i prezentuję mini ranking oczyszczaczy.

Oczyszczacz powietrza
Fot. C by Xiaomi / ZF

Na pewno znacie te wszystkie dane dotyczące śmiertelności z powodu zanieczyszczonego powietrza – nie będę więc ich ponownie przywoływać. Faktem jest, że Polska, obok Bułgarii, ma najgorsze powietrze w całej Unii Europejskiej i to się jeszcze bardzo długo nie zmieni. Przed smogiem na ulicy częściowo chronią dobre maski antysmogowe, ale przecież nikt rozsądny nie będzie ich nosić w domu. Tymczasem cząsteczki smogu bez trudu dostają się do naszych mieszkań. Do tego dochodzą powszechne alergeny, kurz etc. Nic dziwnego, że w naszym kraju bardzo szybko rośnie sprzedaż elektronicznych oczyszczaczy powietrza. Przyjrzałem się kosztom zakupu i użytkowania takiego sprzętu. Czy jest drogo? 

Jak działa oczyszczacz powietrza? 

„Pojadę” przedstawicielem handlowym: oczyszczacz powietrza to zdecydowanie najskuteczniejszy z dostępnych dla przeciętnego Kowalskiego sposobów na to, aby realnie ograniczyć kontakt z truciznami, jak pył zawieszony (PM 2.5, PM 10), benzo[a]piren czy inne świństwa. 

Oczyszczacz jest wyposażony w filtr wstępny odseparowujący stałe zabrudzenia (włosy, sierść etc.) oraz dodatkowe filtry, których zadaniem jest wyłapywanie z powietrza cząsteczek zagrażających zdrowiu człowieka. Jakość powietrza w pomieszczeniu jest stale badana przez specjalne czujniki, które automatycznie uruchamiają lub wyłączają urządzenie w zależności od potrzeb. Zasada działania jest bardzo prosta: wentylator zasysa powietrze z pomieszczenia, to przepływa przez filtry, a następnie jest oddawane na zewnątrz już po oczyszczeniu. 

Najważniejszym elementem każdego dobrego oczyszczacza jest filtr HEPA, który potrafi „wyłapać” do 99,99% zanieczyszczeń, w tym roztoczy kurzu domowego, bakterii, wirusów i innych drobnoustrojów, pyłków roślinnych oraz składników smogu. 

Same filtry to oczywiście za mało, aby oczyszczacz zapewnił domownikom choćby przyzwoity poziom ochrony. Ważna jest również wydajność urządzenia, którą podaje się w m3 na godzinę (jest wyrażona współczynnikiem CADR). 

Warto zapamiętać: Przyjmuje się, że na każde 10 m2 powierzchni pomieszczenia powinno przypadać minimum 80 m3/h wydajności oczyszczacza. 

Czyli: jeśli chcemy filtrować powietrze w pokoju o powierzchni 20 m2, potrzebny będzie oczyszczacz o wydajności przynajmniej 160 m3/h. 

Ile kosztuje oczyszczacz powietrza?

Rozpiętość cen jest bardzo duża, co oczywiście nie ułatwia podjęcia decyzji. Swego czasu mocno interesowałem się zakupem takiego sprzętu i po wstępnej analizie doszedłem do wniosku, że oczyszczacze do kwoty 500 złotych nie są warte brania ich pod uwagę. Zbyt niska wydajność, spora głośność, a do tego drogie filtry. 

Ranking najlepszych: Kwiecień 2024

Najlepsze lokaty, konta i oferty - kwiecień 2024

Zauważyłem, że w przypadku oczyszczaczy powietrza często sprawdza się ta sama zasada, co przy drukarkach. Czyli: tanie urządzenie = wysokie koszty eksploatacji. 

Duży wpływ na cenę oczyszczacza ma również to, czy posiada on funkcję nawilżania powietrza. Oczyszczacze 2w1 zawsze są droższe, choć niekoniecznie muszą być lepsze – radzę policzyć, czy nie lepiej będzie kupić dwa osobne urządzenia, jeśli rzeczywiście w domu potrzebny jest też nawilżacz. 

Co odróżnia oczyszczacze za np. 300-400 złotych od tych za kilka tysięcy złotych? Przede wszystkim:

 • Jakość zastosowanych filtrów – najdroższe oczyszczacze, poza filtrem wstępnym, HEPA i węglowym, posiadają również m.in. filtr antybakteryjny czy filtr formaldehydowy. 
 • Wydajność urządzenia – oczyszczacze do około 600 złotych radzą sobie z filtrowaniem powietrza w pomieszczeniach o powierzchni do 20 m2. Jeśli więc mamy do dyspozycji większy salon czy np. biuro, trzeba będzie sięgnąć głębiej do kieszeni (1000 złotych powinno wystarczyć na oczyszczacz „ogarniający” około 30 m2). 
 • Funkcjonalność – nie ma się co oszukiwać, tutaj także dopłacamy za różnego rodzaju bajery, np. inteligentną ocenę jakości powietrza i automatyczne dobieranie mocy, informowanie użytkownika o tym, że powietrze jest już dostatecznie czyste czy komunikację przez smartfona. Trzeba więc indywidualnie ocenić, czy i jakie funkcje są nam właściwie potrzebne. 

Mini ranking oczyszczaczy powietrza

Przeanalizowałem aktualną ofertę rynkową i zrobiłem taki mini ranking polecanych oczyszczaczy powietrza w cenie do 800 złotych, do 1000 złotych i do 1500 złotych. Od razu zaznaczam, że wybór ten jest całkowicie subiektywny i nie mam nic wspólnego z producentami tych urządzeń. Linki prowadzą do Ceneo.

Oczyszczacze do 800 złotych

 1. Xiaomi Air Purifier 2s
 2. Klarta Forste 3
 3. Panasonic F-VXR35G

Oczyszczacze do 1000 złotych 

 1. Rowenta PU6020
 2. Samsung AX40R3030WM
 3. Sharp KC-930EUW

Oczyszczacze do 1500 złotych

Znajdź najlepsze oprocentowanie:


 1. Winix U300
 2. Klarta Stor 
 3. Daikin MC70L

Sam od kilku lat mam w domu dwa oczyszczacze Xiaomi Air Purifier 2 (jak na zdjęciu do artykułu), z których jestem zadowolony.

Ile rocznie kosztuje używanie oczyszczacza powietrza?

Wiemy już, na co zwrócić uwagę wybierając oczyszczacz powietrza, ale nie powiedzieliśmy sobie jeszcze nic na temat kosztów użytkowania tego sprzętu. Trzeba się tutaj liczyć z trzema kategoriami wydatków: filtry, prąd oraz ewentualnie woda, jeśli decydujemy się na zakup oczyszczacza z funkcją nawilżania. Sprawdźmy więc po kolei, ile to wszystko kosztuje. 

Filtry

Koszt wymiany filtrów w oczyszczaczu jest ściśle uzależniony od klasy i tym samym wydajności urządzenia. W przypadku najprostszych, ale też w praktyce nieszczególnie przydatnych oczyszczaczy, producenci stosują jedynie filtr wstępny, który wymaga tylko okresowego przemywania. 

Jeśli chcemy zapewnić sobie choćby przyzwoity poziom ochrony przed szkodliwymi składnikami powietrza i alergenami, konieczny będzie zakup oczyszczacza wyposażonego w minimum filtr HEPA i filtr węglowy. Producenci deklarują różne częstotliwości ich wymiany, jednak w większości przypadków okres eksploatacji obu filtrów wynosi maksymalnie rok (faktycznie może to być nawet pół roku, jeśli filtrowane powietrze jest bardzo zanieczyszczone). 

Standardowy koszt kompletu filtrów (HEPA + węglowy) to od około 150 do 250 złotych, w zależności od marki oczyszczacza. Spotkałem się jednak także z zestawami za około 400-500 złotych, choć fakt, że producenci deklarują wówczas znacznie dłuższy okres eksploatacji filtrów (nawet 3 lata). Ja w moich oczyszczaczach, płacę za jeden filtr Xiaomi ok. 120 – 150 zł, a wymieniam go mniej więcej raz na pół roku.

Przyjmijmy więc, że średni koszt wymiany filtrów – ale tylko HEPA i węglowego – w oczyszczaczu powietrza wyniesie rocznie 300 złotych

Energia, czyli ile prądu zużywa oczyszczacz powietrza? 

To oczywiście zależy od konkretnego modelu, jednak już mogę Was uspokoić: nie będzie drogo. Oczyszczacz powietrza na pewno nie znajdzie się w pierwszej piątce najbardziej energochłonnych urządzeń w domu. Nawet najgorzej wypadające pod tym względem modele dostępne na rynku zużywają w fazie szczytowej do 100 W energii, przy czym trudno sobie wyobrazić, aby ktokolwiek utrzymywał urządzenie wciąż na najwyższych obrotach. Z reguły oczyszczacz pracuje w trybie ekonomicznym lub optymalnym.

Aby mieć oparcie w konkretach, weźmy sobie na tapet jeden z najpopularniejszych modeli oczyszczaczy powietrza w naszym kraju, czyli Xiaomi Air Purifier 2s. Średni pobór energii dla tego urządzenia wynosi 12 W. Jeśli więc sprzęt miałby pracować 24 godziny na dobę przez cały miesiąc, to koszt jego użytkowania nie przekroczy 5 złotych (zakładam stawkę za 1 kWh energii na poziomie 0,55 zł). 

Roczny koszt zużycia energii przez oczyszczacz powietrza wynosi więc 60 złotych. 

Zużycie wody 

Jeśli decydujemy się na zakup oczyszczacza 2w1, czyli oferującego również funkcję nawilżania powietrza, to do kosztów jego eksploatacji trzeba doliczyć zużycie wody. Urządzenie średniej klasy potrzebuje około 450 ml wody na godzinę. Znów: zakładając, że będziemy korzystać z funkcji nawilżania przez okrągły miesiąc, łączne zużycie wody wyniesie 324 litry. W Warszawie cena 1 m3 wody ze ściekami wynosi 9,85 zł. Oznacza to, że miesięczny koszt korzystania z funkcji nawilżania to około 3 złote. 

Roczny koszt zużycia wody przez oczyszczacz powietrza wynosi zatem 36 złotych

Podsumowanie kosztów:

 • Filtry – 300 zł 
 • Prąd – 60 zł
 • Woda (opcjonalnie) – 36 zł

Razem: 396 złotych lub 360 złotych, jeśli wybierzemy oczyszczacz powietrza bez funkcji nawilżania. 

Czy to dużo? Jak zwykle: wszystko zależy od podejścia i indywidualnych oczekiwań. Jeśli ktoś jest alergikiem, mieszka w miejscowości (lub okolicy) z wyjątkowo niską jakością powietrza lub po prostu bardzo obawia się skutków wdychania smogu, to te prawie 400 złotych może być dobrą ceną. 

Oczyszczacz powietrza: dla kogo?

Zakup oczyszczacza powietrza jest sporym wydatkiem, a odczuwalne będą również koszty jego eksploatacji (przede wszystkim filtry). Trzeba się więc dokładnie zastanowić, czy aby na pewno takie urządzenie jest nam w domu niezbędne. Nie można przecież ocenić, w jakim stopniu oczyszczacz zmniejszy ryzyko np. zachorowania na choroby dróg oddechowych, a tym bardziej nowotwór. 

Z mojej perspektywy zakup oczyszczacza powietrza powinny poważnie rozważyć osoby, które:

 • Są alergikami – zwłaszcza uczulone na alergeny, których trudno jest się całkowicie pozbyć ze swojego środowiska, jak roztocza kurzu domowego. 
 • Mieszkają w regionie z wyjątkowo niską jakością powietrza – chodzi o to, że oczyszczacz do ochrony przed smogiem nie będzie szczególnie przydatny mieszkańcom Gdyni (najczystsze powietrze w Polsce), ale już takiego Nowego Targu, Suchej Beskidzkiej czy Rybnika – jak najbardziej (wielokrotne przekroczenie dopuszczalnego poziomu benzo[a]pirenu). 
 • Mają dzieci cierpiące na alergie wziewne. 
 • Są astmatykami. 
 • Intensywnie ogrzewają pomieszczenia, przez co notorycznie walczą z kurzem na podłogach i meblach. 
 • Chcą ograniczyć częstotliwość sprzątania w domu (mniej kurzu). 

Oczyszczacz powietrza to z pewnością bardzo interesujący sprzęt, którego zakup trudno jest uznać za fanaberię. Koszt jego użytkowania jest do przyjęcia (30-33 złote miesięcznie, czyli patrząc inaczej – 1 zł dziennie), dlatego jeśli znajdujecie się w wyżej wymienionej „grupie docelowej” producentów oczyszczaczy, weźcie taki zakup pod uwagę. 

