Dłużnicy alimentacyjni. Jak to z nimi jest? Co zrobić, gdy były mąż/żona nie płaci alimentów na dziecko?

Fot. by Pixabay

Ten temat prawdopodobnie Was zaskoczył, ale uznałem, że jest dostatecznie ważny, by pojawić się na moim blogu. Bądź co bądź dotyczy on też finansów osobistych. Okazuje się, że w Polsce wciąż mamy ogromny problem ze zjawiskiem długów z tytułu niepłacenia alimentów. Pomijając moją prywatną opinię na temat dłużników alimentacyjnych, postanowiłem przyjrzeć się bliżej tej sprawie. Podpowiadam też, co należy zrobić w sytuacji, gdy były mąż/żona nie płaci alimentów. Zapraszam do lektury.

Trochę liczb (szokujących) na początek

Informacje na temat liczby dłużników alimentacyjnych trafiają do bazy BIG InfoMonitora. W zdecydowanej większości przypadków zgłaszają ich tam polskie samorządy. To one wcześniej otrzymują stosowną informację od mieszkanki lub mieszkańca gminy, że były partner/partnerka nie wywiązuje się ze swojego rodzicielskiego obowiązku.

Najświeższe dane z BIG InfoMonitora obejmują ostatni kwartał 2017 roku. Wówczas w bazie było zarejestrowanych nieco ponad 310 tysięcy dłużników alimentacyjnych, którzy zalegali z płatnościami na kwotę przekraczającą – uwaga – 11 miliardów złotych! To i tak lepsze dane niż kilka miesięcy wcześniej. Okazuje się, że liczba dłużników alimentacyjnych regularnie maleje.

Oczywiście nie ma w tym żadnego przypadku. Dłużników nagle nie ruszyło sumienie. Po prostu w polskim prawie pojawiły się zapisy, które umożliwiają o wiele skuteczniejsze ściąganie długów od tzw. „alimenciarzy”.

Co grozi dłużnikowi alimentacyjnemu?

Katalog represji, z jakimi musi się liczyć nieuczciwy rodzic, robi wrażenie. Najważniejsza zmiana w prawodawstwie zaszła stosunkowo niedawno, bo dopiero w połowie 2017 roku. Wówczas nowelizacja Kodeksu karnego wprowadziła możliwość ukarania dłużnika alimentacyjnego nawet więzieniem.

Warto wiedzieć: Uchylanie się od obowiązku alimentacyjnego jest traktowane jako przestępstwo.

Dłużnik alimentacyjny musi się więc liczyć z karą grzywny, karą ograniczenia wolności (najczęściej stosowana jest opaska elektroniczna oraz obowiązek meldowania się na komendzie policji), a przede wszystkim z karą pozbawienia wolności do lat 2. Wniosek o ściganie dłużnika z reguły składa gmina.

Jeśli uchylanie się od obowiązku alimentacyjnego trwa dłużej niż 6 miesięcy, gmina może złożyć wniosek o wpisanie dłużnika do rejestru Biura Informacji Gospodarczej. To z kolei wiąże się z konkretnymi trudnościami dla zainteresowanego. Nie będzie on mógł zaciągnąć żadnego kredytu, kupić sprzętu na raty czy nawet wziąć telefonu na abonament.

Ranking najlepszych: Kwiecień 2024

Najlepsze lokaty, konta i oferty - kwiecień 2024

Ponadto dłużnik alimentacyjny musi brać pod uwagę, iż prędzej czy później dobierze się do niego komornik. Wówczas zostaną od niego „ściągnięte” nie tylko zaległe pieniądze z tytułu alimentów, ale także karne odsetki naliczone przez gminę. Są one naliczane aż do dnia, w którym komornik podejmie skuteczną egzekucję długu. W tym miejscu odsyłam do mojego artykułu na temat uprawnień windykatora – mam tylko nadzieję, że zawarte w nim informacje nie pomogą żadnemu „alimenciarzowi” w uniknięciu konsekwencji swojego postępowania.

Nie dostajesz alimentów na dziecko? Co możesz zrobić?

Przede wszystkim musisz poczekać. Zgodnie z prawem dług alimentacyjny powstaje w momencie, gdy egzekucja jest nieskuteczna przez co najmniej dwa miesiące. Czyli: jeśli partner/partnerka nie płaci zasądzonych alimentów i nie można się o to doprosić przez minimum 60 dni, wówczas trzeba zacząć działać.

Wierzyciel – najczęściej jest to matka – może zgłosić się do urzędu gminy i złożyć wniosek o ustalenie prawa do uzyskiwania świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego. Niezbędne będzie udowodnienie, że rodzic miga się od płacenia na dziecko. Takim dowodem jest zaświadczenie o braku możliwości przeprowadzenia skutecznej windykacji komorniczej.

Gdy już otrzymasz świadczenie, to Fundusz Alimentacyjny będzie Ci wypłacać zasądzone alimenty, ale tylko do kwoty maksymalnie 500 złotych miesięcznie. Jeśli więc pierwotna wysokość alimentów była wyższa, to nie otrzymasz żadnego wyrównania. Lepsze jednak to niż nic.

Ważne: Świadczenie z Funduszu Alimentacyjnego przysługuje wyłącznie w sytuacji, gdy dochód na jedną osobę w rodzinie nie przekracza 725 złotych miesięcznie.

Gdy Ty będziesz dostawać pieniądze z Funduszu Alimentacyjnego, gmina przeprowadzi własne „śledztwo”, którego celem ma być zmuszenie dłużnika to regulowania swoich zobowiązań. Urzędnicy sprawdzą, w jakiej sytuacji materialnej jest nierzetelny rodzic, czy nie choruje, czy ma pracę itd. Jeśli dłużnik jest bezrobotny, otrzyma wezwanie do zarejestrowania się w Urzędzie Pracy.

Warto również wiedzieć, że gmina ma prawo wystąpić o przejęcie obowiązku płacenia alimentów na dziecko do jego dziadków. Jest o tym mowa w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym.

Znajdź najlepsze oprocentowanie:


Ciekawostki na koniec

Starałem się napisać ten artykuł możliwie „poprawnie politycznie” i nie piętnować żadnej płci, ale nie ma też co ukrywać, że polski dłużnik alimentacyjny ma męską twarz – przynajmniej według statystyk (95% „alimenciarzy” to mężczyźni). Średnia kwota długu na jedno dziecko wynosi aż 36 tysięcy złotych. Rekordzista, pewien jegomość z województwa mazowieckiego, „dorobił się” długu na kwotę blisko 700 tysięcy złotych.

Warto w tym miejscu podkreślić, że długi takich „cwaniaczków” spłacamy my wszyscy, ponieważ Fundusz Alimentacyjny jest finansowany z budżetu państwa.

Miało być bez emocji, ale nie odmówię sobie tej przyjemności i zastosuję tę oto apostrofę. Dłużniku alimentacyjny: to wstyd okradać własne dzieci!

Znacie jakichś dłużników alimentacyjnych? Może jesteście w takiej sytuacji, że nie dostajecie zasądzonych alimentów na dziecko lub dzieci? Koniecznie podzielcie się swoimi opiniami w komentarzach – ten temat jest wyjątkowo ważny!

80 komentarzy

 1. gabi

  strasznie namieszane;
  1: dla gminy nie wystarczy wyciąg z banku- konieczne jest potwierdzenie egzekucji od komornika sądowego.
  2: fundusz dziecko otrzyma tylko jeśli dochód jego rodziny nie przekracza 725zl na osobę! a więc matka z dzieckiem otrzymująca minimalna krajowa pensje już się nie łapie.
  3: artykuł o ściganiu za niealimentację jest od dawna w KK.

  • Jo

   Potwierdzam pkt 2! Fundusz alimentacyjny działa w Ośrodkach Pomocy Społecznej, a więc aby się załapać na taką pomoc nie należy przekroczyć pewnej kwoty dochodu.
   Co do pkt 1: w moim wypadku także (jakieś 6 lat temu) musiałam najpierw udać się do komornika, aby ustalił on, że mój ojciec jest „niewypłacalny” i dopero wtedy mogłam udać się do Funduszu. Nie miałam do czynienia z żadnymi Urzędami bezpośrednio w tej sprawie.

   Od siebie dodam, że pieniądze z Funduszu otrzymuje się do 26 r.ż jeśli dziecko się uczy.

   Popieram: niepłacenie alimentów to okradanie własnego dziecka oraz każego podatnika.

   • Małgorzata

    Witam. Mój były mąż od 2015 roku ma założona sprawę u komornika… Fundusz alimentacyjny mi nie przysługuje o mi dochód przekracza. Wcześniej płacił jak mu się podobało (np. 2 miesiące nie płacił nic a na 3 wyrównał wszystko) od ponad 2 lat nie płaci ani złotówki (dodam że ma alimenty na 2 dzieci). Złożyłam zawiadomienie do prokuratury i dostał wyrok ( 6 miesięcy w zawieszeniu na 2 lata). Wyrok uprawomocnil się w październiku 2018r. i do tej pory nie wpłacił ani złotówki.. Co mam zrobić żeby odzyskać pieniądze należne moim dzieciom????

    • Monia

     A co się dzieję z różnica pomiędzy funduszem a kwota alimentów. Fundusz to 100zl a zasadzona kwita to 1200zl więc pytanie brzmi do kogo się zwrócić o te 200zl

     • Ania

      Mam identyczna sytuację artykuł jest my sie tu wypowiadamy .Rady brak??? Dlaczego co mamy robić w takiej sytuacji? Pozdrawiam

     • B

      nie otrzymasz tych 200 – no chyba że 'tatuś’ sam się pokwapi i ci dopłaci z dobrej woli. kwota nie może być wyższa niż ustalona ustawowo. jeżeli ustawa mówi o kwocie do 1000zł, otrzymasz nie więcej niż 1000zł

     • Grzegorz

      B a po co ten cudzysłów pod tatuś???? Może pisząc matka piszmy ,,patologiczna mamuśka”

   • Grzegorz

    A jak nazwie pani system alimentacyjno-widzeniowy. System w którym to ojciec jest winny całemu złu na świecie i system w którym w sądach matki są faworyzowane i matki zawsze mają rację, chociaż izolują dzieci od ojców i nastawiają je przeciwko nim? Ta patologia (system) już dawno powinna zostać zlikwidowana a dziecko mieszkać raz z jednym rodzicem raz z drugim, no chyba że któreś z rodziców odmawia przyjęcia takiego rozwiązania to wtedy alimenty!!!

