7 nietypowych funkcji karty płatniczej, z których… mało kto korzysta

Karta płatnicza to nie tylko kawałek plastiku do płatności czy wypłaty pieniędzy z bankomatu. To także szereg innych funkcji, o których często nie mamy pojęcia. Poznaj 7 z nich.

Fot. by Minesh Patel on Reshot

Do czego służy karta płatnicza? Wbrew pozorom to nie jest głupie pytanie, a ci, którzy węszą w nim podstęp, mają rację. Okazuje się, że zwykła karta bankomatowa może się nam przydać na wiele sposobów. Funkcja płatnicza jest wyłącznie jedną z wielu. Warto o tym wiedzieć, ponieważ okazuje się, że banki hojnie obdarzają swoich klientów różnymi „gratisami”, z których większość osób w ogóle nie korzysta. Dlaczego? Bo nie wiedzą o ich istnieniu. Stąd pomysł na ten poradnik. Poznajcie 7 nietypowych funkcji karty płatniczej i zacznijcie je wykorzystywać!

Chargeback: Ochrona przed nieuczciwym sprzedawcą

Płacenie kartą kredytową czy bankomatową jest nie tylko wygodne, ale też bardzo bezpieczne. Wszystko dzięki usłudze chargeback, czyli obciążeniu zwrotnym. W sytuacji, gdy sprzedawca okaże się nieuczciwy i np. nie wyśle zamówionego towaru, można wystąpić do banku z wnioskiem o zwrot środków.

Procedura chargeback jest świetnym zabezpieczeniem, chociażby przed ryzykiem upadku biura podróży. Więcej o niej pisałem w artykule Karta płatnicza jak tarcza obronna. Na czym polega usługa chargeback?.

Ubezpieczenie pieniędzy w przypadku kradzieży/utraty karty

Utrata karty płatniczej, bez względu na okoliczności, jest bardzo problematyczna. W dobie płatności zbliżeniowych bez potwierdzania ich PIN-em można zostać łatwo okradzionym. Warto więc wiedzieć, że karta płatnicza chroni przed takimi sytuacjami, ale też w ograniczonym zakresie.

Zgodnie z prawem odpowiedzialność klienta, który stracił kartę, wynosi do 150 euro. Każdą sumę powyżej tej kwoty musi nam zwrócić bank. Oczywiście pod warunkiem, że niezwłocznie dokonamy zastrzeżenia karty. Takie ubezpieczenie jest przyznawane każdemu posiadaczowi karty, nie trzeba za nie dodatkowo płacić, ponieważ wynika ono z przepisów Ustawy o elektronicznych instrumentach płatniczych. Oczywiście zawsze można wykupić dodatkowe ubezpieczenie karty, ale będzie ono opłacalne tylko w nielicznych sytuacjach.

Co zrobić, gdy stracisz kartę? Przeczytaj o tym w artykule Co zrobić, gdy zgubisz kartę bankomatową?.

Usługa concierge

To bardzo ciekawy produkt, z którego istnienia mało kto zdaje sobie sprawę. Okazuje się, że usługę concierge w ramach karty płatniczej oferuje wiele banków, często też nie trzeba za to dodatkowo płacić. Na czym to dokładnie polega?

Oczywiście wszystko zależy od konkretnej oferty, jednak na ogół concierge to szeroko rozumiana pomoc w nagłych wypadkach. Zepsuła Ci się pralka? Bank za darmo zorganizuje fachowca, a Ty zapłacisz jedynie za części. Musisz szybko zarezerwować bilety do kina, a nie masz akurat dostępu do sieci? Załatwi to za Ciebie pracownik bankowej infolinii. Taka pomoc czasami może się przydać, dlatego warto sprawdzić, czy dana karta nie jest objęta usługą concierge. Pisałem o tym w artykule: Jak mieć darmowe ubezpieczenie komputera i pomoc hydraulika za 0 zł? Czytaj dokładnie umowę o prowadzenie ROR!

Ranking najlepszych: Kwiecień 2025

Najlepsze lokaty, konta i oferty - kwiecień 2025

Usługi VIP

Są zarezerwowane dla posiadaczy kart płatniczych z wyższej półki, czyli przyznawanych klientom z segmentu Premium. Trzeba mieć odpowiednio wysokie dochody, ewentualnie być przedsiębiorcą. Pakiet VIP może obejmować przeróżne przydatne usługi, które najczęściej przydają się w czasie podróży.

Posiadacz prestiżowej karty może więc np. liczyć na darmowy pobyt w strefie lounge, czyli miejscu na lotnisku, w którym da się komfortowo odpocząć przed dalszą podróżą. Może także skorzystać z tzw. fast tracka, czyli przyspieszonej odprawy oraz z pierwszeństwa wejścia na pokład samolotu. Takie usługi bardzo ułatwiają podróż.

Ubezpieczenia prywatne

Bardzo zachęcam do sprawdzenia, czy przypadkiem w Waszych portfelach nie znajdują się karty płatnicze wzbogacone o różne produkty ubezpieczeniowe. Zdarza się, że w ramach przyznania klientowi karty bankomatowej czy kredytowej, bank automatycznie uruchamia też np. ubezpieczenie OC w życiu prywatnym czy ubezpieczenie turystyczne. Oba te produkty wcale nie muszą być dodatkowo płatne.

To oczywiste, że nie ma mowy o jakichś wybitnych warunkach ubezpieczenia. Jeśli jednak nie macie żadnej ochrony, to nawet taka podstawowa polisa może się Wam kiedyś przydać. Trzeba tylko wiedzieć o jej istnieniu. Ubezpieczenie ochroni np. przed poniesieniem kosztów z tytułu zniszczenia czegoś w sklepie, może także pokryć wydatki na wizytę w prywatnym gabinecie lekarskim podczas pobytu na zagranicznych wakacjach.

Ubezpieczenie bagażu

Opisuję je osobno, ponieważ jest to ten rodzaj ubezpieczenia, które zdecydowanie warto mieć w trakcie podróży. Do niektórych kart płatniczych i kredytowych banki dokładają ochronę bagażu klienta podczas wyjazdu zagranicznego. Zwykle suma ubezpieczenia jest ograniczona do 500 lub 1000 złotych, co i tak może Wam uratować skórę, gdyby np. doszło do zgubienia walizki przez obsługę lotniska.

Assistance

Jeśli jeszcze nie mieliście okazji przeczytać mojego artykułu na temat ubezpieczenia Assistance samochodu, to zachęcam do lektury. Zwłaszcza że może się okazać, iż takie ubezpieczenie posiadacie. Banki bardzo chętnie dokładają je do kart płatniczych, szczególnie kredytowych. Należy tylko sprawdzić, jaki jest faktyczny zakres ochrony.

Ubezpieczenie Assistance do karty najczęściej obejmuje pomoc w razie awarii samochodu należącego lub kierowanego przez klienta banku. Czasami można też skorzystać z takich przywilejów jak porada prawna, dowóz paliwa czy organizacja opieki dla dziecka.

Znajdź najlepsze oprocentowanie:


Powstaje zasadnicze pytanie: czy z takich usług dodatkowych warto korzystać? Jeśli są one udostępniane za darmo, to dlaczego nie? Zdradzę, że samemu zdarzyło mi się już uruchomić procedurę chargeback, a niedawno byłem o krok od zamówienia hydraulika za pośrednictwem banku (ostatecznie problem rozwiązałem inaczej).

Koniecznie jednak musicie sprawdzić, czy bank nie pobiera od Was żadnych opłat za aktywowanie i utrzymanie tego typu usług. Namawiam także do uważnego zapoznania się z zapisami OWU, jeśli do Waszych kart zostały „dołożone” jakieś ubezpieczenia. Być może okaże się, że nie ma sensu kupować dodatkowych polis?

No to teraz pytanie do Was. Wiedzieliście o takich funkcjach i dodatkach do kart płatniczych? Zdarzyło się Wam z nich skorzystać? Komentujcie!

9 komentarzy

  1. Bartek

    hej! świetny wpis! dodam jeszcze, że niektóre karty mają także ubezpieczenie na wypadek śmierci, kiedy kupujesz bilety na podróż (pociąg, samolot) za pomocą karty (zwykle kredytowej). Dodam jeszcze, że pomoc w nagłych wypadkach, którą opisałeś w sekcji Concierge, powinna być chyba w sekcji Assistance. Pozdrawiam.

  2. Ramzes

    Mam od lat nigdy nie skorzystałem :) zawsze zapominam, że coś takiego posiadam. Oprócz lotniska (zresztą nie wiem dokladnie) wszystko z opisu posiadam w banku.
    Assistance obejmuje nawet gdy poruszam się autem służbowym – wow!
    Postaram się następnym razem skorzystać ;)

  3. Faktycznie nie miałem pojęcia o tych dodatkowych funkcjach concierge. Muszę się zorientować czy moja karta również coś takiego posiada. Najlepiej udać się z całą listą do banki u podpytać u źródła.

  4. Ranking Kont Osobistych

    Można oczekiwać, że funkcji karty płatniczej będzie systematycznie przybywać. Ciekawostką jest, że karta bankowa może służyć również jako karta biblioteczna, przepustka wstępu do obiektu, czy też nośnik biletów komunikacyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Obowiązuje regulamin komentarzy. Wymagane pola są oznaczone *