Program „Czyste Powietrze”, czyli do 53 tys. zł dopłaty do wymiany ogrzewania, ocieplenia domu czy wymiany okien.

Program „Czyste Powietrze”, czyli jak zgarnąć do 53 tys. zł na termomodernizację domu i wymianę pieca? Sprawdzam kto i na jakich warunkach może uzyskać dotację na wymianę ogrzewania, ocieplenie domu, wymianę okien czy instalację fotowoltaiczną.

Fot. by rawpixel.com from Pexels

Nie będę Was zanudzać opowieściami o tym, jak fatalna jest jakość powietrza w naszym kraju, bo sami odczuwacie to każdego dnia. Smog to problem nie tylko zdrowotny, ale także finansowy. Z wyliczeń przygotowanych na zlecenie rządu wynika, że koszty oddychania zatrutym powietrzem przekraczają 30 miliardów euro rocznie. Smog powoduje też, że co roku przedwcześnie umiera ponad 40 tysięcy Polaków. No dobrze, ale co właściwie można z tym zrobić? Najnowszy pomysł to program „Czyste Powietrze”, w ramach którego oferowana jest dopłata nawet do 53 tysięcy złotych na termomodernizację budynku i wymianę źródła ogrzewania. Kto może dostać taką kasę? Gdzie się o nią starać? To wszystko wyjaśniam w dzisiejszym artykule.

Czemu właściwie ma służyć program „Czyste Powietrze”?

Pytanie do Was: co jest główną przyczyną smogu? Wbrew pozorom nie samochody czy elektrownie, ale gospodarstwa domowe, które korzystają z przestarzałych systemów grzewczych. To tak zwana niska emisja, która odpowiada za produkcję ponad 80% trucizn znajdujących się w powietrzu. Tak: trujemy się sami nawzajem.

Szacuje się, że stare kotły węglowe są używane w około 4 milionach polskich domów. Dlatego właśnie samorządy od lat prowadzą programy dofinansowywania wymiany takich źródeł ciepła. Teraz tym samym tropem poszedł rząd, czego efektem jest ogólnokrajowy program „Czyste Powietrze”, na który przeznaczono w sumie ponad 100 miliardów złotych.

Założenia programu „Czyste Powietrze”

Jak już wspomniałem, każdy beneficjent programu może otrzymać maksymalnie 53 tysiące złotych dofinansowania. Te pieniądze mogą zostać przeznaczone na wymianę kotła grzewczego, ale też okien, drzwi i oczywiście szeroko rozumianą termomodernizację budynku. Środki są przyznawane na cztery sposoby:

 • W formie bezzwrotnej dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska
 • W formie preferencyjnej, bezprowizyjnej pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska – oprocentowanie może wynieść maksymalnie trzykrotność stawki WIBOR plus 70 punktów bazowych marży (nie mniej jednak niż 2%)
 • W formie ulgi podatkowej – w ramach ulgi termomodernizacyjnej, można odliczyć maksymalnie 53 tys. złotych od dochodu

Jak się pewnie domyślacie to, z jakiej formy wsparcia będzie mógł skorzystać wnioskodawca, zależy od kilku kryteriów. Na ich podstawie urzędnicy decydują, czy beneficjent może otrzymać np. bezzwrotną dotację, czy jednak tylko skorzystać z ulgi podatkowej. Najważniejszym kryterium jest oczywiście dochód.

Dochód a wysokość dotacji z programu „Czyste Powietrze”

Co oczywiste, największe wzięcie ma bezzwrotna dotacja, jednak jej wysokość jest uzależniona od poziomu dochodów na jednego członka gospodarstwa domowego. Szczegóły znajdziecie w poniższej tabelce:

Kwota miesięcznego dochoduWysokość dotacji
Do 600 złotychDo 90%
601-800 złotychDo 80%
801-1000 złotychDo 70%
1001-1200 złotychDo 60%
1201-1400 złotychDo 50%
1401-1600 złotychDo 40%
Powyżej 1600 złotychDo 30%

Co z brakującą kwotą? Jeśli okaże się, że wartość inwestycji przekracza sumę udzielonej dotacji, beneficjent będzie musiał dobrać preferencyjną pożyczkę lub dopłacić z własnej kieszeni.

Uwaga! Zawyżanie liczby osób w gospodarstwie domowym jest bardzo ryzykowne, ponieważ WFOŚ przy ocenie wniosków może bazować na informacjach uzyskanych z Urzędu Skarbowego.

Ranking najlepszych: Czerwiec 2024

Najlepsze lokaty, konta i oferty - czerwiec 2024

Na co można przeznaczyć pieniądze z dotacji/pożyczki?

Na wszelkie prace, które mają poprawić tzw. efektywność energetyczną budynku, a także zmniejszyć emisyjność źródła ciepła. Podstawowym wydatkiem będzie oczywiście wymiana starego kotła grzewczego. Uwaga jednak! W programie określono kryteria, jakie musi spełniać nowe urządzenie. Może to być nawet kocioł węglowy, byle tylko miał certyfikat normy emisji spalin piątej kategorii.

Przy okazji warto sprawdzić, czym najtaniej ogrzejemy dom.

Oto na co można przeznaczyć pieniądze z programu „Czyste Powietrze”:

 • wymianę starych źródeł ciepła (pieców i kotłów na paliwa stałe), oraz zakup i montaż nowych źródeł ciepła, spełniających wymagania programu,
 • wymianę okien i drzwi,
 • montaż lub modernizację instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej,
 • instalację odnawialnych źródeł energii (kolektorów słonecznych i instalacji fotowoltaicznej),
 • montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła
 • docieplenie przegród budynku,

Na wszystkie prace trzeba mieć oczywiście fakturę, aby móc rozliczyć dotację i nie musieć jej zwracać. Potrzebny będzie również dokument poświadczający zezłomowanie starego kotła.

Dla kogo program „Czyste Powietrze”?

Aby zostać beneficjentem programu „Czyste Powietrze” nie wystarczy tylko spełnić kryterium dochodowe. Podstawowym warunkiem jest bycie osobą fizyczna oraz właścicielem lub współwłaścicielem istniejącego lub nowobudowanego domu jednorodzinnego (może to być także bliźniak lub dom szeregowy). Jak widać, z programu nie skorzystają właściciele samodzielnie ogrzewanych mieszkań (np. wyposażonych w piec kaflowy).

Co ciekawe, z udziału w programie nie wyklucza fakt, że w domu została zarejestrowana działalność gospodarcza. Warunek jest jeden: na jej prowadzenie można wydzielić maksymalnie 30% powierzchni użytkowej nieruchomości. Jeśli więc ktoś ma w domu np. mały gabinet, w którym projektuje strony internetowe, to nie będzie żadnego problemu.

Kolejną istotną kwestią jest wiek oraz wyposażenie domu. Jeśli budynek został postawiony po 15 grudnia 2002 roku, to właściciel musi przedstawić dowód, że jego źródło ciepła jest przestarzałe. Jeśli w kotłowni znajduje się np. ekologiczny kocioł gazowy, dotacja na wymianę źródła ciepła i termomodernizację przejdzie koło nosa. W takiej sytuacji właściciel będzie mógł się ubiegać jedynie o dotację lub pożyczkę na montaż kolektorów słonecznych lub instalacji fotowoltaicznej. Przepis ten nie dotyczy właścicieli starszych budynków – co do zasady autorzy programu uznali, że takie domy na pewno wymagają dużych inwestycji proekologicznych.

Znajdź najlepsze oprocentowanie:


Jeśli natomiast wniosek o dotację lub pożyczkę złoży inwestor dopiero budujący dom (ale mający już pozwolenie), wówczas może otrzymać pieniądze jedynie na źródło ciepła oraz instalację OZE.

Jak i gdzie złożyć wniosek do programu „Czyste Powietrze”?

Dobra informacja jest taka, że program nie przewiduje żadnych terminów, w jakich beneficjenci muszą złożyć wnioski o dotację czy pożyczkę. „Czyste Powietrze” zakończy się dopiero 30 czerwca 2029 roku, a więc czasu jest bardzo dużo (choć ostatnie wnioski będą przyjmowane do końca 2027 roku). Osobiście jednak zalecałbym nie zwlekać ze złożeniem wniosku, bo wiadomo, jak to jest z politykami – dziś dają, jutro zabiorą.

Samo złożenie wniosku jest banalnie proste, ponieważ wszystko można zrobić online. Najpierw trzeba wejść na stronę WFOŚ i przejść do sekcji składania wniosku. Po wypełnieniu druku w formacie PDF można go wysłać elektronicznie, ale to wymaga posiadania profilu zaufanego. W przypadku jego braku wniosek należy wysłać pocztą na adres oddziału Funduszu w danym województwie.

Rada: Wniosek można też złożyć z poziomu bankowości elektronicznej w bankach: PKO BP, Inteligo, Santander, Pekao S.A., mBank, ING, Banku Pocztowym oraz Millenium.

Oczywiście do wniosku trzeba dołączyć kilka dokumentów:

 • Potwierdzenie wysokości dochodu (może być PIT za ubiegły rok)
 • Potwierdzenie prawa do własności budynku (np. akt notarialny)
 • Wniosek o dokonanie płatności (z numerem konta),
 • Jeśli wnioskodawca ubiega się o zwrot kosztów dokonanego już zakupu lub przeprowadzonych prac, to konieczne jest dołączenie dowodu (faktura) oraz potwierdzenia przelewu na konto sprzedawcy/wykonawcy.

Po wysłaniu wniosku trzeba już tylko uzbroić się w cierpliwość. Niestety, Fundusz ma aż 90 dni na podjęcie decyzji o przyznaniu lub nieprzyznaniu dotacji/pożyczki.

Kontrola w programie „Czyste Powietrze”

Na beneficjenta programu są nałożone konkretne wymagania. Jego obowiązkiem jest dbanie o zrealizowaną inwestycję przez cały okres jej trwałości, który wynosi 3 lata od momentu przeprowadzenia prac. W tym czasie niczego, co zostało sfinansowane z pieniędzy publicznych, nie można sprzedać czy zniszczyć. Zostanie to sprawdzone właśnie po tych 3 latach, kiedy to dom beneficjenta odwiedzi kontrola z WFOŚ.

Aby dodatkowo „zmobilizować” beneficjentów do dbania o inwestycję, każdy z nich podpisuje weksel in blanco. Jeśli kontrola wykaże jakieś uchybienia, weksel może zostać aktywowany, co będzie się wiązać z koniecznością zwrotu części lub całości dotacji.

Na koniec jeszcze ważna informacja dla tych, którzy być może wpadną na pomysł sprzedania domu po wykorzystaniu dotacji, ale przed zakończeniem wspomnianego trzyletniego cyklu. Jest to możliwe, ale obowiązkowo w akcie notarialnym trzeba umieścić klauzulę, w której nowy właściciel zobowiązuje się do utrzymania dofinansowanej inwestycji w należytym stanie.

Co sądzicie o założeniach programu „Czyste Powietrze”? Uważacie, że faktycznie przyczyni się on do poprawy jakości powietrza w naszym kraju? A może sami zamierzacie z niego skorzystać? Czekam na Wasze komentarze!

63 komentarzy

 1. Co prawda dom ogrzewam pompą ciepła, więc w miarę „ekologicznie”, ale ciągle chodzi mi po głowie montaż fotowoltaiki, żeby trochę zmniejszyć rachunki za prąd. Niestety moja gmina nie oferuje dofinansowania na takie rozwiązanie, więc ta opcja wydaje się ciekawa.
  Nie wiedziałem nawet że coś takiego jest.

  Dzięki za info!

 2. konopi

  Delikatna lipa!
  Aby otrzymać dofinansowanie na ocieplenie domu konieczna jest wymiana pieca na węglowy 5 generacji lub gazowy.
  Piec 5 generacji waży od 400 kg co sprawia że w wielu przypadkach montaż jest niemożliwy.
  Natomiast wymiana na kocioł gazowy jest bardzo kosztowna, o ile na piec można dostać dofinansowanie to na budowę przyłącza można otrzymać max 5000 zł, niejednokrotnie koszt budowy takiego przyłącza to min 12000 zł.
  Kryteria dochodowe to kolejna lipa.
  Przykładowo osoba otrzymująca pensje minimalną, 1634 zł, może max otrzymać 30% dotacji, minimalna wartość inwestycji to z kolei 7000 zł, czyli dotacja wyniesie max 2100 zł.
  Wątpię czy osoba zarabiająca pensje minimalną będzie w stanie wyłożyć prawie 5000 zł na inwestycje.
  Oczywiście można na te 5000 zł można otrzymać pożyczkę z WOŚP.
  Krótko mówiąc program dla bogatych.

  • Queen

   Jak to się odbywało po zaakceptowaniu? Czy była komisja? Czy wcześniej informowali kiedy będą,? Jakie faktury? Czy paragony honoruja?

 3. Sama idea programu jest świetna.

  Na pewno zmotywuje tych, którzy z różnych względów ociągali się ze zmianą lub modernizacją systemów grzewczych w swoich domach. Miejmy nadzieje, że wpłynie ona również na zmianę podejścia związanego z samym ogrzewaniem swoich czterech ścian. Bo z tym bywa różnie w naszym kraju ;)

  • Tomasz

   mam stary dom stare źródło ogrzewania chciałbym zmienić dach ocieplić poddasze ocieplić ściany wymienić źródło ogrzewania okna itd czy przy moich dochodach rzędu 1800 zł i żony ręcie 960 zł i 3 dzieci na utrzymaniu jestem wstanie uzyskać pożyczkę i dotacje na tak duża inwestycje

 4. Michał

  ’Dofinansowania na wymianę pieca nie dostaną osoby mieszkające w domu, blisko którego biegnie sieć gazowa lub ciepłownicza i istnieje możliwość przyłączenia się do niej. W praktyce więc pieniądze na ten cel mogą otrzymać tylko mieszkańcy terenów słabo zurbanizowanych”
  Tutaj chyba wkradł się błąd – brak dofinansowania dotyczy zdaje się zakupu pieca węglowego (albo innego na paliwo stałe), jeżeli jest blisko sieć gazowa i możliwość przyłączenia do niej. Więc nawet w mieście można wymienić piec, byle na gazowy w tym przypadku.

 5. EG

  Do Anatola – ja ogrzewam gazem , ociepliłem dom , wydałem 50000 zł . W mojej gminie dotacja pełna gdy masz 650 zł /miesiąc na osobę i najwyżej do kwoty 4500 zł , kto zarabia 650 zł . Tacy ludzie nigdy nie wydadzą 50000 zł na modernizację domu . To nie jest pomoc tylko propaganda polityczna ! Jeśli każdy miałby pomoc przynajmniej do kwoty 20000 zł skorzystałaby średnia klasa z tej pomocy i wiele domów byłoby EKO !! Mnie do tyłu już nikt nie dopłaci . Na dwa wieżowce w Warszawie na pewno będzie ulga !!

  • konopi

   Mało komu się to opłaca.
   Mój przykład:
   Dom o powierzchni ok 100 m2, na ocieplenie musiałbym wydać ok 25000 zł, przy dotacji 30% -17500 zł, ale by otrzymać dotację musiałbym wymienić kocioł na gazowy: koszt ok, 5000 zł,dotacja 30% tak więc pies kosztowałby mnie 3500 zł, plus budowa przyłącza 12000 zł dotacja 5000 zł, więc przyłącze 7000 zł.
   W sumie musiałby wydać 28000 zł.
   Obecnie do opalam wyłącznie drewnem, roczny koszt opału to ok. 2000 zł.
   Po ociepleniu domu i wymianie pieca na gazowych musiałbym wydać na gaz ok. 1200 zł rocznie.
   Tak więc realna oszczędność 800 zł rocznie.
   Sumując inwestycja zwracała by mi się przez 35 lat.
   Już lepiej włożyć te pieniądze na lokatę lub zainwestować w coś innego niż czekać do końca życia aż się zwróci.

 6. No właśnie z tymi dotacjami gminnymi niestety jest różnie. W niektórych dofinansowują prawie dla wszystkich, w niektórych wcale…
  Montaż fotowoltaiki bez dotacji tak na prawdę średnio mi się kalkuluje….
  Za duże ryzyko, że zanim się zwróci, to przestanie działać ;-)

 7. EG

  do konopi – tak myśli wielu Polaków i to jest BŁĄD ! Ja mam 70 + i wydałem 50000 zł . Ogrzewanie drewnem
  stałe wizyty przy piecu ! Starość szybko przyjdzie . W życiu zdążają się choroby wypadki !! Wygoda , czystość w domu i czystość powietrza . O tym jest ten blog !!

  • konopi

   Witam!
   Nie znalazłem informacji na temat emisji spalin przy spalaniu gazu, drewna, węgla.
   Ja ogrzewam drewnem oraz brykietem drzewnym.
   Przy właściwej izolacji cieplnej wystarczy 2-3 razy na dobę rozpalić w piecu.
   Paląc brykietem szybko osiąga się wymaganą temperaturę a spalanie brykietu trwa kilka godzin.
   Wystarczy kilka kostek. Brykiet jest pakowany w kostki po 1 kg.
   Nie napisał Pan na co wydał te 50000 zł, i jakie to przyniosło korzyści, np. zużycie opału i jego koszt.
   Wątpię też ilu emerytów w Polsce stać na taki wydatek skoro średnia emerytura w Polsce wynosi ok. 1800 zł netto.

   • EG

    do konopi – docieplenie domu i strychu 25000 zł zmiana całej instalacji łącznie z kotłem kondensacyjnym 18 kw. 22000 zł . W styczniu 2019 skończyła się pożyczka 20000 zł . 20 lat nie byłem na wczasach .
    Miedzy czasie wnuk skończył studia 70% to pomoc dziadków !!
    Mam niezłą emeryturę ale nie jestem ubekiem , żona średnią . Coś pomogła młodsza córeczka , pracują USA w firmie [ ugryzione jabłuszko ] jak pisałem mam sucho i ciepło na starość , latem chodzę na ryby !!
    Od 15 roku życia sam na siebie zarabiam , dorobiłem się pylicy 55% , choroby kręgosłupa i kolan . Te inwestycje są ostatnimi w moim życiu !! 60 lat temu zaczynałem od zera !! Podstawowe rzeczy w domu mam zautomatyzowane począwszy od bramy wjazdowej do kotła gaz. Żonę też chciałem auto. ale się broni . ha ha TAKI TO JA I MOJA ŻONA MIELIMY KLIMAT . 50 LAT RAZEM W DESZCZU I POGODZIE !
    Bardzo cenię wasze opisy i osiągniecia dochodzenia do lepszego życia !

    • konopi

     Witam!
     Dziękuje za odpowiedź!
     Ważną rzeczą byłoby się by Pan jako praktyk wypowiedział się jakie
     korzyści przyniosła termomodernizacja?
     W jakim stopniu zmniejszyło się zapotrzebowanie na ciepło przez budynek.
     Jakby zamieścił Pan jeszcze informacje jakie jest faktyczne zużycie gazu po termomodernizacji i powierzchnia ogrzewana dało by to cenną informacją dla osób planujących termomodernizacją.
     Pozdrawiam!

     • EG

      konopi – około 35% dom był starszy z końca lat 60 – siątych. pustak 40 cm + gruby tynk razem 50 cm . obecnie dołożyłem 10 cm styropianu , okna plastik dwu , obecnie są już 3 szybowe !
      Regulator ustawiony w przedpokoju – tam najchłodniej 21,6 stop. noc 18,8 stop.
      Dom 180 m/2 ale ogrzewam 110 m/2 . Dół także trzeba dogrzewać zimą . Wiec wychodzi średnio 110 m/2 do ogrzania ! za rok 2018 = ogrzewanie , ciepła woda i gotowanie 2600 zł /rok .
      Nowy dom można udoskonalić . Uważam to za mój sukces sucho , ciepło wygoda i brak kurzu . Kiedyś w nieocieplonym domu spalałem 5 ton węgla eko groszku = 600 zł/t = 3000 zł. obecnie 730zł /t – 750zł/t x 4t/rok = 2900 – 3000 zł i codzienne odwiedziny pieca
      wiec udało się . Na razie jest dobrze ale z mojego doświadczenia wynika że każda władza nie da
      o siebie zapomnieć !! Poczekamy jak napisałem – taki mamy klimat ! ale polecam

  • konopi

   Witam!
   Sam byłem zainteresowany dociepleniem strychu wełną mineralną.
   Byłem na spotkaniu z Ministrem.
   Dowiedziałem się że aby otrzymać jakąkolwiek dotację na ocieplenie trzeba wymienić ogrzewania na
   piec 5 generacji lub gazowy.
   Poza tym trzeba wydać min. 7000 zł.
   Ja zrobię docieplenie we własnym zakresie bez ich łaski,
   W Leroy Merlin czy Castoramie wełna mineralna o grubości 15 cm kosztuje ok 8-9 zł za m2.

   • Queen

    Czytałam o tej wełnie z Casto, podobno to kruszący się chłam. Czy naprawdę jest dobra? Chce ocieplić strych 100 m wiec najchętniej kupiłabym tanio a dobrze. Czy w Polsce tak się da?

    • konopi

     U znajomego jakieś 3-4 lata temu ocieplaliśmy strych ok 200m2 taką wełną i nie narzeka, W części która robi za składzik jakieś 20m2 wyłożyliśmy najzwyklejszą wykładziną.
     Ja u siebie w tym roku planuje ocieplić podobną powierzchnię jak u Pani, położę 1 warstwę 15 cm i zobaczymy, u znajomego się sprawdziła
     Ja wybiorę raczej tą z Leroy Merlin, ma więcej pozytywnych komentarzy.

 8. Queen

  Właśnie siedzę przed komputerem i robię korektę do wniosku w którym występuję o pożyczkę 35000 a nie jak wcześniej pisałam 25000. Nie dostanę dofinansowania ale pożyczkę. W najlepszym wypadku pożyczkę mi częściowo umorzą (ze względu na zarobki mam dostać 30% dofinansowania do pożyczki). Pożyczkdę chcę na 12 lat. Podobno ma nie przekroczyć 2% w skali roku. W ubiegłym roku doprowadziłam instalację gazową, wymieniłam piec na kondensacyjny. W tym roku planuję ocieplić strych i częściowo docieplić styropianem 15 cm dom. Także wymienić drzwi wejściowe. Nie wiem czy dobrze robie bo jak tu czytam to stary kocioł węglowy trzeba utylizować. Cholera… kuzyn chce kupić. To 4-letni kocioł nowej generacji a ja mam go utylizować? W dodatku chciałabym najpierw dostać tę pożyczkę a potem robić docieplenie a zdaje się, że tak się nie da :(

  • konopi

   Witam!
   Skoro piec ma już Pani wymieniony to bym się nie chwalił że posiadam stalowy. W końcu mogła go już Pani sprzedać przed rokiem wtedy kiedy został zastąpiony gazowym.
   Nie wnikałem jak to jest z pożyczką ale w przypadku dotacji to najpierw trzeba wydać a potem starać się o zwrot.
   Co do oprocentowania to oprocentowanie minimum 2%.
   Cytat ze strony ministerstwa „oprocentowanie zmienne pożyczki wynosi WIBOR 12M + 70 pkt bazowych i nie mniej niż 2% rocznie, przy czym ustalenie wysokości oprocentowania następuje w cyklu rocznym”
   Tak więc realnie może być wyższe a jakie wszystko zależy od WIBOR.
   Pozdrawiam!

   • Queen

    A czy wiesz, że dopóki komisja nie przyjedzie i nie sprawdzi czy jest węglowy to nie można się starać o dofinansowanie. Warunek jest taki, że komisja musi widzieć węglowy a dopiero potem można utylizowac (tak mówiono na spotkaniu z Ministrem). Gdy na spotkaniu ktoś powiedział, że już zutylizowal i ma dokument powiedziano wówczas że w takiej sytuacji nie można składać wniosku

   • konopi

    Ten program to fikcja lub niedoróbka.
    Ostatnio opublikowali dane na temat programu.
    Wpłynęło o ile pamiętam coś koło 50 tys wniosków a umowę o dofinansowanie podpisano
    ostatecznie z 147 osobami w całej Polsce.
    Porażka.

    • ggrzes

     Co gorsza to te podpisane umowy to wyłącznie na północy kraju, czyli generalnie znacznie czystsze rejony kraju, a na południu nic…

 9. ggrzes

  Rozpoczalem budowe latem 2016 by wprowadzic sie rok pozniej. A moj dochod na osobe to ok. 1500zł (przy 4osobach), czyli musze wyłożyc conajmniej 60% na panele fotowoltanicze – co przy obecnych rachunkach za prad jest srednio sensowne, bo płace stosunkowo niewielkie rachunki(rocznie max 2k zł).

  Wiem ze energia ma tylko drozec, ale takie panele tez sie z czasem degraduja. Był nawet u mnie gosc z firmy zajmujacej sie fotowoltanika i ocenil koszt inwestycji (z lekkim zapasem) na 12 do 15k zł – dotacja 40% oznacza, ze musialbym doplacic 7-9k.

  Takze bardzo chetnie, ale niestety zbyt mala dotacja…

  • Queen

   A ja się chyba skuszę na te pożyczkę. Jeśli mi dofinansuja 7500 a pożyczka wyniesie 25000 to w sumie przyjdzie mi spłacić 17500. Załóżmy że oprocentowanie nie wyższe jak 2% w skali roku a pożyczka na 12 lat to wydaje mi się to kuszące. Gdy doprowadzałam gaz musiałam wziąć pożyczkę ale tylko 9000. Wzięłam na 10 mce i mimo krótkiego czasu splaty dowalili mi 1000 zł odsetek. Tutaj chyba będzie korzystniej. Wiem, że te 2% oprocentowania to będzie spłata tego jakby dofinansowania. W sumie nie będzie żadnego po spłacie rat z odsetkami no ale to i tak mniej niż bym brała prywatnie w banku

 10. konopi

  Witam!
  Może z czasem w rządzie ktoś pomyśli i zmienią kryteria dochodowe w końcu program na trwać 10 lat.
  Dobrze by był gdyby firma od fotowoltaniki wyliczyła Panu dokładnie ile Pan zyska na montażu instalacji.
  Z tego ci mi wiadomo to musiałby Pan zmienić umowę z zakładem energetycznym i wymienić licznik.
  Z tego co wiem to energię którą wyprodukowały ogniwa niewykorzystaną przez Pana „odsprzedaje” (przekazuje do zmagazynowania) zakładowi energetycznemu, a gdy Pan potrzebuje pobiera prąd z sieci.
  Ciekawe na jakich zasadach polega rozliczenie się z zakładem energetycznym.
  Na pewno nie „odkupują” energii po takiej cenie jak sprzedają, jak Pan zerknie na obecny rachunek za prąd to zobaczy Pan że dużą część opłaty za 1kWh stanowią koszty, min. opłata transferowa i inne.
  Na tej podstawie i z informacjami od firmy od fotowoltaniki można oszacować ile realnie minie czasu zanim instalacja się zwróci. Czy czas zwrotu inwestycji nie będzie dłuższy od żywotności ogniw.

  • ggrzes

   Pamietam, że szacowalismy tak z grubsza czas zwrotu inwestycji uwzgledniajac degradacje paneli to wyszlo ok. 11-12lat, zakladajac spodziewane podwyzki cen pradu to pewnie bedzie ok. 8lat. Takze ja sie jeszcze wstrzymam poki nie dopracuja technologii lub nie zwieksza dofinansowania czy co gorsza cena pradu nie pojdzie gwaltownie do gory :(

   • konopi

    Ja poszedłem w stronę zmniejszenia zużycia prądu, wymieniłem w domu żarówki na ledowe, telewizor na ledowy, pozostało mi jeszcze wymienić lodówkę ale z tym się nie śpieszę, obecna ma już swoje lata więc jak padnie to się wymieni. Sporo prądu pobiera ni terma do ciepłej wody. Z czasem wymienię ją na taką z wężownicą by w okresie zimowym ogrzewać wodą z c.o.

    • Queen

     A ja też poszłam w stronę oszczędności prądu – telewizji nie oglądam, w zasadzie lodówki też nie używam. I tak było w niej tylko światło :) Co zaś tyczy się oświetlenia – u sąsiadów mają tak dużo światła wokół domu, że u mnie nie trzeba dodatkowo oświetlać. Poza tym wychodzę z domu ciut świt i wracam niedługo przed północą więc po co mi prąd. A tak poważnie to jak zaczniemy tak na wszystkim oszczędzać to co to za życie? Podobno Niemcy mają zacząć oszczędzać na papierze toaletowym (czy coś takiego) :)

 11. Jestem w trakcie obserwowania procedury starania się o dotację z programu „Czyste powietrze”, ponieważ zawnioskowali o nią moi Teściowie. Muszę powiedzieć, że samo wypełnianie dokumentów przez osoby, które nie posługują się na codzień językiem prawniczo-urzędowym, może być sporym kłopotem! Na szczęście pomoc można uzyskać w internecie (czytając), lub bezpośrednio w miejscach, gdzie te wnioski należy składać.

  Martwi mnie rzecz, którą da się zauważyć w komentarzach pod tym wpisem – nasz narodowy sport, czyli narzekanie, musi pojawić się wszędzie, niezależnie o czym będzie temat. Dotacje – źle, bo za niskie, albo się nie należą, albo się nie opłacą itp. Podatki – zawsze za wysokie. Apeluję o umiar w narzekaniu, bo takie negatywne samonakręcanie się do niczego dobrego nie prowadzi! ;)

  • Queen

   Nie trzeba być prawnikiem tylko umiejącym czytać ze zrozumieniem. Instrukcja do wniosku bardzo czytelna. W tym roku skończę 60 lat, fakt że biegła w komputerze ale wniosek wypełniałam w… „minutę”. To było we wrześniu 2018 a wczoraj naniosłam poprawki i ponownie wysłałam korektę.. Służę pomocą (jakby co) bezpłatnie :)

   • agata

    Mam takie pytanie
    czy w jednym wniosku można się starać o wymiane kotła, termomodernizacje i np, wymiane drzwi zewnetrznych?
    Mam gaz, którym mogę grzać tylko wodę.

    • konopi

     Witam!
     Jak najbardziej. Podstawowym warunkiem jest wymiana kotła na ekologiczny np. gazowy
     Dotacja obejmie również przeróbkę instalacji gazowej.
     Pozdrawiam!

     • konopi

      Witam!
      Podstawowym warunkiem dostania czegokolwiek jest wymiana pieca węglowego na gazowy lub olejowy lub węglowy 5 generacji chyba że ten który posiadasz jest już 5 generacji. Jeśli twój piec został wyprodukowany przed 2015 rokiem i nie kosztował 2-3 razy więcej co zwykły to raczej pewne że nie jest 5 klasy.
      Pozdrawiam!

     • konopi

      Łatwo też rozpoznać czy kocioł jest 5 generacji po wadze.
      Ja kupiłem 3 lata temu zwykły piec z izolacją o mocy 12 kw, waga pieca to ok 80 kg. Zapłaciłem ok 2000 zł.
      Piece 5 generacji ważą dużo więcej. Piec 10 kw waży ok 270 kg i więcej, a cena to od 3600 zł w górę.

 12. Myślę że to narzekanie w tym przypadku wynika z tematyki bloga na którym piszemy :) Tutaj raczej każdy dość skrupulatnie przelicza opłacalność każdej inwestycji, więc jeśli coś jest nieopłacalne, a ktoś nam próbuje wmówić że jest jednak opłacalne, to sobie trochę ponarzekamy (bo jakby na to nie patrzeć narzekanie to nasza cecha narodowa) ;-)

 13. EG

  Z tymi wymianami pieców z węglowego na gazowy – kolega zrobił tak nazbierał złomu sprzedał i dostał pokwitowanie że oddał stary piec !! natomiast piec wyniósł za chałupę i poczekał pół roku i podpiął s powrotem !! Czasem taki kocioł się przyda ! Ja także mam dwa kotły , węglowy z podajnikiem którego trzy razy w roku odpalam w zimie dwa razy i latem raz . Jak mówił mi kiedyś dziadek – JA TYM rządzącym nie wieże !!
  Trzeba się zabezpieczyć ! albo kominek lub tak jak kolega i ja !! Nasi RZ. w każdym sąsiedzie Polski widzi wroga wiec ???????

 14. Queen

  A ja mam pytanie: „czy można mieć dwa źródła ciepła? pierwsze źródło piec gazowy a drugie piec weglowy. To nie śmieszne wszak mój węglowy to górnego spalania, ekologiczny i ma zaledwie 4 lata

  • EG

   Zrób tak jak mój kolega . Jeśli zostawisz węglowy i sprawdzą nie dostaniesz dotacji !!
   Polak wszystko potrafi . A moim zdaniem trzeba się zabezpieczyć . Napisałem jak to z naszą Ojczyzną jest !
   A rząd !!! a rząd się sam wyżywi !!!! Ja także mam dwa kociołki węglowy i gazowy !! W nowych domach montują kominki !!

 15. Kuba

  Tabela dochodów na czlonka to brutto czy netto?
  Można gdzieś skonsultować sie na Dolnym Śląsku ? Ciekawa propozycja :)

 16. Sam program bardzo mnie cieszy z uwagi na to, że dzieki niemu pewnie wiele osób przerzuci się na ekologiczne formy ogrzewania domu. Moim zdaniem jednak powinni zdecydowanie obnizyc próg dochodu osobistego. Osoba, której dochów miesięczny jest ponizej 600 zl, na pewno nie będzie miała pieniędzy na zamontowanie nowego rodzaju ogrzewania, bez znaczenia czy będzie wysoka dotacja. Wiekszość osób w Polsce pewnie zaliczy się do osób, ktore dostaną dotację w wysokości 30%. Lepsze to jedna niż nic ;)

  Szkoda, że sam program jest skierowany w zasadzie jedynie do starszych domów. A skorzystanie z niego jest ograniczone w przypadku domow nowych.

  • konopi

   Ten program to fikcja lub niedoróbka może z czasem go poprawią by mogli z niego realnie skorzystać ludzie.
   Ostatnio opublikowali dane na temat programu.
   Wpłynęło o ile pamiętam coś koło 50 tys wniosków a umowę o dofinansowanie podpisano
   ostatecznie z 147 osobami w całej Polsce.
   Porażka.

   • EG

    Do konopi – PROPAGANDA 1000% – Pomoc powinna być dla wszystkich jednakowa !!
    Ci z małymi dochodami tak i tak będą palić śmieciami i czym się da !!
    Oni mówią – niema pracy z moim wykształceniem !!!!!!!!!!!!!!!! aby nogi i ręce miały spokój .
    mam trochę lat i wiem jak było i jest . Jak ja szedłem do pracy w soboty i niedziele , sąsiad wołał – JA BYM nie szedł !! popijając piwko i gorzałę w cieniu .
    Bardziej zaradni i pracowici już dawno palą gazem lub w kotłach 5 generacji !!

 17. Ja

  Ja nie mogę skorzystać ,bo mimo że jest moje to nie mam aktu własności, a to jest podstawa.
  To znaczy że dopóki nie zmienią się przepisy nie będzie mnie stać na wymianę pieca miałowego

 18. Queen

  Witam. Rok czekałam na podpisanie umowy w programie czyste powietrze. W piątek mam podpisać umowę tylko zastanawiam się, gdyż dofinansowanie mam dostać ale 30% a reszta to pożyczka. Hmmmm…. ale czy ja muszę brać pożyczkę? Wnioskowałam o 40 tys a spłacę 56 tys przez 15 lat. Tak mną zakręcili, że wpisałam we wniosku 40.000. W sumie moje inwestycje czyli założenie gazu i docieplenie domu to kwota ok 40000. Na 23000 mam faktury. Jak mi z tego zwrócą 30% to i tak dobrze to po co mi się w pożyczki bawić? Czy muszę brać pożyczkę? Jeśli nie to na jakiej podstawie mogą mi dać fo finans? Czy dofinansowanie 30% można otrzymać bez pożyczki? Pozdrawiam

  • konopi

   Witam!Z tego co mi wiadomo to nie trzeba brać pożyczki.
   Jak otrzymasz dofinansowanie to robisz za swoje i przedstawiasz na koniec faktury
   a oni wtedy po sprawdzeniu czy to co na fakturach podlega dofinansowaniu
   wypłacają ci 30%.
   Lub przedstawiasz fakturę za usługę, ty płacisz firmie 70%, a oni 30% i na te 30% otrzymujesz pożyczkę.
   Ja jeszcze nie składałem wniosku ale z tego co się dowiedziałem to tak to wygląda.
   Pożyczka jest dla tych co nie mają pieniędzy na wkład własny.
   Przy podpisywaniu umowy musisz się dokładniej dopytać.
   Daj znać jak poszło przy podpisywaniu umowy.
   Pozdrawiam!

 19. Queen

  Z pożyczki jednak zrezygnowałam. Cały czas zastanawiam się czy dobrze zrobiłam ubiegając się o dotację w programie „Czyste powietrze”, w którym przyznano mi tylko 30% czy może lepiej byłoby złożyć w PIT o ulgę termomodernizacyjną. Z tego co wyczytałam to ulga termomodernizacyjna zwraca wszystkie koszty poniesione na modernizację a w programie czyste powietrze tylko 30% poniesionych kosztów. A może jest możliwość ubiegania się z US w PIT różnicy czyli 70% poniesionych kosztów?
  Czy ktoś? coś?… :)

 20. Daga

  A czy ktoś się orientuje czy program przewiduje dofinansowanie lub pożyczkę na wymianę starego kotła gazowego na kocioł nowej generacji + termomodernizację? Będę wdzięczna za odpowiedź.

 21. Janina

  Mam mieszkanie z pgm-u ogrzewam je grzejnikami czy należy mi się jakas dotacja ?Tauron korzysta z moich rachunków juz ponad 25 lat.

 22. Danuta

  Mam założoną fotowoltaike i pompę ciepła, wniosek o dofinansowanie złożony w marcu 2022 r.zostalo mi jeszcze kawałek strychu do ocieplenia,czy już mogę złożyć faktury i czekać na pieniądze,dodam że mieszkam sama w domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Obowiązuje regulamin komentarzy. Wymagane pola są oznaczone *