    • Viki

     To jest w 100% racjm taka mamusie która strasznie chciała mieć dużo dzieci, po 3 wyrzuciła męża z domu i teraz żyje jak ja gwiazda a chlopuhłopina nie ma co jeść. Mamusia wyłudza kasę a o dzieci wogole nie dba. Jestem kobietą i uważam że ten system jest chory. Opieka powinna być połowiczna !!!!!!

    • Grzegorz

     Ktoś tu chyba do mnie napisał ale nie widzę kto. Jak najbardziej jedyne rozwiązanie to wprowadzenie opieki naprzemiennej by skończyć z tą patologią. Większość tych mamusiek alimentacyjnych chciałaby całe życie przeżyć na cudzy koszt a doopy ruszyć do pracy to nie potrafią. Mój przykład mamuśka (była) z córką w anglii, córka 23 lata, piszę na FB do córki i proszę o zaświadczenie ze szkoły a ta mi odpisuje że mam wypier….ć, nie płacę dwa miesiące i mam komornika, sprawa w sądzie już dwa lata bo adres nieznany. Tak mamuśki nastawiają dzieci przeciwko ojcom. Za takie zachowanie powinny zostać pozbawione praw rodzicielskich i wysterylizowane by nie krzywdziły kolejnych dzieci. A to że prawo jest takie które faworyzuje matkę na każdym kroku i robi z niej nieszczęśliwą ofiarę doprowadza do podobnych patologii. Temat jest mi bardzo dobrze znany bo i moi rodzice się rozwodzili, z matką nie utrzymuję kontaktu za to że się skur…ła i zgotowała mi takie dzieciństwo jakie miałem. A to co nią kierowało to to że ojciec wyjeżdżał do pracy w delegację a jej bolca brakowało. To są matki … patologia pi…..a!!!!

     • Ninjahouse

      Prawdopodobnie najlepsze wyłączenie patologii, to całkowite prawne wyłączenie instytucji alimentów po każdej stronie oraz finansowanie faktycznego wychowywania przez faktycznych rodziców (rodzica) przez państwo (przypadek Szwecji). W sytuacji gdy 500+ ma być zmienione w 1500 lub 2500+, to jest to najbardziej sensowne rozwiązanie. W tym momencie wyłączona zostanie patologia alimentacyjna oraz duża część hipergamii motywowanej ekonomicznie. Obecnie są tysiące jeżeli nie miliony ludzi, których system przymusowej alimentacji na podstawie wydumanych w sądzie „możliwości zarobkowych” doprowadza prostą drogą do nędzy, szarej strefy lub wręcz do zasilenia czarnej strefy jako osoby wyeliminowane ze społeczeństwa. Mało jest na świecie przypadków osób, które mając wystarczającą dużo środków na swoje podstawowe potrzeby będą celowo i złośliwie odmawiali środków do życia swoim własnym genetycznie dzieciom – nawet jeżeli (z jakichś powodów) nie chcą brać udziału w ich wychowywaniu. Szczególnie jeżeli dzieci nie są utożsamiane z drugimi rodzicem. Najczęściej przymusowo zadłużani zostają postawieni w sytuacji pozbawienia ich możliwości zaspokojenia swoich podstawowych potrzeb i jako osoba tego winna postrzegana jest osoba z którą życie się nie ułożyło, do której czuje się co najmniej niechęć jeżeli nie jawną wrogość. A ponieważ niezwykle często matki utożsamiają się ze swoimi dziećmi, a dzieci biologicznie utożsamiają z matkami, to psychicznie dziecko staje się również wrogiem. A wroga nie należy wspierać, a tym bardziej dawać mu możliwości rozwoju bo jest to sprzeczne z podstawowym instynktem samozachowawczym każdego człowieka. Niestety sfeminizowane sądy nie mają żadnych kompetencji do zrozumienia tej zależności, choćby z powodu genetycznej różnicy procesów myślowych, które jak już wiadomo istnieją i są potwierdzone naukowo. Krótko mówiąc mózg ma płeć, więc i myślenie również. Stąd tylko znowu krok do uznania wszelkich prób osądzania w jednoosobowych sądach rodzinnych przez osobę innej płci za obiektywnie uwarunkowaną dyskryminację płciową. Krótko mówiąc w sądach rodzinnych kobiety powinny sądzić sprawy kobiet, mężczyźni powinni sądzić sprawy mężczyzn. Co akurat wymuszałoby w tych sądach parytet przynajmniej 1:1 (jeżeli ilość spraw byłaby równo podzielona między obydwie płcie).

    • Slawek

     Co zrobić w przypadku gdy przekraczam dochód i nie należy się córce żadne pieniądze z funduszu alimentacyjnego.Byla dziewczyna jeśli to coś można tak nazwać się ma dobrze bo poszła sobie na prawko wyremontowała mieszkanie kupiła auto komornikowi mówi że nie ma pieniędzy .Coś nie halo z pracującymi w kancelariach komorniczych z tymi ludzmi, że się dają tak urabiać długu nie płaci nadal okrada Państwo

    • Klaudia

     Wiesz powiem ci na przykładzie mojej mamy … Gowno dostaje na moje siostry a była bita wyzywana przez alkocholika. … Wiec może dlatego pani dala „” przy tatuś … Może ma taka sama sytuacje …

  • Dzięki za informacje Gabi (i „Jo”)!
   Uzupełniłem artykuł o informacje o maksymalnym dochodzie. Napisałem też o potwierdzeniu od komornika. Informację o wyciągu bankowym znalazłem na stronie jednego z Gminnych Ośrodków Pomocy Społecznej, ale poszperałem głębiej i masz rację!

  • Olga

   A ja zapytam z innej beczki. Jak to możliwe, że eks, który od 2010 nie zapłacił żadnych alimentów, nie interesuje się w ogóle dziećmi, pisze pozew do sądu o obniżenie alimentów „bo go nie stać, bo założył nowa rodzinę i ma na utrzymaniu inne dzieci i zobowiązania” (jego słowa)… przyznał przed sądem że dziećmi z pierwszego małżeństwa w ogóle się nie interesuje i nie płaci i sąd te alimenty obniżył. Mimo iż sędzia nie uwierzył w słowa o wysokości osiąganych dochodów przez niego,że jego możliwości zarobkowe również są bardzo zanizone, jak również zaznaczył że koszty
   utrzymania nastolatka są większe niż małego dziecka. To jest śmieszne. Tak samo jak to kryterium dochodowe. Jak samotna matka ma się utrzymać z dzieckiem za najniższa krajowa, a tatuś czuję się bezkarny? Mało tego, patrząc na to co się dzieje, wręcz dostają przyzwolenie na zaniedbywanie dzieci.

 2. Te statystyki to skutek wyjątkowo skrajnie krzywdzącego prawa jakie istnieje od dawna w Polsce i orzecznictwa skrajnie sfeminizowanych sądów rodzinnych gdzie stan ten obejmuje już jakieś 3 pełne pokolenia. Rozchodzi się nie tylko o alimenty, ale o całościowe wychowywanie kolejnych pokoleń. W Polsce od mniej więcej 50 lat niemal całą władzę i odpowiedzialność za wychowanie dzieci – w tym nastolatków – przejęły kobiety. Jakie są skutki tego wychowania nie trzeba daleko szukać. Wzrastająca liczba kryzysów między ludźmi objemująca zakresem wszystko od ucieczek z domu i narkotyków, aż po nieudane związki i rozpady rodzin w kolejnym pokoleniu – gdzie problem powraca bo kolejne pokolenia nie są uczone niczego przez swoich rodziców. To są częste skutki wychowywania dzieci wyłącznie przez kobiety. Nie trzeba wiele szukać – wystarczy popatrzec tutaj: http://csopoid.pl/dyskryminacja_ojcow.html
  lub tu
  http://fathersday.pl/2015/03/15/babcie-niezlomne-o-kobietach-walczacych-w-polsce-o-prawa-ojcow/
  W każdych warunkach i każdej sytuacji nawet prymitywne zwierzę stara się jakoś bronić. a tym bardziej gdy jest to człowiek. Zwierzę pozbawiane swojego potomstwa posunie się do wszystkiego, żeby mu go nie odebrano bo traktuje to jak zagrożenie własnego życia. W czasie totalitarnych dyktatur jedną z najsilniejszych tortur i represji było odbieranie ludziom swoich dzieci. A mężczyzna też jest człowiekiem i też większość normalnych ojców ma zdrowe uczucia do swoich dzieci – nawet jeżeli nie są one wylewnie lub na pokaz uzewnętrzniane.
  W zdrowych psychicznie społeczeństwach już dawno ten problem rozwiązaną unikając wszędzie gdzie się da stosowania alimentów na rzecz opieki naprzemiennej gdzie nikt nikomu alimentów nie „płaci”, a oboje rodzice mają obowiązek w równym stopniu wychowywać oraz zabezpieczać byt swoich dzieci. I jakimś cudem tam gdzie tak się dzieje nie ma takich patologii społecznych jakie występują w Polsce. Wychowywanie dzieci nawet w rodzinach po rozwodach nie jest ani tragedią, ani życiowym poświęceniem, tylko normalną częścią zwykłego życia. Jednak polskie sądy, a na początkowym etapie często również skrajnie sfeminizowane szkoły przyczyniają się w głównym stopniu do pojawiania się zjawiska „alimenciarzy”. Bo sytuacji, w której ojciec jest skonfliktowany z matką niemal regułą staje się „granie dziećmi”, okłamywanie dzieci i nastawianie nie tylko przeciwko niemu, ale również przeciwko całej jego rodzinie z dziadkami i dalszą rodziną włącznie. W Polsce żaden sąd rodzinny nie zabezpiecza dzieci przed tego typu sytuacją. A co gorsze często samemu w tym dopomaga gdy na podstawie niepotwierdzonych pomówień skrajnie ogranicza lub wręcz uniemożliwia ojcom kontakty ze swoimi dziećmi. Skutki są oczywiste – alienacja ojca względem dzieci oraz po jakimś czasie również dzieci względem ojca. Rozwód dwojga „rzekomo dorosłych” w Polsce staje się de facto utratą ojca przez dzieci, ale również skrajną traumą utraty swoich dzieci przez ojców. A tam gdzie tej traumy nie ma nierzadko widać właśnie skutki wcześniejszego wychowywania tych ojców przez poprzednie pokolenie matek. Nierzadko również samotnie ich wychowujących – realnie lub praktycznie gdy rola ojca została przez nie ograniczona do funkcji bankomatu. Polskie sądy rodzinne nie tylko podtrzymują, ale wręcz eskalują to zjawisko będąc przedłużeniem przemocy prawnej kobiety wobec mężczyzny w tym kraju prowadząc do pełnej alienacji ojców i wręcz prowokując w ten sposób nawet nie tylko do nienawiści między rodzicami z byłego związku, ale nierzadko wręcz do nienawiści na linii (dorastające) dzieci – ojciec. I pod tym względem polskie sądy rodzinne są tak patologicznie złe, że w tym kraju należałoby je natychmiast rozwiązać. Ludzie i ich rodziny w większości wypadków lepiej sobie poradzą z takim problemem bez dodatkowej ingerencji państwa, która jeszcze dolewa oliwy do ognia. Byłoby tak gdyby nie skrajnie złe prawo, które redukuje ojca do roli bankomatu, którego pojemność jest oceniana ad hoc – najpierw przez wygórowane oczekiwania „matki”, potem na podstawie rzekomych możliwości zarobkowych ojca (i dlaczego tylko jego?), a nie na podstawie rzeczywistości.
  Jest się więc czemu dziwić, że obecnie setki tysięcy dzieci stają się de facto sierotami oraz dziećmi mającymi realnie biedne dzieciństwo, a ojcowie musząc dla zwykłego przeżycia lub w miarę godnego życia uciekać z tego kraju lub pracować pokątnie, albo za grosze? Efekt polskiego prawa jest taki, że standardem po rozwodzie staje się niepełna rodzina z matką, która finansowo ledwie wiąże koniec z końcem bo prawda jest taka, że wychowywanie dzieci przez jedną osobę jest skrajnie trudne. Szczególnie jeżeli tą osobą jest źle wychowana, niezaradna finansowo kobieta mająca na podstawie własnych błędów i doświadczeń skrzywiony pogląd na to jak powinna wyglądać rodzina. Skutki są takie jakie w swoim raporcie przedstawiła biegła sądowa Warszawskiego Sądu Okręgowego prof. Ewa Milewska, która na podstawie badań naukowych sporządziła opinię psychologiczną z 23.03.2013 r. o tym iż w niepełnych rodzinach z ojcem nie zachodzą patologiczne zjawiska dotyczące wychowywania dzieci, a w rodzinach niepełnych z matką zachodzą jak najbardziej. Efektem są rozbite rodziny w przyszłych pokoleniach i tragedie, których każde kolejne pokolenie mogłoby unikać ucząc się na błędach poprzedniego. Ale tak się nie dzieje.
  Zwiększanie represji wobec ojców może się skończyć tylko jednym skutkiem – eskalacją trendu, który przecież już istnieje – związkami chwilowymi, dziećmi 500+ z przypadku, zmniejszaniem liczby małżeństw na rzecz wzrastającej lawinowo liczby rozwodów, emigracją, alienacją, zatargami rodzinnymi, ucieczkami z domów, wydziedziczeniami, bezdomnością.
  A zdarzają się w Polsce skrajne przypadki gdzie szkoła, kościół, wyniesiona z domu chciwość kobiety i polskie sądy doprowadzają do prawdziwych tragedii rodzinnych, gdzie dzieci są pozbawiane rodziców, a Ci popełniają samobójstwa (95% samobójców w Polsce to mężczyźni). Potem wystarczy, żeby kobiecie zawodowo powinęła się noga (o co bardzo łatwo) i dzieci stają się pełnymi sierotami bo decyzją sądu lądują w rodzinie zastępczej lub sierocińcu.
  „A bo ja myślałam, że mąż może przecież więcej zarabiać, a więcej pieniędzy zapewni dzieciom szczęście w naszej rodzinie…”.
  Tylko czy było warto?
  Można się już nie kochać, ale nie ma się prawa oceniać lub rugować czyjąś miłość względem swoich dzieci. Alternatywy dla dogadania się są czasem bardzo bolesne i znacznie bardziej kosztowne. Bo tak naprawdę nie chodzi tylko o pieniądze.

  • Artur

   Zgadzam się całkowicie z artykułem poprzednika.Nasz system,nie jest przystosowany i przygotowany na dzisiejsze czasy.Obwinianie Ojców,dowalanie im nierealnych alimentów,skutkuje sytuacją taka,jaka mamy dziś.
   Zmiana systemu,mentalności potrzebna od zaraz.

   • Viki

    Mój syn wyprowadził się z domu, a właściwie został wyrzucony po 10latach małżeństwa z walizką starych ciuchów. Do dzisiaj nie może dojść do siebie, ma depresję. Rozwód był szybki. Mają troje małych dzieci. Alimenty otrzymał zupełnie nieproporcjonalne do zarobków. Zaznaczam że pracuje w państwowej pracy. Praca jest na zmianę. Wynajął mieszkanie /opłaty 1200zl/ a po opłaceniu alimentów zostaje mu 900. Za te pieniądze żyli + 500+ razy3. Teraz on jest na skraju nędzy. Sądy to wogole nie interesuje a przecież to państwowa praca i czyja to wina że tyle zarabia? Matka żyje sobie na luzie. Fikcyjnie wynajmuje mieszkanie od swoich rodziców za niby 900zl. + Media. Jest to mieszkanie ponad 70m2. Sąd w uzasadnieniu napisał by syn znalazł sobie bardziej dochodowa pracę. To jakaś kpina. A czemu mamusi nie kazał znaleźć mniejszego i tańszego mieszkania. „Gwiazda” nie dba o dzieci. Ciągle je gdzieś podrzuca. Buntuje przeciwko ojcu. Zabrania mu się z nimi widywać. Oczernia do ludzi. Nasyła na niego policję z byle powodu. Jeździ do kochanka a dzieci śpią na podłodze/z relacji wnuka/ zaznaczę że obecnie dowiedziałam się że używała wobec mojego syna przemocy fizycznej i psychicznej. Proszę doradcie co robić bo boje się że on sobie coś zrobi jak tak dalej będzie.?

    • Ninjahouse

     Niestety w takiej sytuacji, albo będzie wegetować aż do późnej starości eliminując jakiekolwiek szanse na poznanie jakiejkolwiek normalnej kobiety, albo musi zmienić wszystko.
     W praktyce oznacza to wyjazd z Polski, najlepiej poza obszar UE.
     W tej chwili najbardziej cywilizowanymi miejscami w pobliżu naszego kraju jest Cypr, UK lub wyspiarskie kraje Karaibów, Gujana Francuska itp.
     O kontaktach z dziećmi może właściwie zapomnieć.
     Prawdopodobnie nigdy nie będzie miał najmniejszego wpływu na ich wychowywanie.
     Jedyne co może wywalczyć, to wywalczenie w sądzie alimentów w naturze – czyli że sam będzie przekazywał dzieciom towary oraz opłacał ich potrzeby do kwoty alimentów.
     Ale ponieważ polskie sądy właściwie eliminują taką możliwość wszędzie poza rejonem trójmiasta, to szanse na to są minimalne.
     Kobieta go wyrzuciła, więc będzie go psychicznie niszczyć aż do jego samobójstwa, żeby dzieci, czyli w praktyce ona, mogły otrzymać po nim rentę rodzinną.
     Niestety tak to wygląda w realu.

     • Wioletta

      To jakaś tragedia…..dziki kraj w którym człowiek / mężczyzna/nie ma żadnych praw. Nie rozumie dlaczego mężczyźni się nie zbuntują i coś z tym nie zrobią.?

  • Iza

   Alimentów nie otrzymuje z nikad . Dochód przekraczam o 120 zł. Dluznik zalega na kwotę blisko 10 tyś zł. Jest biednym ludzikiem nie ma nic na siebie A jeździ wypasiona fura. Sprawa w sądzie karnym była i co ? Skończyła się grzywna. I dalej nic z tego nie wynika . Brawo dla Polskiego Prawa

   • Kamil

    jedno co mozna zrobic to podac rodzicow alimenciarza do sadu i to z nimi walczyc o kase jak sie nie potrafilo wychowac dziecka ktore nie wzielo odpowiedzialnosci za swoje czyny to niech placa za bledy, a moze ustawia dziecko do pionu choc to watpliwa sytuacja. dlugi przechodza z pokolenia na pokolenie jak sie ich nie splaca wiec w tym momencie dziadkowie twoich dzieci sa odpowiedzialni za to zeby tobie wyplacic kase. dodam ze jestem samotnym ojcem mam 5 letniego syna ktorego matka porzucila 3 lata temu i nie ma z nia kontaktu nie ma tel nie kontaktuje sie z dzieckiem tak naprawde nie wiadomo nawet gdzie przebywa albo co sie z nia dzieje. teraz pada pytanie jak mam dac godne zycie swojemu dziecku gdy za najnizsze wynagrodzenie nie przysluguje fundusz alimentacyjny bo sa przekroczone normy, osoba ktora powinna wzias odpowiedzialnos za to zeby jej dziecko mialo lepsza przyszlosc to tak naprawde ma wy****** i co tak naprawde moga jej zrobic ??? w sumie to nic bo polskie prawo chroni takich ludzi a nie egzekwuje danych naleznosci. dajmy na to nie placi alimentow dostanie grzywne kto mu kurde uwierzy ze zaplaci, on szczesliw a opiekun dziecka zrozpaczony bo i tak kasy nie dostanie bo panstwo wraz z prawem polskim nie pomagaja nam w tym momencie (osoby ktore nie dostaly alimento) lecz tym ktorzy ich nie placa i sa zadowoleni zarobi z 3000 zl na boku a zero odpowiedzialnosci z jego strony tak jak i z naszego prawa bo 500+ i alimenty 500 z funduszu daja nam 1000 zl i teraz wszyscy dobrze zastanowmy sie jak wychowac za to dziecko podajac przyklad jeszcze jak ktos prauje najnizsza krajowa + 500+ daje nam ponad 2100 to tez nie jest kwota za ktora mozna spokojnie zyc z dzieckiem i zapewnic mu jak najlepsza przyszlosc a druga osoba ktora powinna poczuc sie do odpowiedzialnosci za dziecko (bo w koncu to tez jej/jego/) kombinuje tylko zeby nie placic a kase napewno ma (sa wyjatki) i jemu zyje sie bardzo dobrze. na koniec jeszcze tylko watek tego wiezienia za nie placenie alimentow posadza takiego delikwenta na rok ma gdzie spac ma co jesc moze isc dorobic pelen pakiet medyczny i to bez kolejki, a my bez fundusz alimentacyjnego nawet jak z nim to duzej roznicy nie ma, trzeba oplacic z podatkow ttakiego delikwenta a dieta dzienna jest nie mala w polskim wiezieni, wiec co sie za tym kryje zamiast osoby ktore mialy dostac pieniadze z alimentow sponsoruja jeszcze te osoby ktore nie placa i odpoczywaja sobie na wczasach za kratkami. tak wlasnie dziala polskie panstwo, polska polityka i polskie prawo a gdzie tu pomoc rodzina????? bo jak dobrze pamietam ktos mial podobne slogany wyborcze ze rodzina najwazniejsz. z mojej strony to wszystko. dziekuje :)

  • Znajoma

   Mój problem jest inny były wpłaca co miesiąc 250 zł na alimenty kwota całkowita jest 400 zł nie rozumie czemu prokuratura umarza cały czas śledztwo czy komornik mówi że jest wpłata ale nie jest to wpłata całkowita czy też nie powinien być ukarany. Tak robi już od 10 lat zaległych alimentów trochę się uzbierało.. Hm.. Ale pan oszukuje że nigdzie nie pracuje i sąd nic nie robi

   • Ela

    Nasze prawo
    Jak alimenciarz wpłaci chociaż 10zł to jest to uznawane jako chęć spłaty alimentów wiec jak płaci 250 z 400tu to płaci alimenty i nic mu nie zrobią

 3. Moim zdaniem dają się złapać tylko ci, którzy są mało sprytni. Tata mojej koleżanki rozwiązał kwestię ogromnych zaległości w alimentach bardzo prosto – wymeldował się z mieszkania, wszystko, co miał oddał drugiej żonie, z którą się potem rozwiódł. Nie miał telefonu na abonament, kartę do telefonu na kogoś innego, brak rachunku bankowego i nic mu nie zrobią, bo facet nic nie ma, nie jest zameldowany, nie ma miejsca pobytu i zatrudnienia. Dla organów ścigania nie istnieje. Kasy do tej pory koleżanka nie zobaczyła.

 4. Waldi

  A co w przypadku gdy dochód kobiety wychowującej dwójkę dzieci przekracza te 725 zł na miesiąc i fundusz alimentacyjny nie wypłaci jej alimentów? Ojciec dzieci nie ma żadnych dochodów i miga się od płacenia. Gdzie szukać pomocy?

  • Olga

   Nigdzie nie otrzyma pomocy. Zostaje tylko ubieganie się o zacilek celowy z Mops-u, ale tam też jest kryterium dochodowe. Co do samych alimentów, każdy rodzic musiałby chyba na własną rękę zatrudnić prywatnego detektywa, by w sądzie przedstawić dowody, że dłużnik pracuje, ale miga się od płacenia. A i wtedy marne szanse, bo będzie się tłumaczył, że to praca dorywcza, np kilkudniową, a on/ona też musi za coś żyć.

 5. Kasia

  Mam jedno dziecko, dochody na poziomie 2100 zł netto, ojciec dziecka nie płaci alimentów od 2 lat, komornik w międzyczasie co nie co ściągnął. Na dzień dzisiejszy zalega kwotę 16,000zł, nie płaci bo nie pracuje. Z dzieckiem widuje się raz na kwartał, bo musi pracować na alimenty. Jak żyć Panie Premierze?

  • Można zawsze wnioskować o podniesienie alimentów. Najprawdopodobniej dług wzrośnie, a dziecko swojego ojca nie zobaczy już wcale bo ten zaharuje się na śmierć lub wegetację.

   Zawsze mnie dziwi, że kobiety nie rozumieją tej prostej i logicznej zależności. Oto dwa przypadki brzegowe:
   1. Opieka naprzemienna co dwa tygodnie = zero alimentów oraz długów obu rodziców. Dziecko ma oboje rodziców i korzysta w pełni z ich możliwości i umiejętności życiowych.
   2. Opieka całkowita jednego rodzica i zerowa drugiego = maksymalne alimenty rujnujące drugiego z rodziców, Dziecko jest de facto pół sierotą i korzysta w minimalnym stopniu z możliwości jednego rodzica ledwo wiążącego koniec z końcem i ani trochę z drugiego który de facto został wyrzucony ze społeczeństwa. Dziecko zwykle ma bardzo biedne dzieciństwo pod każdym względem.
   No i wszystkie możliwości pośrednie pomiędzy punktem 1 oraz 2.
   Polecam przeczytać ze zrozumieniem głównie przez kobiety dopiero chcące mieć dzieci.

   • Katarzyna

    Mentalność ojców jest niestety taka że migają się nie tylko na alimentym, ale i na czynne wychowanie (generalizuję, znam przypadki gdzie ojciec został niesłusznie potraktowany przez sąd, ale ja jednak mówię o ogromnej większości)
    16.000 w 2 lata to jest 667zł miesięcznie. Jeśli ojciec nie biorący czynnego udziału w wychowaniu dziecka nie jest w stanie zapenić dziecku tylko kilkuset zł, to może niech już lepiej zajmuje się nim matka, która lepiej widać gospodaruje pieniędzmi mimo czynnego wychowywania.
    Przez 2 lata nie płaci alimentów kilkaset złoty i ma się bidulek zaharować na śmierć??? Litośći… Bo matka to ma lżej.

    • Jak można brać udział w wychowywaniu dziecka przez np. dwie godziny tygodniowo? Toż to absurd. Niestety ten absurd jest normą w tym chorym kraju. Alimenty zgodnie z polskim prawem obejmują połowę kosztu opieki nad dzieckiem. Niestety nie znam ani jednego polskiego sądu lub sprawy, w której przyznano ojcu (bo – co ciekawe – nie dotyczy matek) połowę czasu na wychowywanie wspólnych dzieci. Połowę czasu dzieci oczywiście. Osoba zamieszkująca z dziećmi wychowuje je cały czas.

     Można sobie prawem regulować różne nieżyciowe absurdy, ale to nie zmieni faktu, że nawet w sytuacji absurdu ludzie sobie próbują jakoś radzić reagując na sytuacje, które ich spotykają. Zachowanie więzi między rodzicami, a ich dziećmi powinno być najważniejszym zadaniem sądu rodzinnego. Ich utrata skutkuje oprócz utraty przez mężczyznę swoich dzieci, również utratę ojca, a tym samym również poczucia bezpieczeństwa u dzieci. Ponieważ mężczyźni nie kochają bezwarunkowo, to bardzo istotne jest dla nich czy sami swoje dzieci wychowali, jaki mieli na to wpływ. Mężczyzna, który nie miał żadnego wpływu ma ogromne problemy z poczuciem, że jego dzieci są faktycznie jego. A stąd już tylko krok do zaniechania jakichkolwiek kontaktów, a tym bardziej poświęcania im wsparcia. Tak działa psychika sporej części mężczyzn, może nawet większości. Nie jest to żadna patologia. Tak po prostu działa psychika. I tutaj właśnie zadaniem sądu rodzinnego powinno być dbanie o to, aby zarówno wychowanie jak i więzi nie znikły. Niestety polskie sądy robią dokładnie odwrotnie przyczyniając się do osierocania kolejnych pokoleń. Dzieci pozbawione ojców, a pozbawione często jakiegokolwiek kontaktu z dorosłymi mężczyznami (bo sfrustrowane matki często się izolują od mężczyzn) stają się życiowymi kalekami, dosłownymi inwalidami – w tym szczególnie synowie. Na dodatek stają się ludźmi z biednym dzieciństwem – dosłownie i w przenośni. Kogo tu winić? Mężczyzn, którzy często realnie sami zostali wychowani na egoistów wyłącznie przez swoje matki? A może kobiety, które nie widzą na wiele lat do przodu konsekwencji swoich czynów? A może te 99% kobiet, które orzekają w sądach rodzinnych?
     Jedno jest pewne. Nie można za to winić dzieci, których rodzice okazali się aż takimi głupcami, żeby oddać los swoich dzieci w ręce interesownych i często chciwych hien sądowych – tych większych i tych mniejszych. A tymczasem w Polsce 95% pozwów rozwodowych składają kobiety…
     Kto tu myśli o dobru dzieci? Chyba już nikt.

     • Nie rozumiem przeciwników rozwodów zupełnie. Jaki jest sens w tym, żeby dziecko oglądało codziennie dwoje zdołowanych, nieszczęśliwych, sfrustrowanych i zmęczonych sobą rodziców. Jakie wzorce mu to daje? A co jeśli rodzice mają partnerów na boku? Nie uważasz, że dzieci są na tyle mądre i świadome, że potrafią wyczuć, że rodzice udają? Nie uważasz, że dziecku należy się spokój i miłość, a nie kłótnie/wrzaski/przykrości w tle, bo mama i tatuś nie mogą ze sobą wytrzymać, ale spoko, niech się dla mnie meczą. Nie wiem jak znieczulonym człowiekiem trzeba być, żeby własnym rodzicom życzyć nieszczęścia i odmawiać im prawa do miłości i szczęśliwego związku w imię trwania w związku małżeńskim, bo tak chciał kto? Bóg? Kościół? Dziadkowie? Każdy człowiek ma prawo do szczęścia, szacunku i wzajemnej miłości. I każdy człowiek, dzieciaty czy nie, powinien mieć prawo dążyć do tego, żeby to uzyskać, a nie odmawiać sobie wszystkiego i oglądać codziennie twarz człowieka, na którego nie może już patrzeć.

     • Wioletta

      Super artykuły…..bardzo mądre. Z przyjemnością się czyta wypowiedzi tak inteligentnych ludzi….szkoda że jest ich tak mało. Ludźmi rządzi zawiść, mściwość i chęć posiadania jak największej ilości pieniędzy po trupach??

   • Kasia

    Mój były mąż nie płaci alimentów od 2009roku tj od czasu rozwodu. Nie płaci, dziećmi się nie interesuje. Założył druga rodzinę, ma 2 dzieci z nowego związku. Wiem że wiedzie mu się bardzo dobrze, jednak w związku z tym by komornik sądowy nie dobral mu się do tyłka, zawiesił działalność gospodarczą i pracuje na czarno. W zwiazku z tym, że zmienily się trochę przepisy o ściganiu dłużników alimentacyjnych jaśnie Pan, zaczął „coś” wpłacać by jego nowa rodzina nie ucierpiała w razie gdyby za dług w wys. ponad 150tys zł (slownie:sto pięćdziesiąt tysięcy) dostał wyrok w ZK. Niedawno odbyła się sprawa sadowa (w czerwcu 2019roku). Za nieplacenie alimentów dostał karę 700zl grzywny. Jego argumenty: nie płaci bo ma nową rodzinę, bo pracuje na budowie dorywczo za ok 1000zl.miesięcznie(slownie:tysiąc) w co nie uwierzę, gdyż jako blacharz/dekarz, ciesla/zbrojarz szalunkow za tyle to by d*py nawet nie ruszył z domu… Mało tego, opowiadał w sądzie że pracował w Niemczech, ale wrócił do pl bo zonka zaszła w ciążę. Jakby tego było mało, były mąż, mimo tego że nie płacił przez 8lat nic, zaczął płacić od 2018roku śmieszne kwoty, złożył do sądu pozew o obniżenie alimentów z kwoty 500zl na dziecko do kwoty 250zl na dziecko,jego argumenty, bo on ma nową rodzinę. Proszę mi teraz powiedziec, gdzie jest sprawiedliwość. Ja, by zapewnić dzieciom normalne warunki do życia, musiałam pracować na dwa etaty z czego druga praca była tylko dorywcza, efekt, zwrot zasiłku rodzinnego, bo dochód mi przekroczył, a zarabialam najniższa krajową. Dlaczego w Polsce państwo nie robi nic, by pomagać samotnym rodzicom, a później szykanuja samotne matki że nie chcą pracować. Pewnie ze nie, bo dostaną alimenty z funduszu, do tego rodzinne, 500+ to po cholere pracować. A taki pseudo tatuś, śmieje się w twarz wszystkim, że on nie płaci alimentow i g*wno mu zrobia, a matka niech się martwi. Niech kombinuje jak zyskać a nie stracić. Chore jest to co się dzieje w tym kraju i tak jest ze wszystkim. Niewinny jest karany.

   • Namaste

    Hej , czytam to co piszesz o logice i opiece naprzemiennej i zastanawiam się czy jesteś osobą która wprowadziła to w życie ? Jeśli nie , to wstrzymaj się z dobrymi radami .
    Jestem mamą 11 latka , ogarniętą finansowo i życiowo .
    Czy Tata płaci alimenty ? Nie
    Czy opieka naprzemienna pomogła ? Nie
    Czy ten rodzaj rozwiązania jest dobry ? I tu trzeba się zastanowić i spróbować bo dziecko to nie zabawka .

    • Nin

     Czy mogłem wprowadzić to w życie? Nie.
     Tak więc cała reszta Twojego wywodu jest bez sensu.

     Jak nazwiesz kobietę, która z chciwości po 8 miesiącach od spłacenia wspólnego mieszkania postanawia się rozwieść przez prokuratora i dzięki potrzebie premii noworocznej pań prokuratorek wsadza męża do aresztu na podstawie fałszywych pomówień?
     Dwa miesiące później mąż wydostaje się z aresztu na podstawie skargi do sądu wyższej instancji, składa pozew o rozwód oraz uznanie jej za winną rozpadu małżeństwa.
     Następnie przez dwa lata trwa proces, w którym po kolei zbija wszystkie fałszywe „dowody” znęcania się nad rodziną. W tym czasie dzieci przechodzą pranie mózgu szkalujące własnego tatę doprowadzające je do choroby psychicznej i strachu przed ojcem. Na tydzień przed wydaniem wyroku żona nie widząc innych możliwości wsadzenia męża do więzienia i wygrania sprawy rozwodowej chcąc wymusić natychmiastowe zwiększenie kwalifikacji karnej i minimalną karę bezwzględnego więzienia próbuje sfingować próbę samobójstwa. Niestety samobójstwo udaje się jej. Pali się żywcem w brodziku prysznicowym bo mimo ojca elektryka, który spalił sobie rękę nadal nie rozumiała, że prądem nie należy się bawić i wrzucona do brodzika suszarka pod prądem ją zabije.
     Paliła się dobry kwadrans, aż do zwęglenia.
     Dzisiaj leży jako trup na cmentarzu. A dzieci, którym odebrała ojca i matkę muszą się leczyć pod nadzorem psychiatry. Tak wygląda hipergamia i chciwość w wersji hard.

    • Nin

     W sądach amerykańskichi i wielu sądach w europie zachodniej opieka naprzemienna jest pierwszym rozwiązaniem wymuszonym prawnie. Czy Amerykanie mają niesprawiedliwe prawo? Czy to oni chcą migrować do Polski czy jednak to Polacy bardziej chcą migrować do nich?
     Pół świata woli ich prawo od swojego. Bo może w sądach nie zawsze jest sprawiedliwie, ale mają najlepsze warunki do tego, żeby było to możliwe. U nas prawo to patologia nawet przed 2016. A już wykonywanie prawa w Polsce to patologia do kwadratu. Ale to i dobrze bo złe, nieżyciowe prawo prowadzi tylko do zamordyzmu i patologii takich jak choćby w Rosji.

 6. Ppp

  Mam dwie szokujące informacje:
  1 – Większość ludzi w PL jest biedna, więc nie płaci, bo nie ma z czego.
  2 – Żadne kary nie pomogą, jak ktoś fizycznie nie ma pieniędzy.
  Oczywiście zdarzają się oszuści, którzy ukrywają majątek, ale są to pojedyncze, a głośne przypadki, które nie mają statystycznego znaczenia.
  Pozdrawiam.

  • PPP, bez obrazy, ale skoro są tacy biedni, to dlaczego powołują na świat dziecko? Antykoncepcja nie jest droga. Prezerwatywy kosztują raptem kilka złotych, a na rynku są dostępne pigułki antykoncepcyjne, które na miesiąc kosztują mniej niż 10 zł. To są grosze, a skutecznie chronią.
   Nie ogarniam tego tłumaczenia się biedą. Skoro jest się aż takim biednym, że nie ma się tej dyszki miesięcznie, czy tam piątki, bo może zrzucą się po połowie, to może celibat? Dzieci nie biorą się z drzewa. Nie potrafisz zapewnić dziecka bytu, to nie powołuj go na świat. Proste.

   • leoncjo

    Wiesz dlaczego mondralo ? Dlatego ze kiedy sa młodzi to sa głupi ,nie znaja zycia a miłosc ich zaślepia. Po pewnym czasie znaja juz życie jednak z tracji zycia pod presja ciągłej biedy miłość znika związek sie rozpada ,zostaja tylko alimeny oraz najcesciej nienawiść. Prawda jest taka e w naszym chorym kraju gdzie wyzysk jest prawnie przez panstwo dozwolony bo najnizsza krajowa na poziomie 1500 netto to oczywiste przyzwolenie wladzy na wyzysk prawda ? W innych krajach poziom nedzy jestna poziomie 3 naszych tys a i 5 tys a w luxemburgu zdaje sie 7 tys naszych pln to poziom ubogiego zycia .A wiec w tym naszym kraju wszyscy wolaja tylko i wyłącznie o kase Panstwo wola o kase ,pracodawca chce na wszelkie sposoby wyzyskac zona chce alimenty a sąd chce wsadzic do wiezienia bo ich nie palacisz . tylko nikt tu sie nie zastanowi nad jednym , czy moze coś z tym systemem jest nie tak? Jak jednostka ludzka z 1500 pln ma zapewnic sobie mieszlanie ,ubranie ,jedzenie transport do pracy i domu ,alimenty ,rekreacja wspolnie z dzieckiem ,kieszonkowe dla dziecka itp itd . Wiec ,jesli ktos za mlodu nie zglupial ,nie upadl na leb by sie sam z glupoty zwanej miloscia wpakowac w szambo na reszte zycia to ten ktos kiedy juz jest dojzaly i widzi prawde o naszej zielonej wyspie ,ten ktos juz napewno nigdy na leb nie upadnie bo ma swiadomosc realiow tego swiata i wie ze rodzina i dzieci to luxus dla bogatych . Skad mamy niz demograficzny ? Bo coraz mniej samcow jest tag glupich by zapladniac .

    • Ninjahouse

     Dokładnie.
     Prędzej czy później pojawi się też bardzo skuteczna i odwracalna antykoncepcja dla mężczyzn. Nawet jeżeli będzie droga, to z pewnością skorzystają z niej w pierwszej kolejności tzw. samce alfa, którzy masowo posuwają kobiety w swoim otoczeniu bo wszystkie są mamione tym, że może się nawrócą i założą właśnie z tą konkretną absztyfikantką tzw. „normalną rodzinę”. W sytuacji gdy nie będzie mogło się pojawić dziecko, a sprytny samiec alfa najpierw się zabezpieczy przed ewentualnym oskarżeniem o gwałt, to dzietność w tej grupie spadnie praktycznie do zera. Będzie to prawdziwa tragedia dla kobiet bo bez żadnej wojny ziści się scenariusz seksmisji, albo w praktyce zaniknie hipergamia bo kobiety jej podlegające staną się de facto bezpłodne. Ponieważ jednak hipergamii podlegają wszystkie płodne kobiety, to niemal 100% z nich stanie się bezpłodna i w ten sposób rozwiązujemy problem przeludnienia planety. Dobór naturalny będzie wtedy preferował wśród mężczyzn genetyczny drugi sort chcący mieć dzieci – czyli dzisiejszych frajerów i inceli. Pierwszy sort prawdopodobnie więc wyginie, ale ponieważ dzisiejsze pokolenia są genetycznie skutkiem rozmnażania się 40% mężczyzn, którzy w większości byli samcami alfa, to męska pula genetyczna powinna zostać tylko nieznacznie pogorszona przez bieżące mutacje i niebyt udane mejozy.
     Natomiast społecznie będzie z pewnością wstrząs. Obecnie kobiety z najlepszą pulą genów mają zaledwie 5% przewagę rozrodczą w postaci ilości dzieci. Te kobiety będą coraz lepiej wykształcone, zadbane i zabezpieczone finansowo przez swoje sukcesy w pracy – jednocześnie też będą coraz bardziej niedostępne dla tych mężczyzn, którzy chcieliby dzieci. Ich sukces stanie się jednocześnie genetyczną porażką ponieważ mogąc krzyżować się tylko ze społecznie bezpłodnymi samcami alfa utracą nie tylko swoje 5% przewagi, ale również 100% możliwości rozmnażania się. Krótko mówiąc zgodnie z zasadą Kopernika, że gorsze wypiera lepsze – rozmnażać się będzie tylko jakiś niewielki procent kobiet drugiego sortu i mężczyzn drugiego sortu. I będzie ich mało. Takie pokolenia zastąpią obecne 8 mld ludzi. Nie trzeba być jasnowidzem. Wystarczy logika i obserwacje.
     Oczywiście o ile nie nastąpi jakieś zdarzenie zewnętrzne takie jak jakiś kataklizm ogólnoświatowy, który na serio zdziesiątkuje (a nie tylko pogłaszcze jak covid-19) przerośniętą populację ludzką i zlikwiduje dużą część przemysłu, w tym przemysłu antykoncepcyjnego i kadrę naukowo-techniczną.

 7. B

  zgadzam się z poprzednikiem , sądy bez względu na dochód może być bezdomny przyznają minimum 500 zł alimentów żeby matka mogła korzystać z funduszu, rosną koszty, długi,odsetki sytuacja nie do opanowania. a alimentów obniżyćnie ma szans to są skutki programów 500+300+.
  Najtrudniej mają ojcowie którzy chociaż częściowo starają się wywiązać z obowiązku alimentacyjnego.
  Ci którzy nie płacili i tak nie będą, a wyjścia z pętli zadłużeniowej dla normalnego człowieka nie ma szans

 8. Bez obrazy, ale czy cały problem z ewentualnymi alimentami/podziałem opieki na dziecko/rozwodami, nie zaczyna się gdzieś na etapie antykoncepcji? Rozumiem, że po jakimś czasie od ślubu może się okazać, że do siebie nie pasujemy, bo coś tam i się rozwodzimy, i bardzo dobrze, bo wytrzymywanie ze sobą na siłę, dla 'dobra dziecka’ jest 'o kant dupy roztrzaś’, bo dzieci to nie idioci, widzą, że rodzice się meczą, są nieszczęśliwi i sfrustrowani, ale… ALE! Nie uważacie, że wszelkie takie cuda w większości przypadków biorą się dlatego, że ludzie wiążą się w nadziei, że ta druga osoba się zmieni? Co prawda teraz nie pasuje mi to, to, to i to, ale on/ona po ślubie na pewno się zmieni, dotrzemy się itp. Kobiety wiążą się z facetami, którzy do końca im nie pasują, bo… nie wiem co. Ze strachu przed samotnością? Tą bolączką sprzed lat, że łooo stara panna, już wypada, koleżanki się zaręczają, biorą śluby, a ja co. Wstawcie sobie tutaj cokolwiek. To nadal jest ogrom przypadków dlaczego kobiety wiążą się z nieciekawymi typami a iks lat później się rozwodzą. Z drugiej zaś strony panowie, którzy zostali ojcami z prawego czy nieprawego łoża uczestniczyli w akcie kopulacji czy też prokreacji. Zwał jak zwał. Był tam? Był. Wkładał? Wkładał. Jeśli nie był pewny czy chce mieć z tą kobietą dzieci, mógł się zabezpieczać we własnym zakresie, a nie tylko polegać na słowie partnerki, że łyka pigułki. Wybaczcie, że pojechałam po nieco prostackiej argumentacji i słownictwie, ale problem alimentów jest bardziej złożony i moim zdaniem zaczyna się na etapie seksu i myślenia o konsekwencjach swoich czynów, bo seks prowadzi do posiadania dzieci. Trzeba mieć tego świadomość i każdy rozsądny człowiek powinien być na te konsekwencje przygotowany. I nie chodzi o pieniądze, ale o to co zrobię dla dziecka, które powołam na świat. Czy w ogóle coś zrobię, a może w razie czego odetnę się i spakuję manatki? Wydaje mi się, że każdy z nas powinien być bardziej odpowiedzialny w kwestii seksu, bo przyjemności przyjemnościami, ale przyjemności mogą się skończyć, a zacząć problemy dotyczące już nie dwóch, a trzech osób.

  • Oczywiście, że problem z dziećmi zaczyna się na etapie antykoncepcji. Problem w tym, że kobiety są równie nieodpowiedzialne jak mężczyźni. Ale najczęściej uważają, że tylko mężczyźni ponoszą odpowiedzialność. Mężczyźni z kolei mają zupełnie inną psychikę, która jest bardzo prosta. Sprowadza się do jednego faktu. Miłość mężczyzny nie jest bezwarunkowa. Jest wręcz absolutnie warunkowa. Zarówno do kobiety jak i do swoich (?) dzieci. Żeby mężczyzna miał poczucie odpowiedzialności musi mieć poczucie, że chce się tym kimś opiekować. A żeby było to możliwe musi istnieć jakakolwiek więź. Niestety więzi te są całkowicie i często nieodwracalnie niszczone. Najpierw przez bezmyślne kobiety, których jest naprawdę ogrom, a następnie przez bezmyślne prostackie sądy złożone z samych kobiet. Mężczyźni w polskim sądzie rodzinnym nie mają żadnych szans na sprawiedliwość będąc w konflikcie z kobietą. Muszą się cieszyć, że nie zostali choćby fałszywie oskarżeni o znęcanie bo i takich przypadków jest mnóstwo. A gdy istnieje niesprawiedliwość w sądach ludzie reagują tak jak reagują. Można się na to obrażać, ale to tak jak obrażać się na padający śnieg. To zjawisko było, jest i będzie tak długo jak w Polsce przestanie istnieć potężna dyskryminacja ojców i mężów. Oczywiście jest też wielu mężczyzn, którzy odgrywają się agresją, popadają w alkoholizm, popełniają samobójstwa (95% samobójców to mężczyźni). Tyle, że trzeba się zastanowić co jest przyczyną, a co skutkiem. Mężczyźni też mają uczucia i też potrzebują mieć sens istnienia. Wielu z nich nie ma zdolności do niezwykłych karier, więc to poczucie mogłoby dawać choćby dobre (w ich pojęciu oczywiście) wychowanie swoich dzieci. Niestety tam gdzie pojawi się konflikt, który czasem błahy zostanie rozdmuchany do poziomu w którym kobieta próbuje rozwieść się po polsku (na przykład z chciwości wyniesionej z domu rodzinnego), to nie ma już szans na jego rozwiązanie takie, żeby nikt nie ucierpiał. W Polsce wystarczy pomówienie i choćby zdenerwowanie mężczyzny w sądzie żeby „udowodnić” winę rozpadu małżeństwa po jego stronie. Co więcej, to samo wystarczy nierzadko do stwierdzenia, że mężczyzna np. „znęcał się psychicznie”. Do tego mężczyzna też może i nierzadko już ma kłopoty w pracy – szczególnie jeżeli to pieniądze (a raczej ich niedobór) były jedną z ważniejszych przyczyn rozpadu małżeństwa. A stąd już prosta droga do wyroku, zasądzenia alimentów, które dla mężczyzny oznaczają de facto śmierć finansową, a nierzadko również śmierć życia osobistego. Jedynym wyjściem jest więc pożegnać się z patologicznym krajem, z byłą rodziną z dziećmi, którym często poświęcało się wcześniej wszystko choć nie było to doceniane.
   A ponieważ mężczyźni zawsze byli bardziej mobilni, to jadą uratować chociaż tę część życia, która im jeszcze została. To jest proces, którego nikt poza polskimi sądami nie jest w stanie powstrzymać. Rozwód z kobietą jest w praktyce wyrokiem pozbawiania praw rodzicielskich do swoich dzieci, a nierzadko również dożywotnim zakazem kontaktowania ze swoimi dziećmi. Dopóki ta niesprawiedliwość i ta patologia nie zniknie nie miejcie kobiety żadnych złudzeń, że coś się zmieni. To wy powinniście walczyć o to, żeby dzieci miały swoich ojców bo nikt nie obroni waszych dzieci przez wami samymi. Mentalność „dzieci za pieniądze”, to najbardziej znienawidzona przez mężczyzn część psychiki większości kobiet. Napuszczanie organów państwa na ludzi, którym obiecywaliście dozgonną miłość i lojalność, to nic innego jak zwykłe oszustwo. Macie dokładnie to co chciałyście. Skoro w Polsce rodzina to kobieta plus „jej” dzieci oraz bankomat płci męskiej, to macie zbiorową reakcję na to, że na takie myślenie NIGDY nie będzie zgody. Bo fakty biologiczne są takie, że 80% kobiet ma swoje dzieci, a jednocześnie tylko 40% mężczyzn. To jest właśnie zbiorowa kobieca „odpowiedzialność”. Wystarczy pomyśleć co te fakty oznaczają…

 9. Katarzyna

  Co zrobić w przypadku gdy ojciec mojego syna który przez lata nie płacił mimo wyroku sądu, nagle pojawia się w kraju?? (wcześniej przebywał w Irlandii, gdzie również była prowadzona sprawa sądowa która ja założyłam – bezskutecznie ) dzwonić na komendę policji?? Coś to pomoże?

 10. kinia

  A zrobic w sytuacji, gdy wyrok rozwodowy jest nieprawomocny, były zasądzone równiez alimenty na 3 dzieci nieletnich. Ojciec odwolał się do sądu apelcyjnego. Rozwód trwa już 3,5 roku. Przez ten czas utrzymanie dzieci na mojej głowie. Rozumiem przed wyrokiem, ale czy nie ma jakiegoś świadczenia w takiej sytuacji… czy ojcowie moga tak przełużać w nieskończonośc niełacenie. W żaden sposób nie idzie się znim dogadac by płacic po polowie przedszkole, zajęcia z angielskiego czy wyprawki do szkoły, telefony. Wszystko finansuję sama z 1 pensji. A on pracuje, na wczasy wycieczki i atrakcje z nową kobietą go stać.
  Czy jest jakiś fundusz, z którego w takiej syutacji można skorzystać??

 11. iza

  Mój były mąż a ojciec dwójki moich dzieci nie płaci alimentów od 4 lat i od tego czasu nie ma kontaktu z dziećmi. Mieszka i pracuje w Wielkiej Brytanii- jest Polakiem. Do Polski przyjeżdża kilka razy w roku ale dla naszych organów jest nie do ściągnięcia. .. Nasze jedno z dzieci ma problemy zdrowotne- jest dzieckiem niepełnosprawnym od urodzenia. Zostałam sama z kredytem hipotecznym na nasze wspólne mieszkanie- sprawa o podział majątku trwa od 3 lat. Ma wyznaczonego kuratora dla nieznanego miejsca zamieszkania… Między czasie złożył wniosek o obniżenie alimentów których tak nie płaci… – sprawę przegrał, złożył apelację. Dostaję pieniądze z funduszu alimentacyjnego ale przy chorym dziecku i kredycie to kropla w morzu. Ja też pracuję i robię co mogę… Wytoczyłam sprawę o alimenty dziadkom. Sprawa w toku. Rodzice mojego eks twierdzą, że dla każdej matki dobro dzieci jest nadrzędne i powinnam zarobić na utrzymanie dzieci…

  Wiecie co to jest chore!!!! Robię wszystko co mogę. Sądu i nasze prawo jest nieskuteczne. Często inni ludzie dają przyzwolenie alimenciarzom… A gdzie dobro dzieci?? Ja jako człowiek- matka ( mając wyrok z winy mojego eks rozpadu małżeństwa) mam chyba też prawo do życia.

  • A gdzie jest odpowiedzialność kobiet kiedy nie zabezpieczając się rozkładają nogi?
   Facet chciał z Tobą mieszkać bo inaczej nie kupilibyście wspólnie mieszkania na kredyt. Chciał pewnie mieć z Tobą dzieci, więc połowę odpowiedzialności na siebie brał – ale czy na pewno te dzieci były przez was zaplanowane?
   A może ślub nastąpił dopiero gdy dziecko było w drodze i facet był z własnego domu tak źle wychowany (sic!), że zgodził się na powolne niszczenie swojego i waszego życia nie wiedząc, że hipergamia wciąż działa? Jesteś pewna, że dawałaś mu poczucie, że kochasz go tak jak obiecywałaś w czasie ślubu? Że kochasz go bardziej od waszych dzieci? Bo sorry, ale nawet jeżeli nie jest to prawda, to musisz mu takie wrażenie dawać, żeby widział sens swojego życia z Tobą. Dzieci muszą zawsze przegrać w miłości z drugim rodzicem. To wie każda inteligentna kobieta, która utrzymała małżeństwo do późnej starości.
   Przy niemal każdym wypadku nie ma tylko jednej strony winnej. Nie zmieni to żadne postanowienie sądu. Nawet jeżeli facet przyczynił się w większej części do rozpadu małżeństwa, to czy miał takie intencje? Zresztą przecież ktoś go wychował w tej części… Kto? Kobieta. Jego matka. Mężczyźni mający *rzeczywistych ojców* nie mają takich problemów.
   Masz pretensje? Wiesz do kogo się zwrócić. Zapytaj czy to jego matka mu nawciskała takie brednie, żeby obowiązkowo żenić się z nieodpowiedzialną samicą, która zechciała z nim spółkować. I tak samo jak on – bez zabezpieczeń. Kto tu jest bardziej winny i mniej odpowiedzialny? Córki są tak samo źle wychowywane. Obserwują co robią ich matki, a później w swoim życiu powielają te same błędy. Albo chcą czegoś zupełnie innego, ale oszukiwane przez własne matki jakie to one nie były, mają fałszywe przeświadczenie, że zachowują się inaczej. Że utrzymają swoje związki nie naśladując własnych rodziców, których związek często był już tylko fasadą.

   Niedługo ten kraj zacznie się dusić z braku ludzi zdolnych i chętnych do pracy. Możecie za to podziękować samym sobie, waszym matkom i nie bez powodu nieobecnym ojcom. Nie trzeba być prorokiem, żeby dostrzec już dzisiaj zjawiska, które będą masowe za dwadzieścia lat. Nikt nigdy w historii nie przyczynił się tak masowo do niszczenia rodzin niż bezmyślne kobiety mające w dłoniach tak potężną broń jak pigułka antykoncepcyjna i kobiece sądy rodzinne złożone z imbecyli w togach nie potrafiących przewidzieć oczywistych i globalnych skutków swoich działań.

   Z drugiej strony na Ziemi stuknęło już 8 mld ludzi i mnożąca się bez opamiętania ludzka szarańcza wyniszcza właśnie ostatnie rezerwaty życia. Asteroida, która prędzej czy później trafi w tę planetę będzie realnie wybawieniem dla życia na tej planecie. Również dla tej części ludzi, którzy przetrwają i może wreszcie nauczą się, że trzeba doceniać to co się ma i nie być chciwymi.
   Chcesz mieć prawo do godnego życia? To nie niszcz innego.

   • Kasia

    Nin, polskie prawo jest tak chore, że pewnie nie masz prawa do życia. Ja po 10latach od rozwodu zaczęłam układać coś na nowo. W tej chwili jestem w ciąży z nowym partnerem. Niedawno odbyła się sprawa w sądzie o nieplacenie przez byłego męża alimentów. I wiesz co jest chore, że sędzia mi zarzucił, że mam nowego partnera to może mi pomóc, a były mąż, założył nowa rodzinkę, ma z tego związku 2 kolejnych dzieci więc go nie stać na alimenty.. Bo on biedny, bo pracuje dorywczo za 1000zl ? gdzie w czasach 2009,gdy byliśmy jeszcze małżeństwem, prowadził dobrze prosperujaca działalność budowlana(która po rozwodzie zawiesił) , a zarobki osiągał ok 15tys w 2/3tygodnie. Od czasu rozwodu tj 2009roku biedaczek pracuje dorywczo i ciągle twierdzi że on 1000zl zarabia.

 12. Panowie i Panie,
  skupmy się w komentarzach na meritum, czyli kwestiach finansowo-prawnych związanych z alimentami. Apeluję o kulturę i wzajemny szacunek.

 13. Malwina

  Komornik od 3lat. Ojciec pracujący za granicą. Złożyłam pismo do prokuratury-umorzenie sprawy. Ojciec zeznał że pracuje dorywczo i zarabia 1500zl. Odwołalam się do sądu-kolejne umorzenie sprawy. Alimenty z funduszu niemożliwe gdyż przekracza mi dochód(zarabiam najniższa krajowa). Dziecka nie widział od 3lat.zero zainterowania. Ja rozkładam ręce z bezradności i jakiejkolwiek pomocy a on się śmieje. Polskie prawo?

 14. Sisi

  Ja ,już nie wierzę w nic .Radośnie alimenty na syna mam przyznane od 2001 roku kiedy to syn się urodził(dodam ,że jego ojciec ,a wtedy mój mąż odszedl gdy bylam w 8 mies.ciazy).
  Od samego początku nie płacił zarządzanych mu alimentów, czyli do 4 roku zycia syna nie miałam nic oprócz wtedy 64zl zaś.rodz.
  W 2005 roku wszedł w życie fundusz i tak też zaczęłam pobierać alimenty z funduszu,na początku byli to 200zl w 2008r.sad podwyższył do 500zl.
  Fundusz wyplacal mi alimenty do lutego 2018 roku,gdyż w tym momencie przekroczyła próg dochodowy725zl.Przez cały ten czas gdy fundusz wyplacal mi alimenty ,dłużników rósł dług i urósł do prawie 50tys.zl.W momencie kiedy zabrano mi fundusz komornik powiedział , że siedzi na wypłacie dłużników i ,że teraz mogą mi wypłacać bieżące alimenty i powoli spłacać kwotę która Jarosław przez lata kiedy nie miałam nic.No i tak było co miesiąc komornik przesyłką mi pieniądze.Nie trwało to długo bo 3 mies.Dluznik zrezygnował z pracy legalnej.od mies lipca 2018 nie mam nic.Moj dochód to moje wynagrodzenie za moja pracę. Złożyłam wniosek do prokuratury o ściganie.Nic mu nie zrobią, pracuje na czarno ,jest zarejestrowany w urzędzie pracy, bo niby szuka pracy,a jak uznaje to utrzymuje to komunikat,on nie ma nic …Nic
  Style ludzi wie ,że pracuje ,jako kierowca i przewozi ludzi do kraju UE ,bez umowy.Zadna instytucja nic z tym nic nie zrobi ,bo się tym nie interesują (PIP,SKARBOWKA,PROKURATURA,PREZYDENT MIASTA,) Nikt nie jest w stanie mi pomóc.
  Ja już w nic nie wierzę, tyle lat wygrałam to i wytrwać jeszcze te koła lat dopóki syn będzie się uczył i będzie na moim utrzymaniu,skromnym ,ale będzie miał co jeść.
  Żyjemy w chorym kraju.

  • Kasia

   Może gdyby w mediach takie sytuacje zaczęło się naglasniac, to w końcu to polskie popieprzone prawo by się zmieniło na korzyść dzieci a nie tych dawców spe*my, bo ojcami nazywac się ich nie powinno.

   • Ninjahouse

    Sperma, to nie wulgaryzm.
    A co powiedzieć o dawczyniach komórek jajowych nazywanych eufemistycznie matkami? Każda polska dwudziestolatka radośnie informuje, że chce mieć w życiu dzieci. No właśnie. A edukacja seksualna była? Że dzieci to też koszty, że wychowywanie, to ciężka i trudna praca, do której trzeba mieć predyspozycje, która w pojedynkę jest często katorgą, a nie tylko samą przyjemnością emocjonalną wynikającą z „posiadania dziecka”. Za swoje zepsute niepełne rodziny należy podziękować „suwerenowi” i swoim głupim rodzicom nieedukujących dzieci, którzy nie nauczyli córek i synów jak naprawdę wygląda życie.

    Można na przykład zrobić tak jak moja była głupia i chciwa żona. Odebrać mężowi z dnia na dzień kontakty z dziećmi na kilka lat bo za mało zarabiałem po utracie pracy, a potem przekonać się jak wygląda samotne wychowywanie… Skapitulować i po dwóch latach popełnić samobójstwo porzucając dzieci na pastwę losu. To też rozwiązanie. Niech więc państwo też sobie popłaci za brak edukacji swoich obywatelek i obywateli. Czyli wszyscy.

 15. Andzia

  To teraz z innej perspektywy.Mój mąż płaci alimenty 500zł .Jego „była” dała sprawę do komornika,komornik ściąga z pensji 1100zł. A po mimo to,komornik wystawia rok w rok zaświadczenie „byłej”,że mój mąż jest nie wypłacalny i „była” bierze z funduszu! Owszem jest trochę zaległości,ale dlaczego przy kwocie 500zł alimenty,reszta nie może iść na zaległość do funduszu. Jak to jest? Czy to zgodne z prawem? No a potem statystyki o niewypłacalnych tatusiach rosną!

 16. Damian

  Moja byla partnerka nie placi na dziecko juz od 5 lat i gdyby to facet nie płacił to odrazu by go zamknęli A kobieta chodzi bezkarnie i nic i nikt z tym nic nie robi A na alimenty z funduszu nie ma co liczyć bo mi dochód o 100 zł przekroczył chore prawo i chore państwo

 17. Kamkaz

  Mieszkam w UK na adresie z takim jednym pacanem co ma dzieci, ale płacić nie płaci. Chętnie bym go zgłosiła bo to oburzające, że na dzuecko nie ma ale na trawkę i piwko owszem. Tylko jak to zrobić?

 18. Kamkaz

  Dodam, ze w naszym kraju i tak jest dobrze. W UK jak delikwent nie ma stałej pracy to możesz otrzymać 5 funtów na tydzień na dziecko. Alimenty nie są tu tak poważnie traktowane jeśli dodasz do tego child benefit 20,76£ na tydzień to się robi szał, nic tylko brać garściami. Drogie Panie nie marudzcie na 500 pln na dziecko bo tu w UK mogłybyście dostać nic lub 5 na otarcie łez. Akurat na pampersy małe starczy.

 19. Efv

  Kiedy przeczytałam, jak sędziowie wymyślają sobie kwoty alimentów z księżyca, a nie na podstawie możliwości finansowych człowieka, to nie dziwię się, że wiele osób ich nie płaci. Jak może sędzia wymyślać, że ktoś w swojej branży powinien zarabiać wymyśloną przez niego kwotę, na podstawie jakiejś średniej krajowej?? Ktoś ma żądać od pracodawcy wysokich zarobków, bo tak mu się należy? Sędziowie to chora „elyta”, banda zarozumiałychglu poli i należy rozgonoć ich jak najszybciej.

 20. Ilona

  Hahaha , przede wszystkim powinno zmienić się prawo ponieważ ojciec mojego dziecka nie płacił przez dwa lata , po sprawie dostał orzeczenie alimentów 600 zł , płaci nie regularnie i dziś stwierdził ” to wnosi do funduszu , przynajmniej będę mniej o 100 zł płacił ” :)

 21. Kasia

  Andzia, pieniądze które komornik ściąga z twojego faceta idą na rzecz długu alimentacyjnego, matka dziecka/dzieci ich nie otrzymuje. Sama przyznałaś że ma zaległości, więc w pierwszej kolejności idą te pieniądze na dług,przy czym fundusz nadal wypłaca bieżące alimenty. Dopóki cały dług (zaległy) nie zostanie spłacony komornik będzie wystawiał dokument, że jest niewypłacalny.

  • Andzia

   Kasia,no proszę Cię,po 200 zł miesięcznie do funduszu? A co z resztą pieniędzy? Dług cały czas rośnie ! Bo odsetki. A według prostej matematyki powinien maleć.Na pytanie Pani Komorni dlaczego tak, a nie inaczej ? Dlaczego nie może być 500 zł na alimenty bieżące,500 zł zaległe i jeszcze zostaje na koszta,może i na odsetki.To powiedziała, że Ona tez ponosi swoje koszta ! Masakra.

 22. Kasia

  Ilona, głupich nie sieją, sami się rodzą. Twój były nie zdaje sobie chyba sprawy z tego, że owszem, fundusz alimentacyjny wypłaci ci tylko 500zl, ale jemu dług będzie rósł od kwoty 600zl. Dojdą do tego koszty postępowania komorniczego oraz odsetki, lubi sobie życie utrudniać chłopak.
  Mój były jest lepszy, od 11lat nie płaci na dzieci, nawet kontaktu z nimi nie utrzymuje,a założył dzieciom sprawę o obniżenie alimentow, jego argument:” bo go nie stać na płacenie, bo on ma nowa rodzinę i urodziło mu się drugie dziecko z nowego związku, a on i jego żona nie pracują, ale jak podejmą pracę to muszą zapłacić za żłobek i starsze dziecko idzie do szkoły, więc wydatki przekroczą jego mozliwosci”.

 23. Załamana

  U mnie mija prawie 5lat od rozstania na początku dostałam z miesięcy i zaprzestał płacić, byl komornik, policja prokuratura ale to nic nie dalo dla dziecka tylko na skarb państwa co raz kare płacił nie dziecku . wycofałam po 1.5toku od komornicka bo i tak nic to nam nie dalo ,płacił 10 miesięcy a teraz od 8 miesięcy zosławnła się koronawirusa ale na utrzymywanie o 13 lat młodszej partnerki ma i na siedzenie po pol roku w Tajlandii. Nie płaci, nie kupuje dziecku nic ,wszystko na mojej głowie a ja straciłem prace i nie mamy środków do życia, dziecko niema książek do szkoky, opłaty nie zrobione. Ja nie dawno przechodziłam leczenie onkologiczne a teraz skończy się ze na ulicy wylądujujemy

  • Ninjahouse

   Dlaczego tak źle wybrałaś sobie męża? A może jaką żoną byłaś dla niego? Sam Tobie dziecko zrobił? Nie znałaś go z tego wynika. Co się więc dziwić, że ty i dziecko ponosicie skutki głównie Twojej złej decyzji? Trzeba było wybrać człowieka o mniejszych wymaganiach lub bardziej pasującego pod każdym względem.
   Tak, to cyniczne, ale rasa homo sapiens to tylko zwierzęta z większym mózgiem. Często głupio wykorzystywanym. Zarówno mężczyźni jak i kobiety. Koszty wszystkiego co się nie udaje ponoszą zawsze najsłabsi. I zawsze tak będzie. Nikt jeszcze nie wymyślił skutecznie działającej sprawiedliwości. Poza tym co to jest sprawiedliwość..?
   Skoro jest teraz takie prawo jakie jest, to zgłoś go jako przestępcę alimentacyjnego. Prokuratura i Policja będzie go ścigać, ale w Polsce zapewne już się nie pojawi, skoro ma możliwość życia w innym kraju. Jeżeli wiesz, że jest właścicielem jakiejkolwiek nieruchomości czy samochodu, to zgłoś to komornikowi.
   Natomiast co do Twojej sytuacji, to oprócz iść do urzędu pracy i lekarza onkologa idź też do lekarza psychiatry, że nie możesz przez to wszystko spać i jesteś w ciągłej depresji. Bo właściwie to prawda. Lekarz da Ci papiery i może komisja orzeknie Cię jako niepełnosprawną chociaż na rok lub dwa. Gdy tak się stanie idź z orzeczeniem do mopsu, a potem szukaj pracy w zakładzie pracy chronionej. Razem możecie dostać jakieś 1200 zł na rękę i czasem można z tego przeczekać najgorszy okres, a potem znaleźć pracę, która da przynajmniej minimalną plus coś z mopsu na dziecko. Podobnie z dodatkiem mieszkaniowym z mopsu jeżeli nie masz żadnej możliwości zapłacić czynszu i opłat za mieszkanie, a mieszkasz w czymś małym.

 24. Agata

  W październiku 2017 roku sąd przyznał mi alimenty na syna. Od tamtej pory różnie to było, raz były mąż płacił, a raz nie. Od roku pracuje i płaci co miesiąc zasadzoną kwotę, ale zaległych alimentów już nie. Czy mogę założyć sprawę u komornika o zaległe alimenty np. z 2016, 2017 czy 2018 kiedy w ogóle ich nie płacił? Uzbierało się tego 30 tyś.

 25. Agata

  W październiku 2013 roku sąd przyznał mi alimenty na syna. Od tamtej pory różnie to było, raz były mąż płacił, a raz nie. Od roku pracuje i płaci co miesiąc zasadzoną kwotę, ale zaległych alimentów już nie. Czy mogę założyć sprawę u komornika o zaległe alimenty np. z 2016, 2017 czy 2018 kiedy w ogóle ich nie płacił? Uzbierało się tego 30 tyś.

 26. Ja90

  Ja się niedawno dowiedziałam ,że mi i bratu naleza się pieniądze z funduszu,jesteśmy juz dawno pelnoletni.Sciagaja pieniądze od ojca ale niestety nie dostawaliśmy ich ponieważ przez trudne sytuacje nie mieliśmy nawet stałego adresu..teraz okazało się że zaczniemy otrzymywać te pieniądze bo skontaktowała się z tym komornikiem.Ale czy będą to tez zalegle kwoty wstecz,czy dostaniemy tylko od momentu złożenia pisma z aktualnym adresem?

 27. Marius

  Moja była żona też nie płaci alimentów i żadne służby nic z tym nie robią. Specjalnie pracuje na czarno, żeby się uchylać

 28. Radek

  Nie jest to takie trudne z uzyskaniem alimentów, moja żona też nie płaciła alimentów, ciągle pracowała na czarno i udawała że jest goła i wesoła, a teraz płaci i w dodatku zawsze na czas. Na takie osoby są sposoby, tylko w internecie nikt tego nie napisze. Jak ktoś miałby taki problem to dajcie znać na maila: radek.bagniewski101 @ o2 . pl. może coś podpowiem. Pozdrawiam i głowy do góry :)

 29. Daniel

  Witam.
  Co ma zrobić taki dłużnik który chciałby uczciwie spłacic swoje zadłużenie ,lecz nie może gdyż płacąc przez 17lat
  z 80 000 zrobiło sie 190000.

 30. Lisiczka007

  A może ktoś wie co mogę zrobić jeśli ojciec od 2,5 toku-3 lat płaci ,ale nie całość zasądzoną przez Sąd.Powinien płacić 1600 zł ,a płaci 75 % kwoty,bo samowolnie sobie obniżył.Tłumaczył,z
  że spodziewa sie dziecka,którego zresztą nie ma do dnia dzisiejszego.Chciałam zaznaczyć,że mieszka w Irlsndii,a ja w Pl
  Gdzie najlepiej to zglosić?Dzieki za wszelkie info:)

 31. Ela

  Najczęściej wygląda to tak, że ojciec dziecka ma w nosie i zajmowanie się dzieckiem a tym bardziej utrzymywaniem go. Wyprowadza się i zostawia matkę z dzieckiem no przecież to ona chciała mieć dziecko. A wczesniej poznęca się psychicznie i fizycznie bo niema na kim wyżyc się. Nie żadko jest to zarówno na niej jak i na dziecku[ciach]. Później on zgrywa pokrzywdzonego i nawet niechce zapłacić choć części na utrzymanie swojego wlasnego dziecka. A jak kobieta ma dość zażynania się żeby dziecko było zadbane i miało co zjeść i odpuszcza to jej zabierają dziecko[ci].
  Znam wiele takich rodzin. Biedne Państwo i biedni rodzice co robią piekło dzieciom ktore sami chcą bo kto bedzie w przyszłości robił na ich emerytury i kto bedzie się biednymi staruszkami zajmował jak już sami nie dadzą sobie rady tyłka podetrzeć. Polski Mops dopilnuje żeby te skrzywdzone dzieci miały zajmować się tymi znienawidzonymi przez lata, którzy dawali tylko powody do cierpienia.

 32. orrr

  nie powinno się nikogo tak upodlać. mężczyzn nie opwinno się na siłę i batem więzienia i całoyciowego zadłużenia zmuzać do niewonictwa i płacenia. zruszyć w ogóle obowiązek alimentacyjny , jeśli kobieta nie umie sobie poradzić sama z wychowniem dziecka lub mężczyzna nie zobowiązał się na piśmie że będzie na nie płaciłł to nie wolno egzekwować. Nastawianie bezkarnee tyłka przezz kobiety w celu rozrodczym powinno być zakazane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Obowiązuje regulamin komentarzy. Wymagane pola są oznaczone *