Masz (lub chcesz mieć) biznes? Sprawdź dostępne dotacje z Unii Europejskiej dla mikro i małych firm

Fot. by Unsplash

Nikogo nie trzeba przekonywać, że jesteśmy bardzo przedsiębiorczym narodem. Codziennie w naszym kraju rejestrowanych jest kilkaset (!) nowych firm. Zdecydowana większość z nich to jednoosobowe działalności gospodarcze. Takie małe biznesy szybko zderzają się ze ścianą, która hamuje ich rozwój i część skazuje na szybkie zniknięcie z rynku. Problemem jest nie tylko niedopracowany pomysł, ale także prozaiczny brak wystarczających środków finansowych. Warto zatem wiedzieć, że polscy przedsiębiorcy – obecni i przyszli – mogą liczyć na wiele form wsparcia, w tym na dotacje z Unii Europejskiej. Przejrzałem dostępne oferty dla mikro i małych firm. Po szczegóły zapraszam do mojego artykułu.

Patronem tego artykułu są Fundusze Europejskie. Za ten artykuł otrzymuję wynagrodzenie, jednak nie ma to żadnego wpływu na zawartość merytoryczną artykułu.

Od czego warto zacząć?

Przede wszystkim warto zauważyć, że środki z UE dla osób dopiero planujących założenie firmy, najczęściej są rozdysponowywane za pośrednictwem urzędów pracy. Dlatego pierwsze kroki warto skierować właśnie do swojego pośredniaka. Poszczególne urzędy realizują różne programy wsparcia. Na stronie www.funduszeeuropejskie.gov.pl w zakładce Serwisy Programów znajdują się linki do stron wszystkich programów realizowanych w Polsce

Dotacje na założenie własnej firmy

Jeśli nie jesteś czynnym przedsiębiorcą, ale chcesz uruchomić swój pierwszy biznes, to możesz otrzymać wsparcie za pośrednictwem urzędu pracy. Nie jest ono jednak udzielane wszystkim. Wiele zależy tutaj od aktualnej dostępności środków, o które warto wnioskować na początku roku (wówczas urzędy dysponują jeszcze pieniędzmi).

Pierwszą grupą osób, które mogą się ubiegać o takie wsparcie, są bezrobotni przed 30. rokiem życia. Nie mogą się oni uczyć ani pracować, muszą natomiast mieć status osoby bezrobotnej. Dotacja na rozpoczęcie biznesu może wynieść do 6-krotności przeciętnego wynagrodzenia, czyli aktualnie około 28 tysięcy złotych. Taka pomoc jest bezzwrotna, ale tylko pod warunkiem, że przedsiębiorca utrzyma swój biznes przez minimum 12 miesięcy. Warto również wspomnieć, że dotacja musi mieć poręczyciela.

Aby otrzymać takie wsparcie trzeba się zgłosić do „swojego” pośredniaka, przedstawić pomysł na biznes i wziąć udział w dość żmudnej procedurze. Niezbędne będzie chociażby odbycie szkolenia z zarządzania firmą oraz przeprowadzenie wielu rozmów z indywidualnym doradcą.

Jeśli masz więcej niż 30 lat, to uzyskanie dotacji na rozpoczęcie działalności z Urzędu Pracy będzie już znacznie trudniejsze. Poszczególne pośredniaki mają tutaj różne procedury, jednak niezbędne będzie przede wszystkim udowodnienie, że jesteś w trudnej sytuacji finansowej i zawodowej.
Dotację na własny biznes mogą uzyskać praktycznie tylko te osoby po trzydziestce, które:

 • Są bezrobotnymi kobietami,
 • Ukończyły 45. rok życia,
 • Są trwale bezrobotne,
 • Są niepełnosprawne,
 • Mają słabe wykształcenie i nie posiadają umiejętności poszukiwanych na rynku pracy.

Znacznie więcej możliwości mają natomiast czynni przedsiębiorcy, którzy szukają zewnętrznego finansowania na rozwój swoich biznesów.

Ranking najlepszych: Styczeń 2023

Najlepsze lokaty, konta i oferty - styczeń 2023

Program Inteligentny Rozwój

Jest to zdecydowanie najważniejszy program udzielania wsparcia przedsiębiorcom. Program będzie realizowany na pewno do 2020 roku.

Środki finansowe w ramach Programu Inteligentny Rozwój można uzyskać na te przedsięwzięcia, które realnie zwiększają innowacyjność polskiej gospodarki. Pisząc obrazowo: pieniędzy nie dostanie ktoś, kto chce założyć kwiaciarnię, ale jeśli pomysłem są np. prace badawczo-rozwojowe dzięki którym ma szanse powstać nowy lub udoskonalony produkt, to szansa na otrzymanie finansowania jest bardzo duża.

