Jak zaplanować urlop w 2017 roku? Sprawdzam dni wolne od pracy i długie weekendy

Fot. by StockSnap / pixabay

Wiem, że bez pracy nie ma kołaczy, a tym samym oszczędności, ale trzeba mieć też w życiu trochę luzu. Dlatego jedną z ulubionych grudniowych czynności Polaków, oczywiście obok kupowania prezentów, jest wertowanie kalendarza na przyszły rok. Po co? Aby sprawdzić, ile będzie dni wolnych od pracy. Najbardziej interesują nas słynne długie weekendy. Jeśli nie chce się Wam przeglądać pojedynczych miesięcy, spokojnie – zrobiłem to za Was i już wiem, jak zaplanować urlop w 2017 roku.

To będzie dobry rok dla lubiących odpoczywać

Na początek mam świetną informację dla osób pracujących na etacie. Przepracujecie tylko około 70% 2017 roku. Pozostałe 30% to 115 dni wolnych od pracy, w których zawierają się wszystkie weekendy, święta oraz oczywiście podstawowy wymiar urlopu (przypominam – 26 dni dla osób, które mają minimum 10 lat stażu pracy).

Poza urlopem i weekendami każdy pracujący dostaje od Państwa lub od Kościoła „gratisowe” dni wolne. W Polsce w 2017 roku, dzięki korzystnemu układowi kalendarza, będzie ich aż 13. I właśnie te dni są fundamentem naszych ulubionych długich weekendów. Jak będzie to wyglądać w praktyce?

Styczeń 2017

Nowy rok zacznie się bardzo szczęśliwie dla pracujących, bo Święto Trzech Króli (od niedawna ustawowo wolne od pracy) przypada akurat w piątek. Mamy więc piękny, trzydniowy weekend, w dodatku od razu po wielodniowym wolnym w okresie świąteczno-noworocznym – o ile ktoś wziął sobie urlop.

Kwiecień 2017

Na kolejną odgórnie przyznaną labę trzeba będzie poczekać aż do kwietnia. Święta Wielkiejnocy przypadną w 2017 roku w połowie tego miesiąca. Wielkanoc jest w niedzielę 16 kwietnia, a ponieważ Poniedziałek Wielkanocny także jest dniem wolnym od pracy, szykuje się przyjemny, wiosenny długi weekend.

Na tym jednak nie koniec. Jeszcze w kwietniu można rozpocząć kolejny mały urlop. Oczywiście w związku ze zbliżającą się majówką.

Maj 2017

Sprytni majówką będą mogli cieszyć się od 29 kwietnia (sobota) aż do 3 maja (środa). 1 maja jest dniem wolnym od pracy i przypada w poniedziałek. Wystarczy więc wziąć sobie urlop we wtorek i tym samym mieć zagwarantowane aż 5 dni wolnego. Mało? Trzeba przekonać szefa, aby zgodził się na urlop 4 i 5 maja. Dzięki temu na początku miesiąca zaliczymy aż 9-dniowy odpoczynek. W sam raz na jakąś tygodniową wycieczkę last minute.

Czerwiec 2017

Jeszcze przed wakacjami można sobie zorganizować całkiem przyjemny odpoczynek – w dodatku „kosztujący” tylko 1 dzień urlopu. Trzeba go wziąć w piątek, 16 czerwca. Dzień wcześniej przypada ustawowo wolne od pracy Boże Ciało. W efekcie dzięki planowaniu można wyrwać sobie 4-dniowy weekend.

Ranking najlepszych: Listopad 2020

Najlepsze lokaty, konta i oferty - listopad 2020

Sierpień 2017

Dawno nie było żadnych długich weekendów, prawda? W sierpniu będzie kolejna okazja do nadprogramowego odpoczynku. 15 sierpnia przypada Święto Wojska Polskiego i Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Święto będzie we wtorek, a więc wystarczy wziąć sobie urlop 14 sierpnia, aby ponownie cieszyć się 4-dniowym weekendem.

Listopad 2017

Najsmutniejszy miesiąc w roku rozpocznie się całkiem nieźle, bo Dzień Wszystkich Świętych wypada akurat w środę. Warto więc pomyśleć o urlopie 2 i 3 listopada lub 30 i 31 października, aby mieć aż 5-dniowe wolne. Przyda się każdemu, kto odwiedza groby bliskich daleko od domu.

Pecha mamy tylko z 11 listopada, ponieważ Święto Niepodległości przypada akurat w sobotę. Zgodnie ze znowelizowanym Kodeksem Pracy w takiej sytuacji pracownikowi nie przysługuje dodatkowy dzień wolny w innym terminie (to cena za wolne w Święto Trzech Króli).

Grudzień 2017

W odróżnieniu od wyjątkowo pechowego grudnia 2016 tym razem będzie okazja, aby trochę pokombinować. Wigilia Bożego Narodzenia przypada w niedzielę, a więc poniedziałek i wtorek są ustawowo wolne od pracy. Podobnie jak Nowy Rok 2018 (przypadnie w poniedziałek). Wystarczy więc wziąć sobie urlop w środę, czwartek i piątek 27, 28 i 29 grudnia, aby w sumie cieszyć się aż 10-dniową labą.

Dlaczego warto wcześniej sprawdzać dni wolne od pracy?

Nie tylko po to, aby poprawić sobie humor. W wielu firmach planowanie urlopów z nawet rocznym wyprzedzeniem jest czymś normalny, a wręcz oczekiwanym. Szef ma dzięki temu komfort wiedzy, że bez względu na plany pracowników funkcjonowanie firmy będzie zabezpieczone.

Jest także powód praktyczny, o którym już kilka razy wspominałem na blogu. Wczesne planowanie urlopów jest jednym z najlepszych sposobów na oszczędności. Dobry przykład to bilety lotnicze, które są najtańsze nawet na rok przed podróżą. Podobnie sprawa ma się z hotelami oraz gotowymi wycieczkami sprzedawanymi w biurach podróży w formule First Minute. Po więcej szczegółów odsyłam Was do moich wpisów na ten temat: o tanim podróżowaniu, poradnik o tanim rezerwowaniu noclegów czy o 6 zasadach tanich rezerwacji.

Jesteście zadowoleni z układu kalendarza na 2017 rok? Zaplanowaliście już urlopy i długie weekendy? Może nie ma to dla Was znaczenia? Czekam na Wasze komentarze!

Znajdź najlepsze oprocentowanie:


8 komentarzy

  1. Anna

    Po Wyroku Trybunału Konstytucyjnego z października 2012 r. (sygn. akt K 27/11) pracownicy znów mogą odbierać dzień wolny, jeżeli święto wypada w dniu wolnym od pracy, wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *