Kalendarz zakupowy, czyli co warto kupować w poszczególnych miesiącach, by zaoszczędzić?

Fot. by Roman Bozhko on Unsplash

Pamiętacie artykuł, w którym podawałem sprawdzone sposoby na robienie tańszych zakupów? Postanowiłem kontynuować temat, ponieważ jedną z moich porad zastosowałem niedawno w praktyce i bardzo dobrze na tym wyszedłem. Mowa o kupowaniu różnych produktów poza sezonem. W ten sposób można naprawdę dużo zaoszczędzić. Dla Waszej wygody stworzyłem praktyczny kalendarz zakupowy i jestem przekonany, że może się on Wam bardzo przydać. Dowiedzcie się, co opłaca się kupować w poszczególnych miesiącach roku.

Styczeń

Początek roku nie działa na nas najlepiej. Psycholodzy podkreślają, że właśnie w styczniu bardzo łatwo wpadamy w stany depresyjne. Powód? Fatalna pogoda, krótki dzień, uświadomienie sobie, że znów nici z dotrzymania postanowień noworocznych. Do tego dochodzą pustki w portfelu po przedświątecznym szale zakupowym – dla wielu osób zaczyna się też okres spłacania rat kredytu gotówkowego.

Styczeń to jednak także świetny moment na zakupy, oczywiście jeśli dysponujecie wolnymi środkami. Na początku roku sklepy ruszają z wyprzedażami. Najbardziej opłaca się kupować odzież zimową, ponieważ na półkach powoli pojawiają się już kolekcje wiosenne. Styczeń to też ostatni moment, by upolować wakacyjną wycieczkę w biurze podróży w okazyjnej cenie.

Luty

W lutym w sklepach odzieżowych nadal można trafić na fajne okazje, ale zwykle są to już tylko końcówki kolekcji w mniej popularnych rozmiarach. Zdecydowanie warto natomiast odwiedzić sklepy z eleganckimi ubraniami – szczególnie garniturami. Dlaczego? Ponieważ wraz z końcem stycznia minął szał studniówkowy. Sklepy chętnie wyprzedają więc niesprzedane „garniaki” i akcesoria, które mogą się przydać podczas matury czy w sezonie weselnym.

W lutym koniecznie zainteresujcie się też zakupem nowych opon letnich. W hurtowniach zostały jeszcze modele z poprzedniego sezonu, które muszą ustąpić miejsca najnowszym propozycjom producentów. Spokojnie można znaleźć bardzo dobre, markowe gumy o 30-40% taniej.

Marzec

Powoli ruszają wyprzedaże sprzętu narciarskiego, dlatego jeśli ktoś szuka nowych desek czy snowboardu, powinien przeglądać oferty sklepów już od początku marca. Szczyt wyprzedaży przypadnie co prawda dopiero w kwietniu, ale wtedy asortyment może być już mocno przebrany.

Kwiecień

Ostatni dzwonek, by kupić sprzęt i akcesoria narciarskie w bardzo niskich cenach! W Polsce sklepy oferujące takie produkty z reguły działają dwusezonowo, co oznacza, że wiosną zmieniają asortyment na rowerowy.

W kwietniu warto także poszperać po sklepach odzieżowych i obuwniczych, ponieważ można jeszcze trafić na wyprzedaże międzysezonowe. Szczególnie okazyjne mogą być zakupy ciuchów zimowych, ale trzeba się liczyć z ograniczoną rozmiarówką.

Ranking najlepszych: Marzec 2024

Najlepsze lokaty, konta i oferty - marzec 2024

Maj

Tutaj nie ma żadnego zaskoczenia. Maj to komunie, a więc szczególnie warto rozglądać się za okazjami w dziedzinie sprzętu elektronicznego. Jeśli ktoś szuka konsoli, laptopa, telewizora czy drona, to w tym miesiącu ma dużą szansę na upolowanie solidnej okazji.

W maju można także trafić na przeceny kosmetyków i galanterii. Jest to oczywiście związane ze zbliżającym się Dniem Matki. Pod koniec miesiąca ruszą też okazje w kategorii zabawek na Dzień Dziecka.

Mam jeszcze radę dla fanów tanich wakacji. W maju jest zatrzęsienie bardzo okazyjnych ofert biur podróży. Za grosze możecie wypocząć na południu Europy, nawet w świetnym hotelu z formułą all inclusive.

Czerwiec

Połowa roku jest dla sprzedawców trudnym momentem. Wszyscy myślą już o wakacjach, dlatego w handlu nastaje sezon ogórkowy. Warto to wykorzystać, jeśli planujecie jakiś poważniejszy zakup. Sklepy z elektroniką wyprzedają to, co „nie zeszło” przed komuniami. Sklepy odzieżowe organizują pierwsze promocje na ubrania letnie i stroje kąpielowe.

W czerwcu warto także odwiedzić… salony samochodowe i komisy. Lato to martwy okres w branży motoryzacyjnej, dlatego dealerzy i handlarze chętnie obniżają ceny i są gotowi na daleko idące negocjacje.

Jeśli są wśród nas osoby planujące dalekie wojaże, to w czerwcu radzę szukać biletów lotniczych do Azji i Ameryki Południowej. W Tajlandii, Malezji czy na Sri Lance zaczyna się pora deszczowa, a więc nastaje niski sezon. Z kolei w Ameryce Południowej zbliża się zima. To powoduje znaczny spadek cen biletów.

Lipiec

W lipcu warto polować na okazje w sklepach odzieżowych, które świecą pustkami i z tego powodu znacznie obniżają ceny. Ruszają wyprzedaże letnich kolekcji. Taniej kupicie okulary przeciwsłoneczne, olejki do opalania, letnie obuwie.

Znajdź najlepsze oprocentowanie:


Powoli warto się też rozglądać za oponami letnimi na kolejny sezon. Wiosenny szczyt sprzedaży już dawno minął, dlatego jest spora szansa na znalezienie super okazji.

Sierpień

Ciąg dalszy wyprzedaży letnich kolekcji. Sklepy z elektroniką ruszają natomiast z promocjami na laptopy i inne urządzenia przydatne uczniom oraz studentom. W tym miesiącu warto także polować na walizki, torby i akcesoria plażowe.

Oczywiście w sierpniu rozpoczyna się także szał związany z zakupami szkolnymi. Rodzice powinni więc śledzić oferty sklepów, by jak najtaniej skompletować wyprawkę dla dziecka.

Wrzesień

Początek września to czas największych wyprzedaży akcesoriów szkolnych. Jednak nie tylko one są godne uwagi. Szczególnie polecam Wam rozejrzenie się za… klimatyzatorem. Wciąż macie w pamięci letnie upały, a do tego sklepy zaczynają wyprzedawać urządzenia, które nie sprzedały się w szczycie sezonu. Klimatyzatory można kupić nawet o kilkadziesiąt procent taniej.

Powoli ruszają także wyprzedaże sprzętu ogrodniczego. We wrześniu taniej można kupić kosiarkę czy różne akcesoria. Jeśli możecie sobie pozwolić na urlop poza sezonem, to w tym miesiącu polujcie na super oferty w biurach podróży.

Październik

W październiku „obłowią” się wszyscy, którzy kompletują letnią garderobę na kolejny sezon. W sklepach można tanio kupić końcówki kolekcji, szczególnie obuwie sportowe. Wciąż bardzo opłacalne są też wyjazdy zagraniczne z biurem podróży. Na południu Europy nadal jest ciepło, a ceny wycieczek – w porównaniu do wakacji – spadają nawet o 50-60%.

W tym miesiącu na okazje powinni również polować fani gier. Jesienią będą mieć miejsce premiery nowych produkcji, co zmotywuje sklepy do przeceniania wciąż dość świeżych, ale dobrze już znanych tytułów.

Listopad

Ten miesiąc należy do jednego wydarzenia. Mowa oczywiście o Black Friday. W wielu sklepach spektakularne obniżki ruszają już w połowie listopada i potrwają przynajmniej do początku grudnia. Okazje zdarzają się w praktycznie każdej branży, szczególnie w elektronice.

Powoli ruszają także promocje gwiazdkowe. Uważajcie jednak, aby nie dać się omamić przedświąteczną atmosferą i nie wpaść w szał zakupów.

W listopadzie można również upolować świetne okazje wycieczkowe. Biura podróży od lat stawiają na sprzedaż First Minute, oferując nawet lepsze ceny niż w formule Last Minute.

Grudzień

W grudniu na wiele okazji nie ma co liczyć. Powód jest oczywisty: zbliżające się święta. Bardzo ostrożnie podchodźcie do wszelkich promocji na prezenty, ponieważ ceny takich produktów, jak kosmetyki czy elektronika potrafią być nieźle zawyżone.
Na pewno natomiast polecam rozejrzeć się za oponami zimowymi do samochodu. W grudniu ruszają już ich wyprzedaże, które potrwają do początku stycznia. W tym miesiącu można też liczyć na bardzo duże obniżki cen nowych samochodów z wyprzedaży rocznika.

Kierujecie się „kalendarzem zakupowy” podczas planowania różnych zakupów? Może chcielibyście uzupełnić ten artykuł o własne doświadczenia? Zapraszam do komentowania!

8 komentarzy

  1. Jak otworzyć działalność gospodarczą

    Wrzesień na kupno klimatyzatora to naprawdę dobry pomysł :) Też polecam!

  2. Warto zapamiętać takie daty :) Sam osobiście skorzystałem z promocyjnych okresów, przy zakupach chociażby opon letnich i zimowych.

  3. Franoo

    Wakacje i początek jesieni to również świetny czas na karnet na siłownię- bo świecą one pustkami. Jeśli ktoś ma ochotę to na pewno może zaoszczędzić.

    • Asia

      W styczniu proponuję jeszcze ująć w zestawieniu zabawki. Połowę prezentów dla dzieciaków na tą gwiazdkę zrobiłam w styczniu :)

  4. Zakupowy Expert

    Super „ściągawka” co i kiedy kupować. Jako ekspert finansowy polecam także rozglądać się za tanimi zagranicznymi wycieczkami z dużym wyprzedzeniem. Aodatkowo autor tekstu słusznie zauważa, że grudzień to nie czas promocji, dlatego wszystkie prezenty świąteczne warto kupować w ciągu całego roku zgodnie z harmonogramem przecen :)

  5. Grzesiek

    Powoli jednak Black Friday staje się naganianiem. Porównywałem w tym roku ceny elektroniki chcąc kupić laptopa. Wzrosły na Black Friday i z rabatami były wyższe niż w momencie, gdy zacząłem je obserwować. W efekcie kupuję na koniec stycznia.

  6. WWWikTOR

    Z doświadczenia i wieloletniej obserwacji powiem, że w okresie wrzesień, październik i początek listopada sklepy sztucznie podnoszą ceny po to, aby później spektakularnie przekreślać ceny i wabić klientów sztucznymi obniżkami, które i tak nie osiągną poziomu cen z np. sierpnia. Tak, właśnie sierpień charakteryzuje się korzystnymi cenami w skali całego roku. Dotyczy to głównie elektroniki (w tym urządzeń mobilnych i PC ) oraz AGD.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Obowiązuje regulamin komentarzy. Wymagane pola są oznaczone *