W ramach tego programu funkcjonuje wiele tzw. poddziałań, które pozwalają uzyskać wsparcie. Wymienię te najciekawsze:

 • Bony na innowacje dla MŚP – w praktyce przedsiębiorca otrzymuje do 340 tysięcy złotych na opłacenie pracy naukowców, którzy pomogą mu zrealizować jego innowacyjny pomysł.
 • Granty na design – bardzo interesujące działanie, które jest skierowane do firm projektowych współpracujących z producentami mebli. Polska branża meblarska bardzo prężnie się rozwija, rodzime firmy odważnie wchodzą na zagraniczne rynki, ale potrzebują kreatywnych projektów.
 • Ochrona własności przemysłowej – masz świetny, bardzo innowacyjny produkt i chcesz go opatentować? Możesz otrzymać nawet do pół miliona złotych dofinansowania na opłacenie całej procedury.

Szczegółowe informacje na temat aktualnej oferty znajdziesz na stronie www.poir.gov.pl

Program Wiedza Edukacja Rozwój

Jest to kolejne działanie realizowane z funduszy unijnych. W jego ramach organizowane są konkursy dla firm specjalizujących się w szkoleniu przedsiębiorców. Jest to więc bardzo dobry adres dla wszystkich właścicieli biznesów coachingowych. W ramach programu można uzyskać dofinansowanie na organizowanie szkoleń z np. zarządzania przedsiębiorstwem czy realizacji zamówień publicznych.

Szczegóły na temat aktualnie oferowanych dofinansowań znajdziesz na stronie www.power.gov.pl.

Program Polska Wschodnia

Od wielu lat mówi się o potrzebie aktywizacji mieszkańców wschodnich województw naszego kraju, a podjęte działania zaczynają przynosić efekty. W Polsce Wschodniej powstało wiele nowoczesnych przedsiębiorstw, szczególnie specjalizujących się w obszarze IT.

Znajdź najlepsze oprocentowanie:


Jeśli masz firmę zarejestrowaną w województwie lubelskim, podlaskim, podkarpackim, świętokrzyskim lub warmińsko-mazurskim, to możesz skorzystać z jednego z poddziałań i wziąć udział w konkursie na udzielenie dofinansowania.

Środki są przyznawane chociażby na wprowadzanie na rynek innowacyjnych produktów, tworzenie strategii wejścia na rynki zagraniczne czy tzw. rebranding, czyli nadanie marce nowego charakteru i tym samym zwiększenie jej atrakcyjności. Opcji jest mnóstwo, a ze szczegółami zapoznasz się na stronie www.polskawschodnia.gov.pl.

Coś dla start-upów

Ruszanie z biznesem w formie start-upu jest obecnie bardzo popularne, ale jednocześnie obarczone ryzykiem nieznalezienia inwestora. Tutaj z pomocą przychodzą programy stworzone specjalnie z myślą o początkujących biznesmenach.

Starter, BizNest oraz „Platformy startowe dla nowych pomysłów” to programy prowadzone przez PFR Ventures oraz Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Ostatni z nich jest przeznaczony dla start-upów działających na terenie Polski Wschodniej, które mogą zostać wzięte pod opiekę parku technologicznego i skorzystać ze wsparcia eksperckiego (nie jest to więc stricte dotacja finansowa).

Starter i BizNest pozwalają natomiast uzyskać dofinansowanie z różnych źródeł, w tym funduszy venture capital, funduszy zalążkowych czy sieci aniołów biznesu. O przyznaniu środków decyduje konkurs, podczas którego eksperci oceniają przedstawione projekty i wybierają te najbardziej innowacyjne.

JEREMIE

Jest to bardzo popularny, znany od 2007 roku program unijny, którego zadaniem jest pomoc firmom w uzyskaniu preferencyjnej pożyczki czy kredytu na rozwój. Wiele przedsiębiorstw jest odsyłanych przez banki z kwitkiem, ponieważ nie mają wiarygodnego poręczyciela. JEREMIE likwiduje tę barierę. Obecnie program jest prowadzony w kilku województwach: wielkopolskim, dolnośląskim, łódzkim, pomorskim, mazowieckim i zachodniopomorskim.

Ważne: Z programu JEREMIE mogą skorzystać wyłącznie mikro, mali i średni przedsiębiorcy, którzy nie mają historii kredytowej.

Szczegóły na temat tego programu znajdziesz na stronie www.jeremie.com.pl.

Lokalne Grupy Działania

Jest to bardzo ciekawe działanie skierowane do przedsiębiorców prowadzących swoje firmy na obszarach wiejskich. Lokalne Grupy Działania otrzymują dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, a następnie rozdysponowują te środki wśród firm, których działania wpisują się w strategię rozwoju np. kilku współpracujących gmin. Może to być chociażby otwarcie ekologicznego zakładu rolnego, w którym zatrudnienie znajdzie kilkanaście osób.

Informacje na temat działających w Polsce LGD znajdziesz na stronie ksow.pl/baza-lgd-2014-2020.html.

Dofinansowanie z RPO

Regionalne Programy Operacyjne są ogromnym źródłem dofinansowania dla polskich samorządów, ale także przedsiębiorców. W poszczególnych regionach naszego kraju są prowadzone działania wspierające firmy, które w jakiś sposób przyczyniają się do rozwoju lokalnej społeczności czy gospodarki kraju.

Obecnie „najłatwiej” można zdobyć środki na wszelkie działania związane z informatyzacją, ochroną środowiska oraz zwiększaniem konkurencyjności na rynkach europejskich. Przedsiębiorcy mogą otrzymać dofinansowanie na chociażby termomodernizację swoich budynków czy stworzenie platformy e-usługowej.

Szczegóły na temat dotacji w ramach Regionalnego Programu dostępnego w Twoim regionie uzyskasz w swoim Urzędzie Marszałkowskim.

Jakdojade.pl – ciekawy biznes ze środków UE

Nie, nie informacja o tym serwisie nie jest elementem żadnego programu afiliacyjnego. Wspominam o Jakdojade.pl z prostego powodu: jest to przykład pomysłu na biznes, który udało się zrealizować, czy raczej rozwinąć, właśnie dzięki dotacji unijnej.

Jeśli ktokolwiek nie zna tej aplikacji, to szybko wyjaśnię, że Jakdojade.pl jest najpopularniejszym w Polsce internetowym planerem podróży. To taka nowoczesna i wygodna alternatywa dla mapy i rozkładów jazdy. Do tej pory aplikacja została pobrana ponad 2 miliony razy i korzystają z niej mieszkańcy 24 największych polskich miast. Twórcy serwisu skorzystali z dotacji unijnej w ramach Programu Innowacyjna Gospodarka.

Patronem tego artykułu są Fundusze Europejskie. Informacje o wszystkich dotacjach dla przedsiębiorców, można znaleźć na stronie www.funduszeeuropejskie.gov.pl, gdzie co miesiąc pojawia się informacja o aktualnej ofercie Funduszy Europejskich.

Artykuł finansowany ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej.

W tym artykule znalazły się oczywiście tylko przykłady unijnych dofinansowań dla przedsiębiorców. Otrzymanie dotacji nie jest rzecz jasna gwarantowane, a przede wszystkim nie jest tożsame z osiągnięciem sukcesu w biznesie. Musisz pamiętać, że pieniądze to tylko środek do osiągnięcia celu. Nie zastąpią one świetnego, innowacyjnego pomysłu, solidnego biznesplanu i wytrwałej realizacji. Twórcom Jakdojade.pl 2 lata zajęło osiągnięcie rentowności. Czy to długo? Wydaje mi się, że nie. Tym bardziej że ich biznes ciągle się rozwija, a nie tak dawno wprowadzili oni możliwość kupowania biletów komunikacji miejskiej bezpośrednio w aplikacji.

Dotację można jednak bez trudu „przejeść”, a później mieć problem z jej rozliczeniem. Dlatego przed sięgnięciem po jakąkolwiek formę pomocy dobrze się zastanów, jak z głową wydać przyznane środki i rzeczywiście rozwinąć dzięki nim swój biznes.

6 komentarzy

 1. Świetny wpis, trzeba uświadamiać ludzi o takich formach pomocy jak dofinansowania, dotacje, faktoring, bo niestety jeszcze nie wszyscy o tym wiedzą, a może im się to nieraz przydać. Pozdrawiam!

 2. Moim zdaniem, żeby założyć biznes i przetrwać na rynku, trzeba też brać udział w szkoleniach branżowych. Ja wybierając ścieżkę kariery uczestniczyłam w kilku kursach i dopiero kurs marketingu strategicznego pokazał mi co tak naprawdę chcę robić w życiu. Nie wystarczy sama teoria i to co wydaje nam się, że chcemy robić, trzeba też dowiedzieć się, czy to jest to, co będziemy mogli robić przez całe życie. Świetny blog. Pozdrawiam!

 3. Cezary

  Wielkie dzięki za ten artykuł. Uzupelnieniem moze byc tez ksiazka Sekrety 12 sposobow… jakos tak ten tytul brzmial, autor Jazdzyk.

  Szczegolnie ten BGK rozdaje pieniadze na lewo i prawo. Dostac teraz dotacje latwiej niz zdac prawko :)

  • Amadi

   Dzięki Cezary! Świetna ta książka. Potwierdzam, BGK daje ponad 100 000 zł na start! Oprocentowanie? 0,14% w skali roku :D :D Meega

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *