Konto bankowe z tabletem? Najpierw dokładnie sprawdź warunki!

Fot. © evgenyatamanenko - Fotolia.com

Witaj! Stare polskie przysłowie głosi, że w życiu nie ma nic za darmo. Znam oczywiście bardziej brutalne wersje, ale dla naszych potrzeb ta podstawowa wystarczy. Mimo, że prawdopodobnie masz świadomość konieczności płacenia za wszystko, to i tak euforycznie reagujesz na słowo „Gratis”.

Banki (nie tylko) skrzętnie z tego korzystają i od dłuższego czasu zasypują nas promocjami w stylu „Tablet do konta”. Czy to się opłaca? Czy gadżety dokładane do rachunku rozliczeniowego rzeczywiście są darmowe? Przygotowałem dla Ciebie krótką analizę.

Jakie gadżety możesz dostać od banku?

Brutalna walka o klienta trwa w najlepsze i nic nie wskazuje na to, aby miała się skończyć. Dziś na mało kim robi wrażenie hasło „konto za zero”, bo stało się to tak sztampowe, że wręcz tego nie zauważamy. Dlatego banki sięgają coraz głębiej i oferują nam przeróżne „prezenty”, które mają nas skusić do skorzystania z ich oferty.

Oczywiście gadżet dostaniesz nie tylko za założenie konta – podobne atrakcje banki przygotowują dla tych, którzy sięgną po kartę kredytową (oczywiście najlepszą w swoim rodzaju), czy otworzą lokatę. Na tych produktach bowiem bankom najbardziej zależy i doradcy mają święty obowiązek je sprzedawać.

Skupmy się jednak na rachunkach rozliczeniowych. Przygotowałem dla Ciebie tabelkę z najlepszymi, jak się przynajmniej wydaje, ofertami dwóch polskich banków:

Bank – nazwa kontaGadżet
Getin Bank – Konto PerfekcyjneNawigacja samochodowa, drukarka atramentowa, odtwarzacz MP3, aparat cyfrowy, modem, bon na zakupy w sklepie internetowym (200 złotych)
Getin Bank – Konto PrestiżoweTablet lub czytnik e-booków
Idea Bank – Konto z TabletemTablet

Jak widzisz, w zasadzie tylko dwa banki oferują obecnie tak bogate prezenty w zamian za podjęcie z nimi współpracy. Szczególnie hojny okazuje się być Getin Bank, ale czy nie ma tu jakiegoś kruczka? Prześwietlmy dokładnie oferty z naszej tabeli.

Czy opłaca się założyć konto z prezentem?

Zacznijmy od oferty Getinu i od ich „Konta Perfekcyjnego”. Ma ono różne wersje, a nas będzie interesować ta z dopiskiem „Z nagrodą”. Poniżej sprawdź, jakie warunki musisz spełnić, aby przytulić jeden z wymienionych gadżetów:

 • Konto kosztuje aż 9,90 miesięcznie – ta opłata nie jest pobierana, jeśli swój rachunek zasilisz miesięczną kwotą w wysokości minimum 1000 złotych, a do tego przy pomocy karty debetowej wykonasz operacje bezgotówkowe za minimum 400 złotych miesięcznie;
 • Konto musi być aktywne przez co najmniej dwa lata od momentu jego założenia;

Teoretycznie jest to więc bardzo dobra oferta. Nawet, jeśli nie spełnisz warunku zasilania konta i będziesz płacił za nie 9,90 miesięcznie, cała operacja będzie Cię kosztować 240 złotych. Gadżety oferowane do konta są bardziej wartościowe (poza bonem do sklepu internetowego), no chyba, że trafisz na jakąś promocję. Generalnie jednak to się opłaca – masz konto (całkiem dobre), a do tego np. aparat cyfrowy. Nieźle.

Ranking najlepszych: Lipiec 2024

Najlepsze lokaty, konta i oferty - lipiec 2024

Nieco inaczej sprawa wygląda z kontem „Prestiżowym”. Tutaj również obowiązują opłaty:

 • Miesięcznie bank obciąży Cię kwotą w wysokości 19,98. Zapłacisz mniej (9,90) jeśli co miesiąc Twój rachunek będzie zasilany kwotą minimum 1000 złotych;
 • Niższa opłata obowiązuje również pod warunkiem wykonania transakcji kartą debetową na kwotę minimum 400 złotych miesięcznie;
 • Konto musi być aktywne przez dwa i pół roku;

Realnie więc Twój tablet lub czytnik e-booków (jeśli spełnisz powyższe warunki), będzie Cię kosztować 302 złote. To już sporo. Ale i tak się opłaca – według porównywarek cen, taki przedmiot kosztuje co najmniej 2,5 raza więcej.

Podsumowując – brawa dla Getinu. Oferta jest niezła przy założeniu, że oczywiście potrzebujesz jednego z wymienionych gadżetów. Musisz jednak pamiętać, że nie są to urządzenia darmowe, bank nie daje ich „gratis”. W swojej ofercie Getin ma bowiem konta, za które w ogóle nie trzeba płacić i nie obowiązuje nas lojalka czasowa. Pamiętaj również, że jeśli zdecydujesz się zerwać umowę przed wygaśnięciem jej warunków (2 i 2,5 roku w przypadku obu kont), bank obciąży Cię kosztami odebranego gadżetu.

Teraz sprawdźmy, jak na tle Getin Banku wypada oferta Idea Banku. Ta placówka również kusi nas tabletem, ale sprawa jest zdecydowanie bardziej skomplikowana.

Otóż „Konto z tabletem” jest adresowane wyłącznie do przedsiębiorców, którzy są zainteresowani założeniem konta firmowego. To istotna różnica wobec oferty Getinu. Załóżmy jednak, że jesteś przedsiębiorcą i interesuje Cię promocja Idei. Jakie są warunki?

 • Konto jest teoretycznie darmowe, ale musi być zasilane miesięczną kwotą w wysokości minimum 1000 złotych;
 • Użytkownik musi miesięcznie wykonać operacje kartą debetową na sumę minimum 500 złotych;
 • Jeśli nie spełnisz tych warunków, bank naliczy Ci miesięczną opłatę w wysokości 19,90;
 • Umowa zawierana jest na okres 24 miesięcy i w tym czasie nie może zostać zerwana. Jeśli stanie się inaczej, bank obciąży się dodatkową opłatą w wysokości 20 złotych miesięcznie za każdy miesiąc pozostały do wygaśnięcia umowy

Idea Bank oferuje tablet marki Philips, którego wartość wynosi około 390 złotych. To nie jest urządzenia najwyższej klasy. Przy założeniu, że nie spełnisz warunków regularnego wpływu określonej kwoty na rachunek, tablet będzie Cię kosztować aż 440 złotych! W ofercie Idea Banku jest identyczne konto bez tabletu, ale warunki jego prowadzenia są mniej restrykcyjne. Moim zdaniem – propozycja tego banku nie jest najlepsza. Jeśli szukasz konta z gadżetem, zdecydowanie lepiej wziąć pod uwagę promocję Getinu.

Na co zwracać uwagę przy zakładaniu konta z gadżetem?

Jak sam widzisz, oferta banków jest ciekawa, ale jednak obwarowana wieloma kruczkami. Nie dziwię się – banki nie są instytucjami charytatywnymi i trudno mieć do nich pretensje, że chcą na nas zarobić.

Znajdź najlepsze oprocentowanie:


Twoim obowiązkiem jest więc dokładne czytanie umów, a „świętością” powinna być dla Ciebie „Tabela opłat i prowizji”. Zwracaj szczególną uwagę na okres obowiązywania umowy. Jeśli konto, lub obsługa ze strony banku Cię rozczarują, będziesz miał ograniczoną możliwość zmiany banku. Wtedy Twój gadżet może okazać się naprawdę drogi.

Sam musisz również wiedzieć, czego tak naprawdę oczekujesz od konta. Czy możesz zagwarantować regularne wpływy na rachunek? A może bardzo często wypłacasz pieniądze z obcych bankomatów i będziesz z tego tytułu ponosił wysokie prowizje? Taką analizę musisz przeprowadzić samodzielnie, a mam nadzieję, że ten tekst nieco Ci wybór ułatwi.

Na koniec zakoduj sobie słowa Miltona Friedmana, noblisty, wybitnego ekonomisty. Stwierdził on kiedyś, że „Nie ma czegoś takiego, jak darmowe obiady.” Miał rację – zawsze ktoś za coś musi zapłacić, nawet jeśli nie do końca o tym wie.

A Ty założyłeś konto, do którego otrzymałeś jakiś gadżet? Jesteś zadowolony? A może wręcz przeciwnie? Koniecznie podziel się swoimi wrażeniami.

1 komentarzy

 1. sebek

  Ja nie chciałbym się wiązać z bankiem umową na konto. tym bardziej że ich sprzęt jest nie oszukujmy się z klasy niższej. i powiedzmy za te dwa lata i tak będzie bezwartościowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Obowiązuje regulamin komentarzy. Wymagane pola są oznaczone *