Jak dochodzi się do bogactwa? Wszyscy wielokrotnie zadawaliśmy sobie to pytanie, ale mamy też świadomość, że nie ma na nie prostej odpowiedzi. Czasami jest to kwestia szczęścia (sowity spadek), jednak znacznie częściej fundamentem bogactwa są mądre inwestycje i rozsądne podejście do pieniędzy. Taki wniosek płynie z analizy większości spośród 9 cytatów o pieniądzach, które zebrałem w tym artykule. Ich autorami są byli i obecni najbogatsi ludzie świata, filozofowie, pisarze oraz ekonomiści. Czyli ludzie, których warto posłuchać i uczyć się na ich doświadczeniu.
„Skoro pracujesz na swoje pieniądze co najmniej czterdzieści godzin tygodniowo, to skrajną nieodpowiedzialnością jest niepoświęcanie im uwagi.”
Cytat od Suze Orman, bardzo popularnej doradczyni finansowej, gwiazdy amerykańskiej telewizji, mówczyni motywacyjnej, a prywatnie zamożnej kobiety. Orman trafnie wskazała problem, z jakim borykają się miliony ludzi na całym świecie. Co gorsza, ogromna część z nich nie zdaje sobie nawet sprawy z jego istnienia. Chodzi tutaj o brak refleksji nad tym, czy zarabiane przez nas pieniądze są mądrze inwestowane, chronione przed utratą wartości i pożytkowane na cele, które mają nam zapewnić bezpieczeństwo finansowe.
Wiele osób nie przykłada do tego żadnej roli. Żyją chwilą, cieszą się dobrą pensją i niemal w całości ją konsumują. Gdy przyjdą chudsze lata, nagle okazuje się, że trzeba drastycznie obniżyć komfort życia, co jest wyjątkowo bolesne.
„Sukces to beznadziejny nauczyciel. Zwodzi inteligentnych ludzi, mamiąc ich, że od tej pory wszystko im się uda.”
Te słowa Billa Gatesa, przez lata utrzymującego się na szczycie listy najbogatszych ludzi świata, powinny dać do myślenia każdemu, kto zadowala się chwilowymi sukcesami finansowymi i zawodowymi. Odwołam się tutaj do mojego artykułu, w którym podpowiadałem, na co warto przeznaczyć premię w pracy. Pewnie mnóstwo osób wyśmieje moje rady i uzna, że skoro zasłużyli na premię, to teraz mogą zaszaleć. Pewnie, można i tak. Pytanie tylko: co dalej?
Jedna udana inwestycja, jeden sukces, otrzymanie świetnej posady czy zaliczenie bardzo udanego roku w biznesie, nie daje żadnych gwarancji na to, że sytuacja powtórzy się w przyszłości. Zawsze trzeba brać pod uwagę ryzyko porażki, która może być niezależna od naszych działań. Dlatego w wielu moich artykułach przypominam chociażby o konieczności budowania poduszki finansowej.
„Jeśli kupujesz zbyteczne rzeczy, będziesz wkrótce sprzedawać te, co ci są niezbędnie potrzebne.”
Pora na Benjamina Franklina, prezydenta Stanów Zjednoczonych, przedsiębiorcę, jednego z najbogatszych ludzi świata w XVIII wieku. Ten cytat jest chyba dostatecznie zrozumiały, ale co najciekawsze, nie przestał być aktualny nawet po blisko 300 latach od jego wypowiedzenia. Wciąż mnóstwo ludzi prowadzi maksymalnie konsumpcyjny tryb życia, zapożycza się, nie biorąc pod uwagę, że w każdej chwili mogą zostać bez niczego.
Tutaj podam jeszcze jeden cytat z Benjamina Franklina: „Sposób na to, by każdy miał pełne kieszenie: wydawaj zawsze grosz mniej, niż zarabiasz.” Franklin nieświadomie stał się więc orędownikiem bardzo modnej dziś teorii dbania o swoją jak najwyższą wartość netto.
„Odkładajcie każdą część swoich zarobków, którą możecie odłożyć. Jeśli to konieczne, planujcie wydatki, byście mogli odkładać. Szybko zobaczycie, jak wspaniałym uczuciem jest mieć skarby, których pragniecie.”
Długi cytat, ale bezapelacyjnie także jeden z moich ulubionych. Są to słowa George’a S. Clasona, amerykańskiego pisarza, którego nazwisko z pewnością kojarzą osoby interesujące się tematem zaradności finansowej. Clason jest uznawany za pierwszego autora kompleksowej serii poradników o oszczędzaniu, a jego najbardziej znanym dziełem jest książka „Najbogatszy człowiek w Babilonie”.
Ranking najlepszych: Kwiecień 2025
Najlepsze lokaty, konta i oferty - kwiecień 2025
- Ranking lokat do 7,6%
- Ranking kont bankowych +650 zł premii
- Ranking kont oszczędnościowych do 7,2%
- Promocje bankowe z gwarantowaną premią $$$
Myśl zawarta w tym cytacie jest z pewnością zrozumiała dla każdego. Sam wielokrotnie odwoływałem się do potrzeby oszczędzania na poważniejsze wydatki, które naprawdę można w dużej mierze przewidzieć. Clason wspomina tutaj także o budowaniu funduszu awaryjnego, którego posiadanie jest kluczowym etapem dochodzenia do niezależności finansowej.
„Jest tylko jeden sposób, który pozwoli ci utrzymać bogactwo: wydawaj mniej niż zarabiasz, a różnicę inwestuj.”
Cytat z amerykańskiej filozofki żydowskiego pochodzenia Ayn Rand, który odsłania istotę osiągania bogactwa. Nie da się zostać bogatym człowiekiem, a już na pewno nie na dłużej, bez mądrego inwestowania połączonego z oszczędnością (nie mylić ze skąpstwem!).
Wiele osób tego nie rozumie, bo udało im się osiągnąć wysoki status materialny, jednak wyłącznie dzięki ciężkiej pracy. Gdy przyjdzie moment, w którym na pracę zabraknie sił czy zdrowia, zaczną się kłopoty i nastąpi bolesne zderzenie z rzeczywistością. Każdy, kto poważnie myśli o swojej niezależności finansowej, powinien przynajmniej rozważyć znalezienie sposobów na osiąganie dochodu pasywnego.
„Jeśli pragniesz być bogatym, musisz pozwolić pieniądzom pracować na ciebie. To, co otrzymujesz za swoją pracę, jest niczym w porównaniu z tym, co możesz zarobić pozwalając swoim pieniądzom zarabiać pieniądze.”
Chyba nikogo nie zdziwi, że te słowa wypowiedział sam John D. Rockefeller. Jego nazwisko do dziś jest synonimem bogacza. Rockefeller nie odkrył oczywiście Ameryki. Wszyscy dobrze wiemy, że największe profity przynoszą inwestycje, a „pieniądz robi pieniądz”. Problem w tym, że ta prosta maksyma jest diabelnie trudna do wcielenia w życie.
Większość z nas obawia się wyjścia ze swojej strefy komfortu. Przeraża nas ryzyko straty, z góry zakładamy, że inwestowanie to zajęcie dla ludzi doskonale zorientowanych w rynkach finansowych. W ten sposób sami pozbawiamy się możliwości znacznego pomnożenia majątku. Z drugiej strony to i tak lepsze rozwiązanie, niż inwestowanie na oślep i bez żadnego rozeznania w przedmiocie inwestycji.
„Dla mnie hazardzista to ktoś, kto gra na automatach. Osobiście wolę mieć te automaty, niż na nich grać. To świetny biznes.”
Autor: Donald Trump, obecny prezydent Stanów Zjednoczonych, a także jeden z najbogatszych ludzi świata. Trump w ten sposób uzasadniał swoją inwestycję w branżę hazardową. Można jednak wykorzystać te słowa do uświadomienia sobie, że człowiek nie staje się bogaty od samego marzenia o zbiciu majątku. Potrzebne są tutaj konkretne działania, które mogą przynieść pieniądze.
Jeśli więc ktoś obiecuje zbicie fortuny „dzięki temu jednemu prostemu sposobowi”, to nie warto mu ufać. Proste recepty na osiągnięcie bogactwa nie istnieją.
Znajdź najlepsze oprocentowanie:
„Jeśli chcesz gdzieś dojść, najlepiej znajdź kogoś, kto już tam doszedł.”
Można mieć różne zdanie na temat Roberta Kiyosakiego. Nie da się mu jednak odmówić, że odniósł gigantyczny sukces i zbił majątek na tym, co potrafi robić najlepiej. Nie był jednak w żadnym razie prekursorem. Książki o mądrym gospodarowaniu pieniędzmi powstawały wiele lat wcześniej. Kiyosaki znalazł jednak sposób, by przekuć myśl w biznes.
Zgodnie z tym cytatem warto więc słuchać ludzi, którzy naprawdę osiągnęli sukces i mają wiedzę, którą dzielą się z innymi. W przypadku finansów wszystko zaczyna się na samym dole, czyli od czytania blogów, e-booków, poradników i książek na temat oszczędzania, inwestowania, budowania budżetu domowego. Stopniowo można przechodzić do kolejnych etapów, cały czas obserwując ludzi, którzy przeszli podobną drogę i im się udało.
„Nie trzeba być wybitnym naukowcem. Inwestowanie to nie gra, w której facet o ilorazie inteligencji 160 wygrywa z innym o ilorazie 130. Najważniejszy jest rozsądek.”
Na koniec cytat z Warrena Buffeta, legendarnego już inwestora, od wielu lat znajdującego się w czubie listy najbogatszych ludzi świata. Buffet daje tutaj do zrozumienia, że inwestowanie wcale nie jest jakąś wiedzą tajemną. Tak naprawdę może się za nie zabrać każdy, kto tylko ma trochę oleju w głowie i potrafi rozsądnie gospodarować swoimi pieniędzmi. Nie muszą to być przecież inwestycje giełdowe. W grę wchodzą nieruchomości, kryptowaluty, samochody, metale szlachetne itd.
Mam nadzieję, że te cytaty, niekoniecznie najpopularniejsze, ale należące do moich ulubionych, będą dla Was niezłym źródłem motywacji. Dla mnie były, dlatego z chęcią się nimi podzieliłem.
Który cytat najbardziej się Wam podoba? Zgadzacie się z przytoczonymi słowami? Może macie jakieś własne ulubione cytaty dotyczące pieniędzy, inwestowania i oszczędzania? Czekam na komentarze!
Paweł Matysik
Kilka cytatów jest nawet, rzekłbym, motywujących do oszczędzania i zadbania o własne finanse :) Aż człowiek dostaje takiego kopa motywacyjnego i chce mu się chcieć :)
Łukasz / Opiekun Finansów
Fajne cytaty. Szczególnie ten pierwszy od Suzan Orman. Szkoda, że tak jak piszesz niewielu ludzi korzysta z tej mądrości
Centrum Pożyczek 24h
Pierwszy moim zdaniem najlepszy i może trafić najbardziej do współczesnego człowieka :P Reszta też świetna
Szymon Fidorczyk
Mi się najbardziej spodobał ten cytat -„Jeśli kupujesz zbyteczne rzeczy, będziesz wkrótce sprzedawać te, co ci są niezbędnie potrzebne.”
Jak widać każdy podchodzi inaczej do pieniądza.
Barthez
Bardzo fajne cytaty. Trochę się bałem, że będą bardzo „motywacyjne” i przesiąknięte propagandą sukcesu. Ale te są dobre – zdroworozsądkowe.
Officium
Fajne cytaty, bardzo motywujące, dające kopa.
Super tekst, czekam na kolejne. Pozdrawiam
Finanse
Cytat Billa Gatesa na temat sukcesu jest bardzo trafny, generalnie fajny artykuł.