Fot. © bzyxx - Fotolia.com

Konto oszczędnościowe – które wybrać?

Być może pamiętacie jeden z moich poprzednich artykułów na temat opłacalności zakładania lokat bankowych. Nic się do tej pory nie zmieniło – oprocentowanie takich produktów nadal jest dość niskie. Zaczynają jednak pojawiać się ciekawe możliwości dla osób lubiących odkładać trochę grosza. Sprawdziłem dla Was, czy warto zakładać konto oszczędnościowe, i które będzie obecnie najbardziej opłacalne. Zapraszam do lektury.

Konto oszczędnościowe – czy to się teraz opłaca?

Jesteście świadomymi czytelnikami mojego bloga, wiecie zatem, że każda forma odkładania pieniędzy jest dobra. Pomijam skarpetę, tapczan i świnkę-skarbonkę. Konto oszczędnościowe będzie bardzo dobrym wyborem dla kogoś, kto nie może sobie pozwolić na długotrwałe zamrożenie pieniędzy. Lokaty co prawda oferują zwykle nieco lepsze oprocentowanie, ale wymagają zainwestowania większej gotówki i zapomnienia o niej nawet na rok, dwa. Tutaj bardzo ciekawą alternatywą jest właśnie konto oszczędnościowe.

Sam takie posiadam już od wielu lat i bardzo sobie chwalę. Ustawiłem automat, który co miesiąc przelewa na konto określoną sumę. W ten sposób nie muszę pamiętać o oszczędzaniu – bank robi to za mnie. Konto oszczędnościowe jest również dla mnie „poduszką finansową”, z której mogę skorzystać w chwili potrzeby, trudnej sytuacji, czy po prostu – zachcianki.

Faktem jest jednak, że po ostatnich obniżkach stóp procentowych, atrakcyjność tego produktu jest dużo mniejsza. W skrajnych przypadkach (np. w moim banku), oprocentowanie spadło w okolice 2%. Zysk jest więc marny. Ale to zaczyna się zmieniać. Banki jakby obudziły się z zimowego snu i powoli kuszą klientów ciekawymi ofertami. Przeczytajcie, które z nich warto wziąć pod uwagę.

Które konto oszczędnościowe ma najwyższe oprocentowanie?

Na rynku można już spokojnie znaleźć kilka banków, które oferują oprocentowanie kont oszczędnościowych na poziomie co najmniej 3 procent. Tu kłaniają się promocje. Przygotowałem dla Was tabelkę, w której przedstawię najlepsze oferty z moim komentarzem:

BankOprocentowanieWarunki
Raiffeisen Polbank4,00%Jest to promocja, która obowiązuje do 30 kwietnia 2014. Podane oprocentowanie dotyczy nowych klientów, którzy trzymają na koncie do 20 tysięcy złotych. Powyżej tej kwoty oprocentowanie spada do 1,5%.
BGŻOptima3,50%Promocja trwa do 17 czerwca 2014. Tutaj oprocentowanie dotyczy kwot do 40 tysięcy złotych.
BNP Paribas3,50%Oprocentowanie obowiązuje dla kwoty do 50 tysięcy złotych, przez pierwsze trzy miesiące od otwarcia rachunku.
Millenium3,30%Oprocentowanie do kwoty 50 tysięcy złotych, przez pierwsze trzy miesiące. Bank wymaga, aby wpłacić nowe środki.

Jak widzicie, oprocentowanie tych czterech kont jest naprawdę niezłe i pozwala już coś zarobić. Trzeba tylko zwrócić uwagę, czy promocja nie jest jakoś ograniczona. Warto też przewidzieć, jakie środki będziemy trzymać na koncie. Jeśli trafi nam się spadek – w Raiffeisen Polbank dostaniemy po kieszeni.

Zawsze aktualne propozycje kont oszczędnościowych znajdziesz w TYM ZESTAWIENIU.

Czy warto korzystać z promocji na konto oszczędnościowe?

Banki, które wymieniłem w tabelce, mają obecnie najlepszą ofertę. Są to jednak dość solidnie obwarowane promocje. Jeśli więc nie zależy Wam na tak wysokim oprocentowaniu, bez problemu znajdziecie konto oszczędnościowe w wielu innych bankach, które „od ręki” dają około 3%. To i tak jest bardzo dobra oferta – zaryzykuję twierdzenie, że konkurencyjna w stosunku do lokaty.

Ranking najlepszych: Kwiecień 2018

Najlepsze lokaty, konta i oferty - kwiecień 2018

Biorąc pod uwagę założenie konta oszczędnościowego pamiętajcie, że nie jest to samodzielny produkt. Bank praktycznie zawsze będzie wymagał, abyśmy równocześnie założyli zwykły ROR. Wtedy koniecznie sprawdźcie, jakie są koszty prowadzenia tego rachunku. Po co nam atrakcyjne oprocentowanie konta oszczędnościowego, skoro większość odsetek wydamy na prowadzenie ROR-u?

Osobiście polecam Wam założenie konta oszczędnościowego. Oczywiście, nie ma się co łudzić, że początkowo świetne oprocentowanie zostanie utrzymane na wiele miesięcy. Banki z reguły szybko reagują na zmiany stóp procentowych i potrafią niemal z dnia na dzień obniżyć oprocentowanie. Ryzyko jest jednak bardzo małe, a w zamian macie zapewniony stały dostęp do swoich pieniędzy i możliwość wypłaty oszczędności w każdej chwili. Najczęściej pierwsza wypłata w miesiącu jest darmowa, a kolejna płatna – z reguły około 10 złotych.

Macie konto oszczędnościowe? Waszym zdaniem jest to dobre rozwiązanie, które mobilizuje do odkładania pieniędzy? Podzielcie się swoimi opiniami w komentarzach.

4 komentarzy

 1. wojtas

  Ja mam konto w BGŻ i uważam że to jest super sprawa. Oprocentowanie jak w lokacie a pieniądze dostępne są cały czas. Mam nadzieje że przedłużą tą promocję

  • Najlepsze są właśnie takie konta, gdzie kasa jest dostępna cały czas. Wiem, że nie są to najlepiej zainwestowane pieniądze bo sam inwestuje parę groszy w bloga i mam zysk nieporównywalny do tego jak bym wpłacił te pieniądze na konto oszczędnościowe.

   Ale to tylko moja opcja zarabiania, każdy może przecież znaleźć inną najlepszą dla siebie ;)

 2. oszczędny

  W tej chwili warto szukać promocji. Konta oszczędnościowe w wielu przypadkach po kilku miesiącach są po prostu nie opłacalne dlatego warto zamknąć taki produkt i skorzystać z jakiejś dobrej promocji

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *