TOP 10 najlepiej płatnych zawodów w Polsce

Fot. by StartupStockPhotos / pixabay

Spotkała mnie niedawno bardzo ciekawa sytuacja. Podczas wizyty u znajomych, którzy mają 5-letnią córkę, jakoś tak odruchowo zapytałem ją, kim chciałaby zostać w przyszłości. Spodziewałem się odpowiedzi typu: baletnicą, aktorką, piosenkarką. Wiecie, co odpowiedziała? Że chce dużo zarabiać. Co za czasy, prawda? Ja np. chciałem być detektywem i nie analizowałem, czy to przyniesie mi sporo kasy. Ta rozmowa dała mi jednak do myślenia i zacząłem zastanawiać się, jakie zawody faktycznie gwarantują wysokie zarobki. Zrobiłem rynkowe rozeznanie, a efektem jest niniejszy wpis. Poznajcie TOP 10 najlepiej płatnych zawodów w Polsce.

Najlepiej płatne profesje w Polsce

Moje opracowanie w dużej mierze odnosi się do wyników badania przeprowadzonego przez serwis Pracuj.pl. Nie jest ono w żadnym razie wyrocznią, jednak bardzo dobrze pokazuje rynkowe trendy. W dalszej części tekstu odniosę się do jeszcze innych, nieco szerszych analiz.

Według wspomnianego serwisu TOP 10 najlepiej płatnych zawodów w Polsce, to:

 • Architekt IT – może liczyć na średnie zarobki w okolicy 9 tysięcy złotych netto.
 • Senior Developer – stanowisko półkę niżej od architekta, ale nadal znakomicie płatne. Średnie zarobi na poziomie około 7 tysięcy złotych.
 • Starszy Programista JAVA – większość aplikacji mobilnych jest oparta na skrypcie JAVA, dlatego specjaliści od programowania mogą liczyć na średnie zarobki w okolicach 6,5 tysiąca złotych.
 • Starszy Programista .NET – zwykle dobrej klasy programiści znają kilka skryptów, jednak nawet ci pracujący tylko w .NET mogą liczyć na około 6 tysięcy złotych pensji.
 • Starszy Analityk Finansowy – ktoś, kto świetnie zna się na finansach, musi też być świetnie wynagradzany. Nie mylcie tego stanowiska z księgowym, bo analitycy się obrażą! Tak czy inaczej specjaliści z tego zakresu spokojnie dostaną około 6 tysięcy złotych na rękę.
 • Financial Controller – kolejne stanowisko finansowe, bardzo ważne w korporacjach i spółkach. Specjalista dostaje w Polsce średnio 6 tysięcy złotych netto.
 • Analityk IT – wracamy do branży komputerowej. Analitycy IT są bardzo dobrze wynagradzani. Z raportu Pracuj.pl wynika, że zarabiają średnio blisko 6 tysięcy złotych netto.
 • Brand Manager – w korporacjach to stanowisko określa się mianem „kluczowego managera”. Odpowiada za zarządzanie całą marką i podlega bezpośrednio prezesowi. W zamian dostaje około 5700 złotych na rękę.
 • Starszy Programista – zna się na komputerach i szeroko pojętych technologiach internetowych znacznie lepiej niż przeciętny człowiek. Niezbędny w agencji reklamowej czy w korporacji. Średnio zarabia 5600 złotych.
 • Software Developer – trudno ocenić, czym jego kompetencje różnią się od np. Senior Developera, ale podejrzewam, że ma po prostu mniejsze doświadczenie w branży. I tak może liczyć na świetne zarobki na poziomie 5600 złotych.

Ta lista jest jeszcze dłuższa i w zestawieniu znalazły się także takie zawody, jak trener biznesu (zarabia około 5500 złotych), adwokat czy kontroler finansowy (średnio biorą po 5 tysięcy).

Chyba nikogo nie dziwi jednak fakt, że większość najlepiej opłacanych zawodów w Polsce ma ścisły związek z branżą IT, ewentualnie z finansami. Czy to dobry trop dla Tych z Was, którzy dopiero stoją przed wyborem kierunku studiów? Sprawdźmy.

Absolwenci jakich kierunków zarabiają najlepiej?

Obiecałem, że w tym wpisie odniosę się do szerszych opracowań, dlatego tym razem zaglądam na stronę wynagrodzenia.pl, której twórcy (kancelaria Sedlak&Sedlak) co roku publikują ciekawe raporty na temat nie tylko poziomu wynagrodzeń w Polsce, ale także relacji zarobków do wykształcenia Polaków.

Najświeższy raport odnosi się do roku 2015. Wynika z niego jasno, że na najwyższe zarobki w Polsce mogą liczyć osoby z wyższym wykształceniem magisterskim i inżynierskim. Nie jest zatem prawdą obiegowa opinia, że w dzisiejszych czasach nie warto studiować, bo lepiej mieć fach w ręku. Oczywiście duże znaczenie ma także wybór samego kierunku studiów.

Wynagrodzenia.pl sprawdziło, jak kształtują się miesięczne wynagrodzenia osób, które ukończyły różne kierunki studiów. Szczególnego zaskoczenia nie ma.

Ranking najlepszych: Lipiec 2024

Najlepsze lokaty, konta i oferty - lipiec 2024

 • Informatyka – mediana za rok 2015 wynosi 6250 złotych, z czego 25% ankietowanych zarabia powyżej 9300 złotych.
 • Elektronika i automatyka – mediana 5900 złotych, 25% zarabia powyżej 8500 złotych.
 • Mechanika i Metalurgia – mediana 5000 złotych, 25% zarabia powyżej 7400 złotych.
 • Ekonomia, Finanse i Zarządzanie – mediana 4500 złotych, 25% zarabia powyżej 7200 złotych.
 • Studia pedagogiczne – mediana 3000 złotych, 25% zarabia powyżej 4200 złotych.

Kiepsko wypadło natomiast np. pielęgniarstwo – absolwenci tych studiów średnio zarabiają 2670 złotych, ale aż 25% zarabia poniżej 2200 złotych.

Najlepiej płatne zawody – jakie braki?

To bardzo ważne pytanie. Właściwie w ciemno można zakładać, że w najbliższych kilkunastu czy wręcz kilkudziesięciu latach nie zabraknie pracy dla informatyków – raczej nie cofniemy się już do ery liczydeł. Czy tak samo jest w przypadku innych kierunków studiów? Sprawdził to Work Service, który przeanalizował zgłaszane przez pracodawców braki w dostępie do specjalistów z danych dziedzin:

 • Informatycy i programiści – na rynku brakuje aż 34% specjalistów.
 • Motoryzacja i nowoczesne technologie – również 34% deficyt fachowców.
 • Logistyka – brakuje 27% ekspertów z tej branży.
 • Opieka (głównie nad osobami starszymi) – brakuje 26% wyspecjalizowanych pracowników.
 • Usługi medyczne – rynek od razu potrzebuje 25% wykształconych w tej dziedzinie ludzi.
 • Energetyka i technologie odnawialne – modny temat, a branża potrzebuje wciąż 21% specjalistów.
 • Nauki inżynieryjne – również brak 21% fachowców.
 • Matematyka – na rynku brakuje 19% ekspertów od liczb.
 • Prawo – 19% deficyt prawników.
 • Finanse, bankowość, ubezpieczenia – tutaj sytuacja jest najlepsza, bo brakuje tylko około 9% fachowców.

Gdy zestawimy te dane z wcześniejszym rankingiem najlepiej płatnych zawodów, to stworzy nam się bardzo ciekawy obraz, który powinien być ważną wskazówką dla wszystkich decydujących o swojej przyszłej karierze. Owszem, w finansach zarabia się świetnie, ale rynek jest już mocno nasycony specjalistami z tej dziedziny. Zdecydowanie natomiast brakuje fachowców od szeroko pojętego IT, nowoczesnych technologii i logistyków.

Już wiem, że nie wyczerpałem tematu i niedługo opublikuję kolejny wpis, w którym zastanowię się, jakie są prognozowane zawody przyszłości. To będzie ciekawa lektura szczególnie dla młodszych Czytelników mojego bloga.

Pracujecie w tych najlepiej opłacanych zawodach? Może jesteście w trakcie przebranżawiania się? A może dopiero wybieracie swoją ścieżkę kariery? Koniecznie podyskutujmy o tym w komentarzach!

Znajdź najlepsze oprocentowanie:


16 komentarzy

 1. Wow! Czy to zawody, w których trzeba uczyć się matematyki, fizyki, chemii? Umieć liczyć cyferki i jeszcze jakieś obliczenia robić? Logicznie myśleć? Przecież znajomość wzorów skróconego mnożenia większości się w życiu nie przydaje (pole powierzchni), albo ciągi geometryczne (kredyty i procent składany). A może się mylę?

 2. Doskonały artykuł dla tegorocznych maturzystów, którzy właśnie decydują o swojej przyszłości zawodowej. Niestety młodzi ludzie często zastanawiają się czy w ogóle opłaca się studiować, tym bardziej cieszą wyniki raportu z którego wynika , że na najwyższe zarobki w Polsce mogą liczyć przede wszystkim osoby z wyższym wykształceniem.

 3. Dominik z Rodzinne Porachunki

  Branża przyszłości to branża IT. Nie mam co do tego wątpliwości. Nasze życie staje się coraz bardziej zautomatyzowane, a roboty zaczynają powoli wchodzić do mieszkania. Czytałem ostatnio przemyślenia Roberta Goldmana, że w 2018 roku zacznie jeździć po drogach pierwszy samochód bez kierowcy, a około 2020 zacznie się powolny odwrót od samochodów. Ludzie zamiast kupować cztery kółka, będą jedynie zamawiać kurs samochodem. A za wszystko będą kierować informatycy :-)

  • K.

   Pierwszy samochód bez kierowcy jeździ od dawna. Najlepszym dowodem zdjęcia Google’a. I co ciekawe (acz przewidywalne), podobno dopiero jeden wypadek był z winy samochodu bez kierowcy, w całej reszcie winny był człowiek.

 4. Też jestem zdania, że o pracę nie powinni się martwić Ci, którzy związać się planują z IT, nawet mam jednego młodzieńca, którzy nie wyobraża sobie by iść w innym kierunku. No i wiedzę też, że drugie dziecię też dobrze mierzy bo braki w jego przyszłej branży są prawie 20%-owe :)
  A że odniosę się jeszcze do wstępu – dzisiejsze dzieciaki mocno stąpają po ziemi i chcą dużo zarabiać i tego im życzę, bo my rodzice możemy wtedy spać spokojnie ;)

  • Heniek

   To jest przekleństwo obecnych czasów. Kreacja wirtualnych światów, które zarzucają nas wirtualnym bezsensem a pomijanie świata rzeczywistego. Czekam na pierwszy wirtualny papier do tyłka zamiast zwykłego wyprodukowanego w zwykłym, rzeczywistym świecie. Życzę wspaniałych niewirtualnych doznań.

 5. KB

  Jeden adwokat miesięcznie 5000 złotych, inny za poradę. Lekarza też nie widzę, a rezydenta od prywatnej praktyki dzieli często przepaść. Prawda jest taka, że nawet w śród ludzi o podobnych zawodach, stanowiskach, czy kwalifikacjach formalnych może byś ogromna przepaść.

 6. Piotr

  Senior Developer, Starszy Programista i Software Developer to praktycznie jedno i to samo stanowisko, nazwane inaczej zależnie od firmy. Z kolei Starszy Programista JAVA i Starszy Programista .Net to tylko większa specjalizacja powyższych zawodów, także lepiej chyba to uogólnić do zawodu programisty.

  Poza tym Java to nie skrypt tylko język :)

  Pozdrawiam

  • Michał

   Dokładnie. Każda firma nazywa stanowiska po swojemu (niektóre po polsku, inne po angielsku), więc ten podział w rankingu jest sztuczny. Z drugiej strony, chociaż faktycznie zarobki programistów są raczej duże, to potrafią się bardzo mocno różnić w zależności od firmy, doświadczenia i innych czynników. Możliwe, że to właśnie wśród programistów następują największe podwyżki płac awansując od juniora do seniora (w porównaniu z innymi zawodami), a taki awans może następować już podczas pierwszych kilku lat pracy.

   I używanie sformułowania „skrypt JAVA” mając na myśli programistę JAVA to dość poważny (choć niestety dość powszechny błąd. Domyślam się, że wynika z błędnego utożsamiania nazw Java i JavaScript, które (mimo, że podobne w nazwie) są innymi technologiami. Także – z całym szacunkiem dla autora – ale jak się nie wie jak używać specjalistycznych nazw, to lepiej nie próbować tego samodzielnie interpretować. Dotyczy to też innych opisów, np. stanowiska starszego programisty (które jak wskazałem może być tym samym co senior developer w zależności od przyjętego nazewnictwa w firmie).

 7. Ciekawe zestawienie, którym powinny zainteresować się w szczególności osoby które zaczynają naukę w szkołach wyższych. Wychodzi na to że najlepiej związać swoją przyszłość ze światkiem IT – programista, informatyk, analityk,… Można też założyć swoją działalność i próbować takie dochody wypracować na własną rękę ale z doświadczenia wiem że to ciężki kawałek chleba ;-)

  • Sabina

   Moja praca w branży (kiedy jeszcze szczyciłam się, że mam dyplom): 7-10 tys zł. Moje zarobki po założeniu swojego biznesu (nikt o dyplom nie pyta): 15-20 tys zł.

   Nie każdy jest stworzony do tradycyjnej edukacji :) Ale zachęcam do studiowania, można się się dużo nauczyć

 8. Popieram Karolinę, takie artykuły powinni czytać zwłaszcza maturzyści. Straszne jest to, w ogóle nie przygotowuje się ich, ani nie motywuje do planowania dalszej ścieżki życiowej. U mnie w liceum wszystko było obliczone tylko po to, żeby zdać maturę i dostać się na studia. Jakie? Wszystko jedno. MUSISZ IŚĆ NA STUDIA – to jedyne co wie maturzysta. A nawet najlepiej zdana matura nie gwarantuje dostania dobrze płatnej pracy, jeśli wybór studiów był nieprzemyślany.

 9. Trzeba mieć jednak na uwadze, że badania określające zarobki są zwykle realizowane na bardzo małych grupach respondentów oraz bazują jedynie na deklaracjach. Wcale nie mamy więc pewności, że praca w innych zawodach nie okazałaby się lepiej płatna.

 10. Matkatrójki

  Z perspektywy czasu widać, że dziewczynka z początku artykułu ma niezwykle rozwiniętą intuicję. Jeśli będzie odpowiednio atrakcyjną blondynką (kolor włosów do wymiany na zyczenie szefa), to wszystko jedno jakie będzie mieć wykształcenie, ma duże szanse na pracę w instytucjach państwowych, oczywiście związanych z branżą finansową (w końcu celem są pieniądze) i architekt IT ze swoją pensyjką 9k może u niej sprzątać po godzinach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Obowiązuje regulamin komentarzy. Wymagane pola są oznaczone *