Wanna czy prysznic? Co będzie tańsze i bardziej oszczędne? Liczymy!

Klasyczny dylemat oszczędnego człowieka: Wanna czy prysznic? Liczymy! Sprawdzam koszty i zużycie wody, przepływ wody w prysznicu i litraż wanny. Co okaże się lepsze, tańsze i bardziej oszczędne?

Fot. by Pixabay

Wanna czy prysznic, prysznic czy wanna? O gustach się nie dyskutuje i każdy ma prawo mieć własne preferencje. Liczby są jednak bezwzględne i przy ich pomocy można dość łatwo wskazać, które z tych rozwiązań bardziej się opłaca. Ponieważ koszty wody już są wysokie i będą dalej rosnąć, zasadne jest poszukanie oszczędności na tak prozaicznej czynności, jak mycie się. Dla większości z Was jest pewnie oczywiste, że prysznic wychodzi taniej niż wanna. Pytanie brzmi więc: jak duże są to różnice? Policzyłem!

Skąd wziąłem dane do artykułu?

Przede wszystkim z własnego doświadczenia (o tym w dalszej części wpisu). W moim mieście płacę za zimną wodę i ścieki – zaokrąglając – 11 zł/metr sześcienny. Koszt podgrzania 1 m3 wody to w moim przypadku ok. 18 zł i tą wartością posługuję się też przy obliczeniach. Każdy z Was może podstawić tutaj swoje dane.

Jaki jest koszt kąpieli w wannie?

Sam nie mam wanny, ale z przeprowadzonej wśród znajomych ankiety wiem, że największą popularnością cieszą się modele w standardowym wymiarze 140×70 cm. Taka wanna mieści przeciętnie 150 litrów wody (do przelewu).

Znajomi podzielili się ze mną nie tylko informacją na temat wymiarów swoich wanien, ale także – jakkolwiek dziwnie to nie zabrzmi – metod brania kąpieli. Co się okazało? Nikt nie pozwala sobie na wypełnianie całej wanny. Zdecydowana większość „ankietowanych” stwierdziła, że napełnia wannę do połowy, co wystarczy, aby wziąć komfortową kąpiel. Do tego trzeba jeszcze doliczyć wodę potrzebną do opłukania ciała z piany oraz włosów z szamponu.

Założyłem więc, że przeciętna osoba kąpiąca się w wannie zużywa w tym celu około 100 litrów wody. Największym problemem przy wykonywaniu obliczeń jest określenie, jaki udział stanowi woda ciepła, a jaki zimna. Standardowo przyjmuje się, że jest to stosunek 70/30, czyli na każde 10 litrów wody 7 litrów to woda podgrzana. Tak duża dysproporcja wynika z faktu, że ludzkie ciało zanurzone w stojącej wodzie inaczej odbiera jej temperaturę, przez co aby odczuć wysoki komfort termiczny, woda musi być naprawdę ciepła.

No to liczymy:

 • 30 litrów zimnej wody x 0,011 zł = 0,33 zł
 • 70 litrów ciepłej wody x 0,018 zł + 70 x 0,011 zł = 2,03 zł

Czyli jedna kąpiel w wannie kosztuje przeciętnie 2,36 zł.

Jaki jest koszt kąpieli pod prysznicem?

Jak policzyć zużycie wody pod prysznicem? Najprostszą metodą będzie sprawdzenie przepływu wody przez słuchawkę prysznicową. Sam korzystam z modelu, który – według zapewnień producenta – generuje przepływ na poziomie 8 litrów wody na minutę. To stosunkowo niewiele, co jest zasługą perlatora (sitko napowietrzające, a więc „spieniające” wodę – wydaje się, że płynie jej znacznie więcej).

Ranking najlepszych: Lipiec 2024

Najlepsze lokaty, konta i oferty - lipiec 2024

Na rynku można już jednak znaleźć wysokiej jakości słuchawki prysznicowe i deszczownice, w których przepływ wody nie przekracza 6 litrów na minutę. Do naszych obliczeń użyjmy więc uśrednionej wartości 7 litrów na minutę.

Trafiłem w internetach na informację, że naukowcy z Amerykańskiej Akademii Dermatologii wyliczyli dokładną długość tzw. zdrowej kąpieli pod prysznicem. Ich zdaniem powinna ona trwać 3 minuty, co jednak wydaje mi się absurdalne. Sprawdziłem więc na sobie. Stoper włączony, kąpiel rozpoczęta, „full wypas” z myciem włosów. Wynik? 8 minut.

Teraz wystarczy wykonać proste obliczenia i wychodzi, że taka standardowa kąpiel pod prysznicem wymaga zużycia 56 litrów wody. Co ważne, pod prysznicem odczuwamy nieco inny komfort termiczny, a więc spokojnie można przyjąć, że zużywamy po równo wody ciepłej i zimnej.

Ile zatem kosztuje kąpiel pod prysznicem?

 • 28 litrów zimnej wody x 0,011 zł = 0,31 zł
 • 28 litrów ciepłej wody x 0,018 zł + 28 x 0,011 zł = 0,81 zł

Sumarycznie jedna kąpiel pod prysznicem kosztuje mnie więc około 1,12 zł. Ale uwaga! Ta cena może znacznie wzrosnąć, jeśli pozwolimy sobie na dłuższą wizytę pod prysznicem. Wystarczy 15 minutowy relaks, by ostatecznie zapłacić za to prawie tyle samo, ile za kąpiel w wannie.

Ile zaoszczędzisz zamieniając wannę na prysznic?

Wyliczenie tego nie jest trudne. Zakładając, że kąpiemy się codziennie, to miesięczny koszt dbania o higienę pod prysznicem wyniesie około 34 złote (dla jednej osoby), a roczny około 408 złotych.

W przypadku wanny te wartości będą znacznie wyższe, bo miesięczny koszt wynosi 71 złotych, a roczny 850 złotych. Jest zatem dwukrotnie drożej.

Znajdź najlepsze oprocentowanie:


Różnica w koszcie korzystania z wanny zamiast prysznica będzie tym większa, im więcej osób liczy gospodarstwo domowe. Przy standardowej, czteroosobowej rodzinie, mówimy już o oszczędności rzędu prawie 1800 złotych na korzyść prysznica, co jest kwotą trudną do zbagatelizowania.

No dobrze, ale co w sytuacji, gdy w łazience jest już wanna? Czy opłaci się wymienić ją na prysznic? Bez wątpienia tak. Koszt dobrej, markowej kabiny to od 1500 do 2000 złotych, a więc taki zakup może się zwrócić już po roku. Zwłaszcza, jeśli montaż kabiny i delikatny lifting łazienki (uzupełnienie płytek po usuniętej wannie) przeprowadzimy we własnym zakresie. Gra jest zatem warta świeczki.

Wanna czy prysznic: Teoria a praktyka

Doskonale wiem, że podobne artykuły krążą już od dawna po wielu blogach i portalach finansowych. Co ciekawe, każdemu autorowi wychodzą zupełnie inne wartości. Wynika to przede wszystkim z różnic w cenie wody i jej podgrzania. Wniosek jednak jest zawsze taki sam: prysznic to o wiele tańsza opcja niż wanna, pod warunkiem, że nie spędzamy pod nim 15 czy 20 minut.

Zachęcam każdą i każdego z Was do indywidualnego policzenia faktycznej opłacalności wymiany wanny na prysznic. Temu też ma służyć ten artykuł. Jeśli natomiast z jakichś powodów nie chcecie lub nie możecie przeprowadzić remontu łazienki, to przypominam, że na rynku są dostępne całkiem fajne szklane parawany montowane na wannę. W ostateczności w grę wchodzi też klasyczna zasłonka. Kwestia gustu i dostępnego budżetu.

Korzystacie z wanny czy z prysznica? Przy wyborze kierowaliście się wygodą, ekonomią czy jeszcze czymś innym? A może nie zwracacie uwagi na koszty kąpieli? Zachęcam do zostawiania komentarzy!

33 komentarzy

 1. Daniel

  Proszę o uszczegółowienie informacji odnośnie kosztów ciepłej wody. Czy 18 zł to koszt podgrzania, tak jak podane jest na początku artykułu, czy 18 zł to koszt wody wraz z podgrzaniem, jak to wynika z późniejszych wyliczeń.
  Pozdrawiam

 2. Marta

  Dzień dobry! Przyznam, że przejrzałam artykuł dość pobieżnie, nie wnikam w wyliczenia – wierzę, że prysznic jest oszczędniejszą formą mycia niż kąpiel w wannie. Niemniej jednak osobiście odwodzę ludzi od instalowania kabin prysznicowych, jestem zwolenniczką wanien i nie ma to nic wspólnego z kąpielami. Wanna nie wyklucza możliwości wzięcia prysznica (tylko z takiej opcji korzystam), a daje jeszcze inne udogodnienie. Od lat obserwuję u moich znajomych rzecz dla mnie wręcz nie do zaakceptowania: zastawianie, umówmy się, ciasnych mieszkań suszarkami z praniem. Nie, nie jedną – rodzina składająca się z dwóch dorosłych i co najmniej jednego dziecka, to niestety często aż dwie suszarki na samym środku mieszkania. Ludzie, skąd to szaleństwo? W łazienkach instaluje się brodziki, często po to aby mieć w łazience więcej miejsca (jakby tam miał ktoś tańczyć), a w pokoju dziennym nie ma gdzie nogi postawić, bo suszy się pranie. Wanna daje możliwość zawieszenia nad nią porządnej suszarki z sześcioma długimi prętami. Nikomu nie wala się pranie po pokojach i nie ma obciachu jak ktoś znajomy wpadnie, że musi oglądać moje gacie ;) Czasem też trzeba uprać coś, czego nie można wirować, a wówczas z takiej tkaniny ciurkiem cieknie woda. Nie sądzę, aby ktokolwiek chciał mieć rwący potok na tak trudno wybranych i pewnie nietanich panelach w salonie. Wszystkim niezdecydowanym i rozważającym ten jakże powszechny problem proponuję bardziej wieloaspektowe rozważania, żeby potem nie pluć sobie w brodę. Pozdrawiam :)

  • OszczędnyIWesoły

   Jeśli w łazience jest miejsce zarówno na wannę i na prysznic, to jeśli zamienisz wannę na prysznic, to i tak masz miejsce na pranie ;) Poza tym podwieszana suszarka sama w sobie to wstyd w dzisiejszych czasach :D
   Pozdrawiam serdecznie ;)

   • Damian1933

    Widać że autor tekstu nie zna się na obliczeniach. W moim domu wszyscy korzystamy z prysznica i włączamy do pierwszy raz do namoczenia i drugi raz do opłukania. Mam zamontowane liczydło zużycia wody pod prysznicem ( kupiłem jako ciekawy bajer) i ja osobiście zużywam 8 – 12 litrów wody pod prysznicem. Rekordzista moja żona średnio 23-25 litrów .

  • wodnik

   I tu sie z Pania zgodze,ja mam wanne i prysznic,kedy moja nastoletnia corka bierze kapiel pod prysznicem to az plakac mi sie chce,bo zanim sie wydepiluje ,zanim dlugie wlosy do pasa umyje to przez ten prysznic przelatuja hektolitry a nie litry wody.Kiedys zrobilam test i kazalam jej wziac prysznic w wannie poniewaz tez jest taka mozliwosc i zatkac wanne korkiem,to niestety wyszlo na to ze wanna o maly wlos by przebrala.Natomiast ja uwielbiam kapac sie w wannie,ale wode po kapieli czesto jeszcze uzywam np.do umycia plytek na tarasie czy czegos w ogrodzie co niestety kapiel pod prysznicem uniemozliwia mi to.

 3. EG

  PRYSZNIC !!!!! jest oszczędniejszy i bardziej higieniczny ! oszczędniejszy ponieważ możesz regulować ilość wody i nie kąpiesz się w brudzie !

 4. Mateusz

  100 litrów do wanny to trochę przesada, spokojnie można umyć się w 1/4 140 litrowej wanny wanny i nie marnować wody. Prysznic i tak lepszy i oszczednieszy

 5. Ewelina

  Eee tam, można być czystym, za jeszcze mniejsze pieniądze. odkręcasz wodę, spłukujesz ciało, zakręcasz wodę. Mydlisz się, po czym odkręcasz wodę i spłukujesz. Brudna nie chodzę, nie śmierdzę i myję się tak co najmniej od 15 lat. Podobny sposób z myciem włosów. Jak je myję szamponem, woda mi bezsensownie nie spływa do kanalizacji… W ten sposób jestem się w stanie umyć na oko w 10 litrach. Podobnie faceci mogą się golić. Jak machacie maszynkami po twarzy, to należałoby zakręcić wodę, a nie jak co poniektórzy, pozwalają jej tak o spływać, bo przecież muszą w czymś maszynkę wypłukać… Wiem, że mnóstwo osób nie uznaje takich metod, nawet mój małżonek, ale ja wiem, że nic tak nie uczy oszczędzania wody, jak posiadanie szamba (bezodpływowego zbiornika na ścieki). 15 lat mieszkałam w mieście, w bloku podłączonym do kanalizacji, potem przeprowadziłam się na wieś, gdzie kanalizacji nie było. Trzeba było wziąć się w garść. I to nie o samo oszczędzanie wody chodziło, tylko o to, żeby się nie przepełniło szambo, a potem nie wywaliło ścieków w domu… Teraz znów mieszkam w mieście, kanalizację mam, ale przyzwyczajenia zostały i tak mam zużycie wody na poziomie zimna 4m3/miesiąc, ciepła 3m3/miesiąc. Byłoby jeszcze mniej, gdyby mój mąż nauczył się oszczędzać…

  • valery

   Podziwiam – ja leję wodę po prysznicem cały czas, bo inaczej jest mi po prostu zimno :) Ale na pewno zakręcanie wody jest bardziej ekonomicznie i powinno się tak robić. Mam 2 łazienki i w każdej prysznic, bez wanny – to świadomy wybór, bo wcześniej wanna przydawała nam się wyłącznie do namaczania prania (ok. 1 raz w roku). Choć przyznam, że w wannie wygodniej myje się małe dzieci -> mniej chlapania i bałaganu :)

   • Ewelina

    Ja mam wannę. Ja biorę prysznic, mój mąż kąpiel, ale widzę, że i tak jest oszczędny, bo leje jej dość mało, na pewno nie tyle, ile w artykule napisano. Póki co, mam na tyle małe dziecko, że kąpię je w wanience, więc nie wiem, jak to będzie w normalnej wannie. Ale jak dla mnie, to takim substytutem wanny i klasycznego brodzika, jest brodzik głęboki, taki ok. 30-40 cm głębokości. Miałam w poprzednim mieszkaniu i się sprawdził. Namaczałam pranie i nawet raz wzięłam mini kąpiel, ponieważ z powodu awarii mieliśmy tylko zimną wodę i grzałam w czajniku, więc najwygodniej było wziąć kąpiel, ze względu na temperaturę wody. Wydaje mi się, że przy kąpaniu małych dzieci, to też by się sprawdziło, bo zdecydowanie mniej wody by się do takiego brodzika nalewało, niż do wanny.

  • Zibi

   Z mojej strony uznanie Pani Ewelina, ja robię tak samo z małżonką i tak jak Pani napisała, na kąpiel zejdzie około 10 litrów. Oczy mam słuchawkę z perlatorem bo mogłoby być więcej ale w zupełności tyle wody wystarcza i to nie jest przesadna oszczędność jak mogłoby się wydawać komuś ;).

 6. Krakus

  odlatujesz z kwotami… 3 osobowa rodzina w Krakowie rachunki okolice 1000zl za wode rocznie: kapiel /prysznic w/g ochoty gotowanie pranie gary etc…

 7. Hanna

  Mili moi. Dla starszych ludzi wanna jest niewygodna i niebezpieczna , wchodzenie i wychodzenie z niej. A co do
  suszarki , moja koleżanka upolowała suszarkę pionową, która mieści się w kabinie prysznicowej. Ani jej nie widać i nic nie kapie na podłogę. W dzisiejszych czasach wszystko można dopasować do potrzeb.

  • Elvis

   Ja nie wyobrażam sobie wieszania ubrań do wyschnięcia w łazience, moja mama kiedyś wieszała, siostra też i zazwyczaj schły dłużej przy takiej wilgotności powietrza, bo raz podeschły, potem znów nabrały wilgoci… Mój mąż zawsze robi saunę, wszystko zaparowane. Nawet mokrych ręczników nie zostawiam w łazience, nie chcę żeby mi się „skisiły”. Nie jestem ignorantem i rozumiem, że gdzieś ubrania rozwieszać trzeba, gdy nie ma innych możliwości.

 8. Zaczynając czytać tekst oczywiście podejrzewałam jaki będzie wynik. A że jestem zwolenniczką kąpieli w wannie to z ciekawością przeczytałam ile to kosztuje. U mnie woda jeszcze droższa, więc koszt troszkę większy. Ale, znalazłam pewien plus…. Ja w wannie czytam ogromne ilości książek, więc trwa to baaardzo długo, bo nawet godzine…. Wyliczyłam że 1 minuta w wannie, przy twoich założeniach, kosztuje mnie niespełna 4 grosze, a prysznic mojego męża kosztuje 14 groszy :) A do tego ja dłużej korzystam z tej przyjemności ;)

 9. dert

  Mam opinię bardzo oszczędnego człowieka (wręcz sknery), ale nie wyobrażam sobie brania prysznica włączając i wyłączając wodę jak ktoś tu w komentarzach napisał (pachnie XIX wiekiem) oraz nie wyobrażam sobie brania prysznica zamiast kąpieli z powodu… oszczędności pieniędzy.

  Jeżeli ktoś musi oszczędzać na kąpieli i brać prysznic – to polecam mu się skupić na zwiększaniu swoich dochodów, a nie ciułaniu kolejnych groszy.

  Prysznic jest dobry jeśli ktoś go preferuje bardziej niż kąpiel w wannie lub też w powodu oszczędności, ale CZASU, nie pieniędzy.

  Sam nie potrafię się kąpać pod prysznicem w 5 czy 10 minut – więc zwykle wygrywa u mnie gorąca kąpiel w wannie :).

  • Grzegorz

   Też tak uważam, takie mocne oszczędzanie wody to przyszłość naszych wnuków, wtedy dopiero wystąpią olbrzymie niedobory czystej wody, a na razie możemy pozwolić sobie aby ją „marnować”.
   Fortuny to nie kosztuje , a jaka frajda zarówno dłuższy prysznic jak i wanna (lubię obie metody ablucji :). Oczywiście bardziej higieniczny jest prysznic, a nie kąpiel w wannie (czyli tak naprawdę taplanie się we własnych brudach) , alternatywą jest japońska kąpiel czyli dokładne umycie się przed zanurzaniem w wodzie (w basenie/w wannie).

  • ania

   Już bez przesady z tym XIX wiekiem :D Jak dla kogoś to jest męczące i wymuszone to co innego, a ja z kolei nawet nie wiedziałam, że można inaczej :D No bo po co ta woda ma się lać, jak jej nie używam i czy ona wam jakoś nie wiem, nie przeszkadza? :O

 10. Cebulok

  Mocno przesadziłeś z tą ilością wody w wannie – połowa wypełnienia wanny z człowiekiem w środku to jakieś 30 litrów wody.

 11. popi

  ciekawa jestem jak te wyliczenia mają sie do prysznica z deszczownicą o srednicy 30 cm i zuzyciu okolo 25-35 litrow na minute… juz mniej kolorowo. w ciagu 8 minut idzie 240 litrow wody srednio.

 12. Gość

  Można pod prysznicem wykąpać się w ciągu 10 min w weekend można sobie pozwolić na15 a jak chcecie wymoczyc nogi to tylko w misce

 13. bazant

  Mocno naciągane na tą wannę. Jak człowiek wejdzie do wanny to poziom wody się podnosi i wypełnienie do połowy z człowiekiem jest przy 30-40 litrach. Prysznice zazwyczaj walą ponad 10 l/min.

  • Michał

   Całkowita racja. Z tego co kojarzę wodę w wannie do kąpieli nalewam ok. 3-4 min co przy przepustowości 15l/min daje 45-60l max.

 14. Nin

  Dzisiaj nie jest problemem branie prysznica z zamkniętym obiegiem wody. Tyle, że co jakiś czas trzeba wymieniać filtry, które też kosztują. Przy zamkniętym obiegu można się skutecznie umyć w 6-15 litrach wody – podobnie jak naczynia w zmywarce. Jedynie do spłukania potrzeba niewielka ilość wody świeżej. Do podstawowego mycia wystarczy lekko ogrzana woda szara taka jaka spływa w kamperach do zbiornika. Do tego trzeba doliczyć troszkę prądu na działanie pompy i wszystko. Tendencje są jednak takie, że prądu będzie coraz więcej i będzie miał coraz niższy koszt (poza Polską), a słodkiej wody będzie coraz mniej i będzie coraz droższa (wszędzie w przyszłości).
  Najprostszy obieg zamknięty, to brodzik o głębokości ok. 10 cm z korkiem oraz zwykły turystyczny prysznic zasilany przez pompkę zasysającą wodę – również z tego brodzika do którego wpada. Wystarczy tylko napełnić go niewielką ilością ciepłej wody.

  • Krzysiek

   Zgadzam się co do kosztu wody, ale NIŻSZE koszty prądu? Rząd właśnie ogłosił, że jeszcze przez co najmniej 29 lat będziemy subsydiować nierentowne kopalnie węgla. Nasz węgiel jest za drogi, żeby go sprzedać za granicą, więc będziemy go spalać w Polsce. Wytwarzając prąd z węgla będziemy płacili coraz większe opłaty za wytwarzanie CO2. Wszystkie badania, które czytałem, wskazują że prąd będzie coraz droższy.

   • Bolek

    Zapomniałeś o jednej kwestii. Prąd możesz mieć „prawie” za darmo przy jednorazowym wydatku na fotowoltaikę. Wody wiecznie nie będziesz spuszczał do szamba a następnie jej ponownie pobierał w celu umycia się. Nawet odchodząc od inwestycji prąd będzie drożał, ale kiedyś przechodząc na inne zródła zacznie taniec lub się ustabilizuje. Woda magicznie sama z siebie się nie znajdzie. Zużywamy ją i w końcu jej braknie. Nie mówimy tu o naszej teraźniejszości a przyszłości.

 15. Ela

  Zwykle biorę prysznic – bo szybciej i lepiej budzi, a wanna tylko kiedy gwałtownie potrzebuję relaksu i mam czas. Obawiam się jednak, że moje koszty są wyższe, bo zanim „dojdzie” na ostatnie piętro ciepła woda – marnuje się wiele litrów. Trochę pewnie rekompensuje to zmywarka, ale i tak żal. A najbardziej złości mnie, bo widok z okna mam na wyskoki komin elektrociepłowni. Czy jakoś można przyspieszyć dopływ ciepłej wody?

 16. Paweł

  Ja pozwolę sobie spojrzeć na temat z innej strony.
  Do tej pory miałem kabinę prysznicową. Kąpiele u mnie trwały 15-30 min zawsze. Po prostu kocham prysznic i pod ciepłą wodą lejąca się z góry mogę stać godzinami. Efektem tego rok w rok dopłata 600zł.
  Po remoncie łazienki wspólnie zdecydowaliśmy się na wannę wolnostojącą. Powiem szczerze, że kąpiel (jeśli w ogóle znajdę czas przy dwójce dzieci) to jest tylko w niedzielę rano. Branie prysznica znowu, żeby niczego nie zachlapać (brak zasłonki itp.) do tego stopnia obrzydza ten proces, że po prostu odkręcam wodę, dam szampon na włosy, spłukam i dopiero wchodzę do wanny gdzie prysznic w pozycji siedzącej trwa może dwie minuty max.
  Podejrzewam, że gdybym dalej miał kabinę to spędziłbym w niej nadal tyle samo czasu ile spędzałem, a tak wanna jednak troszkę nas ogranicza (nalanie wody trwa, siedzenie w niej, opłukanie itp.) oczywiście znam osoby które co wieczór leja wody po rant – wtedy owszem, prysznic to rozsądniejsza opcja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Obowiązuje regulamin komentarzy. Wymagane pola są oznaczone *