Są wśród nas użytkownicy oczyszczaczy powietrza? Jak sprawują się te urządzenia w praktyce? Czy odczuwacie koszty ich użytkowania? A może dopiero po przeczytaniu tego artykułu zastanowicie się nad zakupem oczyszczacza? Komentujcie! 

13 komentarzy

 1. Jakub

  Nie czytałem dokładnie artykułu ale widziałem że w zestawieniu było Xiaomi Air Purifier 2S które akurat posiadam.
  Ogólnie jestem zadowolony z tego oczyszczacza, ale ma niestety swoje wady.
  Plusy: Na rynku nie znajdziecie innego oczyszczacza w takiej cenie z takim filtrem. Ogólnie cena do jakości jest tu chyba na pierwszym miejscu. Dobrze filtruje. Daje on dużo możliwości programowania (włączaj przy danej wartości zanieczyszczeń, o określonej godzinie, a jak się doinstaluje pewne programy i pokombinuje to i się da zrobić by się włączał jak twój telefon znajdzie się w mieszkaniu)
  Minusy: Niestety ustawienia fabryczne są ustawione pod normy chińskie, czyli wyższe biegi oczyszczacza włączają się dopiero kiedy naprawdę jest kiepskie powietrze. Można to niby skonfigurować ręcznie ale to wtedy nie będzie zmieniał tak płynnie prędkości działania jak by mógł (a w nocy byśmy nie chcieli raczej by tak nagle włączył się na pełne obroty)

  • 100% zgody. Zarówno co do plusów, jak i minusów. Choć w moim przypadku mówię o starszej wersji (bez „S” na końcu i wyświetlacza). Dzięki za komentarz :)

 2. Strus

  Użytkuję już prawie 2 lata Dainkin MC70L. Miał w sobie zestaw filtrów do wymiany. Jeden filtr starcza na około 6 miesięcy. Do tego warto czytać instrukcję i czyścić okresowo inne filtry, które nie podlegają wymianie.
  Ten dołączony zestaw filtrów to ogromny plus w stosunku do konkurencji

 3. Mateusz

  Od grudnia 2019 mam w 75 metrowym mieszkaniu 3 x Klarty Forste 3. Bardzo ciche i wrażliwe na zanieczyszczenia. Zbierają sporo kurzu. Z racji tego, że są aż 3 – salon + 2 sypialnie – , to filtry HEPA nie wyglądają źle. Sądzę, że posłużą jeszcze w przyszłym sezonie. Nie brakuje mi apki, bo oczyszczacz robi wszystko za nas, a sam wolę włączyć i zapomnieć. Minusów jako takich nie dostrzegam.

 4. Monika

  Również uważam, że posiadanie oczyszczacza powietrza jest coraz bardziej potrzebne (przynajmniej w miastach, na obrzeżach może mniej). Od trzech lat mamy w domu Sharpa KC-A40EUW (albo jakąś wcześniejszą wersję) z nawilżaniem i jonizacją. Polecam. Nigdy się nie psuł, filtr niedługo do drugiej wymiany. Bardzo wydajny.

  • Monika, wszystko zależy od miasta i okolicy. Są miasta, gdzie w centrach jest OK, a na obrzeżach w osiedlach domków jednorodzinnych wszyscy palą w piecach. Dzięki za Twój komentarz i rekomendację! :)

 5. Mira

  O, mój oczyszczacz! Klartę Froste kupiłam na promocji i bardzo polecam, choć teraz ciężko testować, bo nie ma smogu. W tej kwocie nie ma lepszego oczyszczacza bezobsługowego

 6. Zaradni Finansowo – testujemy oczyszczacze na rankingu oczyszczaczy i co zaobserwowaliśmy – w wielu przypadkach warto zostawić dłużej filtr niz sugeruje producent. To pozwala zaoszczędzić wiele pieniędzy :D
  Wyjątkiem są miejscowości, w których smog króluje – wtedy filtry wytrzymują zazwyczaj krócej.

  JEśli filtr nie ma ciemnego koloru, tylko np. jasny szary, a oczyszczacz już sugeruje wymianę – warto wtedy zresetować licznik i poczekać aż filry HEPa się zabrudzą. Skuteczność filtracji przy takich filtrach jest nadal bardzo wysoka.
  Jeśli filtr jest już czarny lub ciemno-szary – wtedy nalezy wymienić.

 7. Tomasz

  Chciałbym sie podzielić kilkoma swoimi spostrzeżeniami na temat oczyszczaczy powietrza.
  Dobrze jest kupić oczyszczacz powietrza gdy ktoś w domu pali papierosy lub s przychodzi dym papierosowy od sąsiadów-jednak należy wtedy patrzeć by miał taką funkcję usuwania dymu tytoniowego bo nie każdy oczyszczacz ma.
  2 sprawa nie polecam oczyszczaczy ultradźwiękowych i innych urządzeń ultradźwiekowych właścicielom zwierząt domowych co prawda słyszałem od niektórych że takowe mają i nic nie jest ich zwierzętom jak używają tych urządzeń ultradźwiekowych ale i też słyszałem że niektórym się to nie sprawdziło i zwierzęta źle reagowały i kupowanie czy oczyszczacza czy innych ultradźwiękowych urządzeń mając zwierzęta domowe jest ryzykowne. Gdyż oczy jak ktoś kupi rzeczywiście choćby w sklepie online gdzie łatwiej zwrócić niż stacjonarnym to czy sklep rzeczywiście przyjmie zwrot jeśli będzie widział że użyliśmy urządzenia choćby raz? I w takim wypadku może pojawić się problem choć może ii przyjmie zwrot ze względu na taką sytuację jednak jest bardzo duże ryzyko że nie a producenci piszą ostrzeżenia na swoich produktach i sklep z łatwością może się na to powołać by odmówić.
  Kolejna sprawa nie zawsze sprawdza się zasada że drożej to lepiej przeważnie tak ale nie zawsze proszę sobie wyobrazić że kupiłem w outlecie marketu elektronicznego w dobrej promocji oczyszczacz powietrza za ok 500-600 i to ok 2 -3 lata temu gdy nie było aż tak ostrej inflacji jak w 2021 i teraz 2022 oczyszczacz powietrza był mi potrzebny mi tylko do małego pokoju natomiast niedawno kupiłem za ok 100-130 zł podobne urządzenie do oczyszczacza tj. mały jonizator powietrza i lepsza jest jakość może i nie jakość powietrza bo parametrów obu nie badałem więc to nic pewnego ale dla mnie o wiele przyjemniejsze powietrze w pokoju jest po malutkim jonizatorze niż o wiele większym biurkowym oczyszczaczu powietrza .Pewnie miałem pecha trafiłem na złą firmę po prostu oczyszczacza gdyż znajoma kupiła bardzo drogi oczyszczacz i jest bardzo zadowolona
  Kolejna kwestia nie wiem czy są tu wyjątki ale prawdopodobnie im większa moc urządzenia tym lepsza jakość
  Jednak niestety im większa moc tym będzie większy rachunek za prąd -zwłaszcza jeśli ktoś ma dużą moc tego urządzenia i używa 23 h lub w dużej ilości
  kolejna kwestia to głośność -proszę wybaczyć nie pamiętam skali decybelów które są głośne a które nie ale można dopytać producenta zwłaszcza tych którzy mają też opcje niskiej głośności bo nie wiadomo czy ci co mają tylko wysoką głośność powiedzą prawdę i zapytać też jak ma się okazję nie tylko producenta ale i też lekarza alergologa czy laryngologa jaką najlepiej wybrać-Mam nadzieję że tego typu urządzeń już nie ma a może i są nadal że klienci skarżyli się nieraz w opiniach że te urządzania są bardzo głośne i nieraz tak że nie do zniesienia chociaż takie opinie czytałem dawno temu -I wiem że są przeważnie różne ustawienia głośności przeważnie 3 lub należy jednak pamiętać że nie zawsze ustawienie najcichsze(najcichszy poziom) urządzenia daje gwarancje że rzeczywiście taki oczyszczacz będzie cichy-nie jestem pewien ale sadzę że taki problem w obecnych jest rzadszy niż kiedyś
  I już kończąc oczyszczacze powietrza wg mnie są dobre jednak sądzę że ich nadmierne używanie np. 24 h nie do końca jest zdrowe jest zawsze taka znana zasada wszystko w umiarze nie nadmiarze ale i też nie w zbyt małej ilości

 8. Tomasz7755

  Jeszcze chciałbym coś dodać nie mam zwyczaju pisać o markach ale tym razem napiszę co do oczyszczaczy Sharp producent podaję że filtr starcza do 10 lat do ich oczyszczaczy dopytałem dystrybutora w rzeczywistości starcza na10lat gdyby było mało smogu lub wcale w Polsce to obecnie niemożliwe przy dużym smogu te filtry starczają na ok 2 lat max ale co pozytywne nie wiem czy to jeszcze stosuje to Sharp ok rok półtora temu też o to pytałem mówili że do większości modeli ale nie wszystkich jest ta stosowane chodzi o technologie bardziej w nawilzaczch a w Sharpie o oczyszczaczo-nawilzacze-otóż Sharp przy nawilżaniu ma automatyczną funkcję przefiltrowania wody z kranu nie ukrywam producenci nawilżaczy rzadko mają lub wcale taką funkcję itp piszą że nie należy wlewać wody z kranu rzadko się zdarza by jakiś pozwalał producent nawilżaczy itp wlewać wodę z kranu i problematyczne staje się gdy ktoś musi wlać wodę filtrowaną czy destylowaną do nawilżacza wlewanie jej codziennie to kolejny wydatek oczywiście nie każdy wlewa tyle samo wody do nawilżaczy to zależy od różnych czynników więc ta funkcja w Sharp bardzo fajna i o ile nadal jest i pamietać by się o to pytać bo nie we wszystkich chyba jest
  I jeszcze chciałbym zwrócić uwagę na nietypowy oczyszczacz powietrza ekologiczny w saszetce nazywa się Bio 4 fresh oczyszczacz powietrza 120 gr można go dostać w sklepach ekologicznych radzę ostrożnie np. z kupowaniem na na allegro po prostu najlepiej w internetowym czy stacjonarnym sklepie ekologicznym Jest w saszetce w proszku i oszczędzi się coś na prądzie nie jest na prąd sam miałem wątpliwości czy to działa ale działa jest ekologiczny i powiem tak powietrze i odpowiednia wilgoć nie są wytworzone w sposób jakiś sztuczny tylko bardziej naturalny sposób nie mówię że każdemu lepiej będzie pasował ekologiczny tak lub nie ja sam nie lubię jakiś bezzapachowych detergentów kto chce niech spróbuje i oceni tylko ważne by potrząsać woreczkiem co tydzień krótko jest do 15 m powierzchni jeden woreczek np. na mój mały pokój ale może być tez do samochodu itp. Też jak chcemy juz użyć trzeba zdjąć folię podaję się że działa 3 miesiące mi działał ok 2 miesiące i jeszcze 1rzecz nie jestem pewien ale może wprowadzać lekki chłód do pokoju taki leciutki ale raczej nie wydaję mi się że to bardziej jest takie przyjemne powietrze z dobra wilgotnością ale nie pamiętam dokładnie już długo nie używałem i nazywa się przypomnę Bio4fresh oczyszczacz powietrza 120gr obecnie opakowanie niebiesko-zielone sztuka ok 40 lub trochę więcej złotych -gdybym ja miał to zamówić na cały rok to musiałbym mieć 6 wiec jakbym zamówił 2 razy w roku po 3 to z kosztami wysyłki wyjdzie i to max ok 280 zł na rok a jak komuś starczy na 3 miesiące to jeszcze taniej lub gdy ma ktoś taki sklep stacjonarny w swoim mieście z tym produktem ja nie mam to bardzo tanio wyjdzie bo odejdą koszty wysyłki ale ma to niewiele sklepów i są też z tej serii Biofresh inne chyba 2 produkty np. do lodówki ale nigdy nie stosowałem I Chyba przesadziłem w poprzednim komentarzu gdyż oczyszczacze powietrza przeważnie nie maja dużej mocy a to jednak w przypadku wspomnianego oczyszczacza w proszku działa on 24h bez prądu co daję też oszczędność na prądzie czy 280zł rocznie to drogo i tak i nie zależy czy producent ma drogie filtry czy nie i to w najgorszzym wypadku 280zł rocznie z kosztami wysyłkami. Obecnie go nie kupuje ale jak ktoś chce może spróbować czy mu się spodoba czy nie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Obowiązuje regulamin komentarzy. Wymagane pola są oznaczone *