Ile kosztują wysłanie dziecka na wakacje? Zależy gdzie, ale będzie drogo.

Fot. by condesign / pixabay

Wakacje za pasem. Planujemy urlopy i wolny czas, także dzieci. Uczniowie będa mieć aż dwa miesiące laby, więc coś w tym czasie muszą robić. Postanowiłem sprawdzić, ile kosztuje zorganizowanie im czasu wolnego. Oferta kolonii i obozów jest bardzo bogata, a wybór zależy nie tylko od upodobań dziecka, ale też od zasobności portfela rodzica.

Sprawdź organizatora

Zanim rodzice z dzieckiem wybiorą kolonie czy obóz, koniecznie trzeba sprawdzić organizatora wyjazdu. Należy uważać, żeby nie dać się oszukać i nie narobić sobie kłopotu, a dziecku – rozczarowania. Firma organizująca wypoczynek musi posiadać odpowiednie dokumenty:

 • koncesja – prywatna firma (np. biuro podróży) musi działać legalnie i być wpisana do rejestru organizatorów turystyki i pośredników turystycznych prowadzonego przez urzędy wojewódzkie. Czy biuro ma koncesję można sprawdzić w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych albo w Urzędzie Marszałkowskim.
 • pozwolenie z kuratorium oświaty – każdy organizator wypoczynku dla dzieci musi mieć pozwolenie na wypoczynek w danym miejscu i w konkretnym terminie. Czy tak jest można sprawdzić w kuratorium oświaty właściwym dla miejsca wypoczynku dziecka.

W przypadku biur podróży warto też sprawdzić, jaką mają gwarancję ubezpieczeniową, opinie na forach internetowych, czy ile lat działają w branży. Trzeba też dokładnie sprawdzić program – dobrze jeśli jest sprecyzowany, bo dzięki temu wiemy, za co płacimy i co dziecko będzie na takich koloniach robiło.

Z organizatorem wyjazdu trzeba podpisać umowę zawierającą m. in. dokładny plan podróży, liczbę noclegów, lokalizację, harmonogram zajęć, cenę z informacją, czy w jej skład wchodzi ubezpieczenie i zajęcia fakultatywne. Od organizatora powinniśmy otrzymać też kartę koloniją i regulamin imprezy.

Kolonie i obozy w Polsce

Jeśli już sprawdziliście organizatora, czas wybrać konkretny wyjazd. Najpopularniejsze są kolonie i obozy organizowane w Polsce – nad morzem, w górach czy na Mazurach. Od kilku lat bardzo popularne są wyjazdy specjalizowane, czyli np. obozy konne, tenisowe, komputerowe, plastyczne itp. Ich program dostosowany jest do zainteresowań dziecka. Takie wyjazdy są jednak droższe od tradycyjnego wypoczynku, międzyny innymi dlatego że każda firma musi wynająć instruktora, który będzie jednocześnie wychowawcą.

Ceny specjalistycznych kolonii czy obozów są zróżnicowane i zależą od miejsca, do którego dziecko pojedzie, rodzaju zakwaterowania, profilu czy liczby zajęć. Genralnie do tanich nie należą, bo cenę można spokojnie porównać do wyjazdu na zagraniczną wycieczkę. Zazwyczaj wahają się od 1100 do nawet 2000 zł za około 10 dni. Oto przykłady:

 • 1799 zł – obóz jeździecki na Mierzei Wiślanej dla dzieci w wieku 10-16 lat, 11 dni z pełnym wyżywieniem, jazdą konną i zajęciami w stadninie
 • 1899 zł – obóż jeździecki na Kaszubach dla dzieci w wieku 8-13 lat, 12 dni z pełnym wyżywieniem i szkoleniem jeździeckim
 • 1579 zł – kolonie językowe w Zakopanem dla dzieci w wieku 8-14 lat, 14 dni z pełnym wyżywieniem i 30 lekcjami językowymi
 • 1986 zł – obóz tenisowy w Pobierowie dla młodzieży w wieku 14-18 lat, 11 dni z pełnym wyżywieniem i 3-godzinnym treningiem dziennie

Za „zwykły” wyjazd z tradycyjnymi atrakcjami typu kąpiele w morzu, zwiedzanie okolicy i wieczorne dyskoteki, zapłacimy około 200-300 zł mniej. Jeszcze tańsze powinny być kolonie i obozy organizowane np. przez szkoły czy lokalne kluby sportowe.

Wypoczynek za granicą

Młodzi Polacy chętnie wypoczywają też za granicą. Najpopularniejsze kierunki to Czechy, Słowacja, Chorwacja, Bułgaria, Grecja czy Włochy. Ceny standardowych ofert obejmują zakwaterowanie i wyżywienie. Do tego doliczany jest transport – zazwyczaj autokarowy, choć w odleglejsze rejony – samolotowy. Różne atrakcje, kursy czy wycieczki fakultatywne często są dodatkowo płatne, o czym informacja powinna być zawarta w umowie. A oto przykładowe ceny wyjazdów zagranicznych:

Ranking najlepszych: Luty 2023

Najlepsze lokaty, konta i oferty - luty 2023

 • 1449 zł – kolonie rekreacyjne w Czechach dla dzieci w wieku 8-13 lat, 8 dni dni z pełnym wyżywieniem, zajęciami i wycieczkami
 • 1599 zł – obóz rekreacyjny w Bułgarii dla młodzieży w wieku 12-18 lat, 8 dni z pełnym wyżywieniem, zajęciami i wycieczkami
 • 1990 zł plus 100 funtów – obóz językowy w Londynie dla młodzieży w wieku 12-19 lat, 8 dni z zakwaterowaniem u brytyjskich rodzin, przejazdem autokarem i materiałami do nauki
 • 1749 zł (plus 50 zł ubezpiecznie i dopłaty do wyjazdu z konkretnego miasta ok. 150 zł) – obóz rekreacyjny we Włoszech dla młodzieży w wieku 15-19 lat, 8 dni z pełnym wyżywieniem, wycieczki fakultatywne płatne dodatkowo

Do kosztów wyjazdu trzeba też doliczyć kieszonkowe na dodatkowe jedzenie, wstępy i pamiątki.

Gdzie szukać darmowych zajęć?

W czasie wakacji warto też szukać innych, tańszych albo darmowych zajęć dla dzieci, wszak uczniowie mają aż 2 miesiące laby, więc jakoś ten czas trzeba im zorganizować. Młodzieżowe Domy Kultury i Pałace Młodzieży organizują półkolonie, które zazwyczaj mają fajny program, a nie kosztują aż tak wiele. Za tydzień pobytu dziecka z jedzeniem, opieką, wyjściami do kina czy na basen powinniśmy zapłacić około 200- 300 zł. Ceny różnią się oczywiście w zależności od regionu Polski i rodzaju oferowanych zajęć.

Może warto też odświeżyć kontakty z dawno niewidzianą rodziną mieszkającą na wsi (albo w mieście, jeśli sami mieszkamy na wsi)? Taki wyjazd w inne miejsce, to dla dzieci na pewno spora atrakcja. Pozostają też rodzinne ogródki działkowe, pobyt u dziadków, no i oczywiscie wyjazd z rodzicami – jeśli są na to pieniądze.

Warto również pamiętać, że część firm refunduje koszty kolonii czy obozów dla dzieci swoich pracowników. Dofinansowanie zależy najczęściej od dochodu i może wynosić 75 a nawet i 100%.

A Wy jak organizujecie czas swoim dzieciom? Jakie macie doświadczenia? Czekam na Wasze komentarze.

Znajdź najlepsze oprocentowanie:


4 komentarzy

 1. Są jeszcze półkolonie, tygodniowe ciekawe półkolonie np. piłkarskie czy z innymi atrakcjami kosztują ok. 300 – 400 zł. Zostawia się dziecko rano a odbiera popołudniem. Jeżeli dziecko jest za małe na samodzielny wyjazd to jedyne wyjście.

 2. Robert

  Hej!
  Ciekawą ofertą, ale od razu zastrzegam – nie dla wszystkich, są też obozy harcerskie/zuchowe. Ceny oraz czas na jaki dziecko wyjeżdża, zależne są od gromady/drużyny, która działa w okolicy. Jak na razie oscylują w okolicy 1100 zł za 2 tygodnie dla dzieci w wieku zuchowym oraz 1400 zł za 3 tygodnie dla starszych dzieci.
  Pierwszy wyjazd może być trochę bardziej kosztowny, bo trzeba kupić rzeczy które są potrzebne pod namiotem (chociażby śpiwór).

  Oczywiście zdaję sobie sprawę, że nie każdemu może pasować tematyka harcerska, ale dla wielu może stanowić ciekawą alternatywę :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *